Поворотний момент: чи зможе американське турне Зеленського змінити ситуацію з підтримкою України

Читать на русском

Візити очільника української держави до Латинської Америки та США можуть допомогти зрушити шальки терезів на нашу користь

Читать на русском
Володимир Зеленський
Київ має використати всі засоби

Візити очільника української держави до Латинської Америки та США можуть допомогти зрушити шальки терезів на нашу користь

Президент Володимир Зеленський відвідав інавгурацію президента Аргентини Хав’єра Мілея, де мав теплу та продуктивну зустріч, але головна робота для української делегації попереду. Після Буенос-Айреса президент України має намір відвідати Вашингтон, щоб схилити Парламент США до виділення допомоги Києву. Прихильники ідеї «примирення» та «друзі путіна» активізували свою роботу, аби перешкодити досягненню позитивного рішення. Але американські політики мають вагомі причини, аби зберегти підтримку Києва далі.

Вікно в Латинську Америку

Інавгурацію президента Аргентини Хав’єра Мілея, яку відвідав президент України Володимир Зеленський 10 грудня, українці сприйняли, як світлу пляму, перепочинок у загальному потоці поганих новин. Новообраному президенту подобається Дональд Трамп, а угорський прем’єр Віктор Орбан був серед гостей на урочистостях, але між ними є суттєва відмінність: Мілей займає чітку проукраїнську позицію.

Перемога кандидата, якого вважають типовим популістом, відображає загальний тренд для демократій в епоху соцмереж та інформаційних бульбашок. На щастя, президент Мілей — не загроза, а шанс для України. З його сприянням ми можемо просувати свої геополітичні інтереси на Глобальному Півдні, де в нас слабка позиція, де кремль у спадок від Радянського Союзу отримав імідж «хорошого хлопця» і ці уявлення так міцно вкорінилися, що, схоже, мають вплив, навіть, на Папу Франциска, уродженця Аргентини.

Мілей влаштував українському президенту теплий прийом

З новообраним президентом Зеленський мав теплу двосторонню зустріч. Говорили про майбутню співпрацю, зокрема про імплементацію української Формули миру та організацію саміту Україна — Латинська Америка, який погодилася провести Аргентина. Водночас Київ має що запропонувати Буенос-Айресу, аби Мілей міг це записати у свій актив перед виборцями.

«Ми потужні на сьогодні в напрямі військовому, безпеки, диджиталізації. І я сказав, що ми в цьому напрямі готові співпрацювати, ділитися досвідом, брати ваш. Ми абсолютно відкриті в цьому, тому що питання безпеки на сьогодні — номер один», — повідомив Зеленський під час зустрічі зі ЗМІ.

Аргентина може стати вікном у Латинську Америку для України. Це надзвичайно важливо, але попереду в української делегації є і нагальніша місія — зробити все від нас можливе для відновлення двопартійної підтримки США і виділення 61 мільярда доларів допомоги. І теплий прийом Зеленського в Аргентині мав би створити позитивне тло, аби цьому допомогти.

Зустрічі у Вашингтоні

У понеділок, 11 грудня, український президент із дводенним візитом прибуває до Вашингтону. У вівторок, 12 грудня заплановано зустріч з президентом Джо Байденом, аби обговорити подальші плани.

Лідери сенатських фракцій — демократ Чак Шумер та республіканець Мітч Макконнелл — запросили Зеленського виступити в Сенаті, який загалом налаштований позитивно щодо підтримки України. Але український президент має також побачитися зі спікером Конгресу, представником «ультратрампістів» Майком Джонсоном і тут шанси на теплий прийом менші.

За даними Financial Times: 

  • 48 % американців вважають допомогу Україна занадто великою,
  • 27 % заявляють, що сума цілком достатня,
  • 11 % переконані, що грошей занадто мало.

При тому в ставленні до підтримки Києва визначальним є прихильність до партії: серед республіканців 65 % виступає за скорочення допомоги, серед незалежних таких 52 %, а серед демократів — 32 %. Видання зазначає, що похибка опитування становить 3 %.

«Рішення республіканців у Конгресі — це те, що їхні виборці думають про це», — сказав Даг Гей, стратег республіканців, додавши, що допомога США Україні «під сумнівом».

Шодо того, чи «хвіст махає собакою», питання дискусійне. Визначальним чинником на формування громадської думки серед республіканців, як про це можна зробити висновок із того ж опитування Financial Times, є саме ставлення до цього питання еліти партії.

З основних конкурентів Дональда Трампа на праймеріз одна лиш Ніккі Гейлі займає рішучу проукраїнську позицію. Решта рейтингових представників партії, як ті ж Рон Десантіс та Вівек Рамасвамі, так чи інакше йдуть у фарватері політичної думки експрезидента.

«Друзі путіна» активізувалися

Парламент США 14 грудня йде на різдвяні канікули, тож якщо допомогу не приймуть у ці дні, до розгляду питання повернуться аж у січні-лютому й не факт, що тоді буде легше. Це не означатиме, що все пропало, але Вашингтону, Києву та Брюсселю доведеться добряче постаратися. Складається враження, що ворог відчуває розбалансування Заходу й задіює всі можливі важелі впливу в такий критично важливий момент.

З Орбаном приємної розмови не вийшло 

На інавгурації Мілея, Зеленський встиг перекинутися кількома «відвертими» словами з Орбаном, з яким напередодні говорив французький президент Емануель Макрон. Очікувано, ніякого прогресу в напрямку розблокування Угорщиною вступу до ЄС чи розблокування допомоги від ЄС у 54 мільярди євро не відбулося. Більш того, як повідомляє The Guardian, угорська делегація з наближених до Орбана політиків та науковців 11–12 грудня має провести зустріч із представниками американського аналітичного центру Heritage Foundation, який тяжіє до крила Трампа. Головною темою перемовин є блокування допомоги Україні в США та ЄС.

Нещодавно інформаційну атаку проти України провів мультимільярдер Ілон Маск. Власник мережі Х раптом згадав про справу Гонсало Ліри, американського блогера, який виконував функції «незалежного журналіста» в російських пропагандистських військах. Мультимільярдер з аудиторією в 166 мільйонів підписників натякає, що арешт відбувся не через те, що «журналіст» поширював російські фейки, знімав обличчя та погрожував військовим, а через те, що Україна — невдячна недемократична корумпована країна з диктатом Зеленського, мовляв, таку й не шкода.

«Американський громадянин сидить у в’язниці в Україні після того, як ми відправили понад 100 мільярдів доларів? Чи є в цій історії щось більше, ніж просто критика Зеленського? Якщо це все, то ми маємо серйозну проблему. Президент Зеленський, будь ласка, просвітите американський народ із цього питання», — пише Маск.

Є відчутні зміни й у риториці кремля. Уперше за довгий час російські офіційні особи знову заговорили про «денацифікацію», «демілітаризацію» та «гарантії прав російськомовних».

«Росія домагається вирішення кризи на умовах демілітаризації та денацифікації України, визнання нових територіальних реалій у регіоні та забезпечення прав російськомовного населення. Ми готові досягти цих цілей за допомогою діалогу», — написав у X посол росії у Великій Британії Андрій Келін.

Посол Келін знову згадав про "демілітаризацію" та "денацифікацію". Фото з відкритих джерел
Посол Келін знову згадав про "демілітаризацію" та "денацифікацію". Фото з відкритих джерел

Додатковий шанс на успіх

Така вибухова активність різноманітних «миротворців» та відвертих путінських агентів на Заході, як і нахабство кремля, не обов’язково свідчить про те, що москва бере гору. Ситуація дійсно важка, однак, на користь подальшої підтримки України говорить багато раціональних факторів.

Практично всі важливі союзники Білого дому, такі як Японія, Південна Корея, Тайвань, Австралія, Німеччина, Франція, Великобританія, Польща, країни Балтії та інші країни ЄС за невеликим винятком закликають США продовжити підтримку Києва. Wall Street Journal повідомляє, що провідні європейські країни не на жарт занепокоєні жалюгідним станом своїх арсеналів та військових потужностей і вбачають в Україні свій щит перед можливою гібридною агресією путінської росії, принаймні поки не налагодять виробництво.

Низка країн на чолі з «персоналістськими режимами» розпочали гібридну агресію проти Заходу й це має бути очевидним, навіть, для найбільш впертих. Агенція Bloomberg підрахувала, що на сьогодні на планеті зафіксовано рекордну кількість конфліктів — 183.

Одна з потенційно гарячих точок — Гаяна. На цю багату нафтою країну на півночі Латинської Америки поклав око друг путіна, венесуельський диктатор Ніколас Мадуро. Він копіює стратегію росії й користується підтримкою кремля та Пекіну. Слабкість американських політиків може його спровокувати до більш рішучих дій, тоді війна спалахне в безпосередній близькості від США. Під час свого візиту до Аргентини український президент не оминув цього факту і заявив, що росія так чи інакше причетна до всіх конфліктів, які розпалюються на планеті.

Зеленський каже, що росія замішана до збройних конфліктів у різних куточках світу. Фото: Getty Images
Росія замішана до збройних конфліктів у різних куточках світу. Фото: Getty Images

Крім того, Зеленський їде до США з певними здобутками, які вибивають аргументи про хронічну корумпованість та узурпацію влади. Київ може похизуватися тим, що виконав рекомендації Єврокомісії в реформах законодавства в стислий термін: замість чотирьох місяців владі знадобився лише один. Щоправда, прийняті закони критикують за досконалість, однак, це безумовний прогрес, який помітили в Брюсселі.

На республіканців також тисне лобі виробників зброї. The Washington Post пише, що 90 % допомоги, яку передають Україні, фактично залишається в країні у вигляді інвестицій у виробництво. Ці підприємства розташовані в штатах, де традиційно підтримують республіканців.

Як пише Bloomberg, переважна більшість політиків Республіканської партії переконана в тому, що підтримувати Україну потрібно, але хоче отримати за це щось натомість. Сам Джо Байден заявляв, що готовий до компромісу щодо питання міграційного законодавства. За останніми повідомленнями, у неділю до згоди між демократами та республіканцями ще не дійшло, але все може змінитися в будь-який момент і важко передбачити, що може стати вирішальним фактором. До прикладу, чому б ні, це може бути блискучий виступ Зеленського в етері котрогось з американських телевізійних каналів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.