Повістки від ТЦК у ресторанах і спортзалах не заборонені - Фітьо розповів про мобілізацію в Україні

Читать на русском

У Сухопутних військах ЗСУ розповіли, хто має право вручати повістки, про запуск електронного реєстру військовозобов'язаних та категорії громадян, які підпадають під мобілізацію

Читать на русском
Спікер Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо
Спікер Сухопутних військ ЗСУ розповів про законні способи вручення повісток

У Сухопутних військах ЗСУ розповіли, хто має право вручати повістки, про запуск електронного реєстру військовозобов'язаних та категорії громадян, які підпадають під мобілізацію

В Україні представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) можуть вручати повістки військовозобов'язаним навіть в громадських місцях, зокрема в спортзалах чи ресторанах. До оповіщень можуть залучати представники органів місцевої влади, керівників підприємств усіх форм власності, представники ЖЕКів та ОСББ, а також селищних голів, старост та представників територіальних громад. Проте наразі вже відомо, що рейдів ТЦК по спортзалах більше не буде, бо військкомати отримають доступ до електронних реєстрів, де є всі дані українців

Про право вручати повістки, запуск електронного реєстру військовозобов'язаних та категорії громадян, які підпадають під мобілізацію на фронт під час війни, розповів начальник служби зв'язків з громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо в інтервю РБК "Україна". Він перелічив усі заклади, де українців можуть сповістити про необхідність візиту до ТЦК та СП для оновлення своїх військово-облікових даних та проходження медичної комісії.

"Спортзал - це громадське місце. Тобто законом чітко встановлено, що здійснення заходів оповіщення можливо там, де не заборонено. В даному випадку це є заклад, який надає громадські послуги, так само як і заклади харчування. І якщо їхні власники не заперечують, то представники ТЦК можуть провести там заходи з оповіщення громадян, які можуть підпадати під мобілізацію", - уточнив начальник служби зв'язків з громадськістю командування Сухопутних військ.

Фітьо пояснив, що у разі, якщо військовозобов'язаний побачив повістку у своїй поштовій скриньці чи всунутою у дверях своєї домівки - він може її проігнорувати. Адже за законом повістку слід вручати особисто в руки. Однак якщо громадянин свідомий і не намагається уникати мобілізації, то йому варто після цього з'явитися у свій ТЦК та СП. Крім того, якщо у людини є право на відстрочку від мобілізації - то військовозобов'язаний теж має особисто проінформувати про це свій ТЦК та СП. Наприклад, якщо є лежача мати, яка потребує догляду - це все має бути оформлено документально, і ці всі документи мають бути надані в ТЦК та СП особисто.

За словами Фітьо, якщо є випадки, коли до когось з цивільних застосовують силу чи ломляться додому при врученні повістки, громадянам необхідно звертатися в поліції або телефонувати на гарячу лінію Міноборони. З усіх таких випадків проводяться розслідування і надається правова оцінка дій представників ТЦК.

"Але не слід забувати, що, окрім прав, у кожного є ще й обов'язки. І обов'язок кожного громадянина - це захист Батьківщини, який прописаний у Конституції. І коли починають розбиратися в таких ситуаціях, то виявляється, що в більшості випадків громадяни намагалися (під час таких конфліктів, - ред.) уникнути мобілізації", - розповів начальник служби зв'язків з громадськістю командування Сухопутних військ.

Всім громадянам під час пересування містом необхідно мати документи, які засвідчують їхню особу. А якщо є військово-обліковий документ, питання до військовозобов'язаних чоловіків віком від 18 до 60 років взагалі будуть відсутні. За словами Фітьо, кількість резонансних випадків, коли представники ТЦК застосовують до кого силу, насправді не є великою. Але за рахунок того, що вони стають публічними й роботи російської пропаганди, складається хибне враження, що це відбувається повсякчас.

"Крім того, зараз у ТЦК та СП більшість військовослужбовців - це ті, хто повернувся з фронту, хто отримав поранення, хто має контузії, хто був мобілізований і воював саме на фронті. І я думаю, для них вкрай образливо чути якісь негативні слова у свою сторону. А російська пропаганда саме це і розганяє - що це "тилові щурі", що "їх треба відправляти на фронт". Вони вже були на фронті. Вони вже повернулися з фронту. І зараз вони допомагають проводити заходи оповіщення", - пояснив Фітьо.

Також Фітьо каже, що зараз працює електронний реєстр військовозобов'язаних "Оберіг". Він ще не синхронізований з іншими державними реєстрами, але коли це відбудеться - в більшості випадків потреба в заходах оповіщення чи то в ресторанах, чи в спортзалах, чи на блокпостах просто відпаде.

"І ми будемо бачити, наприклад, що громадянин був зареєстрований в Києві, але зараз він працює у Львові, тому що податок з його зарплати - ПДФО - сплачується у Личаківський район міста Львова. Відповідно, тоді буде просто звернення до власника його підприємства, будь-якої форми власності, про те, що даному громадянину необхідно з'явитися у Личаківський ТЦК міста Львова. І керівник підприємства буде зобов'язаний особисто доставити даного військовозобов'язаного до ТЦК та СП", - зазначають у Сухопутних військах.

На даний момент електронна база, яка працює в ТЦК, лише дає змогу здійснювати заходи оповіщення громадян в будь-якій точці країни. Коли документ про електронний реєстр буде прийнято, то це набагато спростить процес мобілізації та покращить її якість, зменшить корупцію.

Що відомо про електронний реєстр "Оберіг"

Ще в жовтні запрацював електронний реєстр військовозобов'язаних "Оберіг", для якого відцифрували понад 90% необхідної інформації. Тепер, коли людина буде приходити у військкомат, дані про неї вже будуть знаходитися в цій системі. Завдяки цьому зникнуть черги та паперові папки з документами. А в ЗСУ зможуть легко бачити, що відбувається з мобілізацією та скільки в Україні є військовозобов'язаних.

До кінця року влада представить удосконалені закони про військовий облік та мобілізаційні процеси. Втім, до того часу в Україні представники ТЦК продовжують вручати повістки й тепер черга дійшла до немотивованих громадян, без яких побороти росію буде складно. Таких громадян шукають адресно - під час так званих "рейдів" по квартирах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.