В Україні законопроєкт про мобілізацію, військову службу та рекрутинг пропонують радикально вдосконалити. Новим проєктом закону, який зараз активно обговорюють у Верховній Раді, передбачена величезна кількість змін. Серед ключових напрацювань підіймаються питання надання відстрочки багатодітним батькам, особам з інвалідністю, здобувачам освіти, а також вдосконалення ряду питань строкової служби, яку взагалі хочуть прибрати. Окремо пропонується позбавити відстрочки колишніх нардепів, а громадян можуть зобов'язати носити з собою військовий квиток.
Детальніше про те, які зміни готують у підходах до мобілізації та військової служби розповіла заступниця голови Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла. Вона підкреслила, що перелік запропонованих змін поки перебуває на стадії обговорення.
Відстрочка від мобілізації: хто має право, а хто - ні
У новому законопроєкті передбачені норми про відстрочку від мобілізації. Основні групи тих, кому вона надавалася раніше, збережні. Йдеться зокрема про осіб з інвалідністю, багатодітних батьків, здобувачів освіти. Втім, тепер зможуть мобілізувати, приміром, ще й колишніх нардепів. Загалом відстрочку від мобілізації збережуть для:
- осіб з інвалідністю;
- батьків, які виховують трьох і більше дітей;
- чоловіків-військовослужбовців, дружини яких також є військовослужбовцями, якщо один з них має відстрочку від мобілізації;
- осіб, які мають неповнолітню дитину з інвалідністю;
- осіб, які доглядають за повнолітньою недієздатною дитиною з інвалідністю або за батьками, дружиною або чоловіком з інвалідністю 1-2 групи;
- опікунів особи з інвалідністю 1-3 груп, яка визнана в судовому порядку недієздатною;
- вагітних жінок та жінок у декреті;
- чинних нардепів.
Відстрочка для здобувачів освіти
Відстрочка від мобілізації для здобувачів освіти збережеться. Втім, вона не буде підставою для звільнення від військової служби. Відстрочку пропонують надавати:
- здобувачам послідовної вищої освіти, яким менше ніж 30 років;
- науковцям з вченими званням;
- викладачам, які працюють на повну ставку.
Хто не підлягає мобілізації
У законопроєктів пропонують звільнити від мобілізації протягом пів року частину громадян. Так, не підлягатимуть мобілізації протягом 6 місяців:
- особи, які були звільнені з полону;
- строковики;
- особи, які були мобілізовані та звільнені з військової служби.
Підставами для звільнення від військової служби стануть перебування в полоні, при чому йдеться саме про недобровільне перебування у полоні, рішення військового керівництва про звільнення генералів, а також рішення про звільнення осіб, які прослужили під час дії воєнного стану не менше певного кількості років. Щодо останнього зараз деталі опрацьовуються.
Строкова служба
- В Україні скасовується строкова служба.
- Строковики звільняються з військової служби.
- Всі звільнені строковики переходять у мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (при чому з 25 років).
Процес мобілізації
- Місцеві державні органи та адміністрації хочуть зобов'язати проводити мобілізацію, а не лише сприяти їй, як це було раніше.
- Мобілізація транспортних засобів поширюється на всіх, крім фізичних осіб.
Воєнний стан
- Ухилянтам від мобілізації обмежуються права.
- Участь Національної поліції в мобілізації посилюється.
Нові обов'язки військовозобов'язаних громадян
- Військовозобов'язані громадяни зобов'язані:
- Надати роботодавцю дані про місце проживання.
- Пройти медичний огляд під час мобілізації.
- Самостійно з'явитися в ЦНАП або ТЦК СП для уточнення даних. При цьому мобілізувати у ЦНАПі не можна, лише уточнити дані.
- Постійно носити з собою військово-обліковий документ (ВОД) під час дії воєнного стану.
Військовий облік
- Замість повістки військовозобов'язаним громадянам видається сертифікат захисника, який може відображатися в застосунку "Дія".
- Порядок військового обліку за кордоном визначає Кабінет Міністрів України.
Рекрутинг
- Рекрутинг проводиться в ЦНАПі, але тільки на добровільній основі.
- Прямий призов у військові частини здійснюється через рекрутинг.
Військова служба
- Мобілізований під час підготовки називається рекрутом. Рекрутів не можна задіяти в бойових діях, крім підготовки. У них визначаються можливості, фізична спроможність та фактична придатність. Їм виплачується менше грошового забезпечення.
- Категорія "обмежено придатний" скасовується. Залишаються тільки придатні та непридатні.
Соціальний захист
- Військовослужбовцям, які потрапили в полон, після звільнення надається відпустка тривалістю 90 днів (без поділу на частини).
- Військовослужбовцям, які служать більше 24 місяців, з них 12 місяців в зоні бойових дій, надається відпустка тривалістю 90 днів (без поділу на частини).
- Перелік сімейних обставин, за наявності яких військовослужбовців звільняють з військової служби, визначає Закон України.
Варіанти вручення повістки
- Повістка може бути вручена представниками ТЦК СП:
- в ТЦК СП;
- за місцем проживання;
- за місцем роботи;
- в громадських місцях.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: