Примусова мобілізація в ОРДЛО триває з 2021 року: як саме та скільки чоловіків рашисти примусили воювати проти України

Читать на русском

Як відбувається примусова мобілізація мирних жителів

Читать на русском
Примусова мобілізація в ОРДЛО триває з 2021 року: як саме та скільки чоловіків рашисти примусили воювати проти України

Як відбувається примусова мобілізація мирних жителів

На тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей щодня відбувається багато випадків примусової мобілізації громадян. З початку повномасштабного вторгнення зафіксовано більше 100 тисяч випадків примусової мобілізації.

Правозахисник Павло Лисянський в рамках брифінгу розповів, як відбувається примусова мобілізація на окупованих “ЛДНР”. 

Примусова мобілізація на тимчасово окупованих територіях почалась в 2021 році. рф в 2021 році запровадила проєкт “БАРС” — це збільшення мобілізаційного ресурсу громадянами, щоб поповнити ЗС. З травня 2021 року на окупованих територіях Луганської та Донецької областей починається проведення цього ж проєкту. Тобто до 2022 вже почалась примусова мобілізація.

В 2021 році було 8 мобілізацій на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Фіксувалися випадки примусової мобілізації. В серпні 2021 року шахтарів насильно “загоняли” на примусові збори.

Примусова мобілізація виглядала так. Шахтарів та інших робітників “загоняли” на примусові збори на тиждень. За це їм платили 2000 рублів. Потім їх повернули, але родичі не знали, куди ділись їхні чоловіки. А коли почалась військова агресія 22-23 лютого 2022 саме цих резервістів (близько 50000 людей) відправили, за словами “керівництва” на такі ж як минулоріч військові збори, але пізніше виявилось, що їх відправляють на фронт.

В такому обʼємі примусова мобілізація в 2022 почалась не просто так. Система “БАРС” припускає виплати резервістам. Владі “ЛДНР” гроші для виплат привозили готівкою в сумках для певної кількості резервістів. Тому списки солдат ватажки “ЛДНР” робили фіктивні, а гроші “розпилювали” самі. А коли 24 лютого почалось повномасштабне вторгнення, влада окупованих територій відправила на фронт всіх підряд. Оскільки насправді такої кількості резервістів, яка була вказана в списках, не було. Тому воювати пішли вчителі, студенти і навіть деякі жінки. 

Є випадки, коли примусово мобілізованих одразу відправляють на фронт. І навіть не дають попрощатися з родиною. 

Наприкінці квітня незаконні збройні формування почали віддавати тіла загиблих примусово мобілізованих громадян. Це спричинило резонанс, тому що до квітня їх не віддавали. А тіла загиблих спалювали в мобільних крематоріях, а також в Донецькому металургійному заводі. А вже згодом почали віддавати. А коли почались перші похорони, жінки почали протестувати. Адже когось повернули, а хтось не виходить на звʼязок, а про те живий чоловій чи ні, ніхто не повідомляє. 

Окупаційна влада намагалась придушувати подібні протести. Таким чином рашисти почали вводити героїзацію загиблих аби хоч якось виправдатись перед родичами загиблих солдат. Зробили навіть спільноту “жінки Донбасу”. Протести припинилися, а мобілізація продовжилась. 

Олена Борисова розповіла, як її брат потрапив під примусову організацію на окупованій території. Сама ж жінка давно вже мешкає в Києві. 

“24 лютого мого брата примусово мобілізували з роботи і змусили вступити до лав ЗС рф. Закритими потягами його відвезли через рф назад в Україну, в Харківську область. Там вони копали окопи, а при зустрічі з ЗСУ він здався в полон. Після цього він знаходиться у Львівській області в полоні”, — розповідає дівчина. 

Суд над братом Олени вже відбувався. Олена виступала в суді як свідок, щоб засвідчити факт примусової мобілізації. Сам хлопець працював вчителем, його забрали на фронт прямо зі школи. Є громадянином України. 

І таких випадків дуже багато. Олександра Пенська також розповіла про свого військовополоненого чоловіка. З 20 травня невідомо, що з ним і як він. 

“Ми розуміємо, що старший офіцерський склад відокремили від всіх. Над ними знущаються, і знущаються дуже сильно. Деякі хлопці, які повернулись з полону мають інформацію щодо своїх побратимів, де вони знаходяться. Але щодо мого чоловіка взагалі ніякої інформації”, — розказує Олександра. 

За інформацією “Східної правозахисної групи” таких випадків примусової мобілізації було більше 100 тисяч. Але не всіх з них відправили на фронт, деяких залишають в ОРДЛО. З початку повномасштабного вторгнення з числа примусово мобілізованих загибло 23 тисячі осіб. Щодня відбувається примусова мобілізація.

А студентам, яких мобілізують і відправляють на фронт, обіцяють бюджетні місця в їхніх університетах після повернення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.