Повернути українців з Німеччини після війни буде непросто: експерт назвав одну важливу умову

Вважається, що мігрант готовий повернутись, якщо рівень оплати праці на батьківщині хоча б у два рази менший, ніж в країні його працевлаштування

Повернення українців
Експерт заявив, що українців можна буде повернути з Німеччини. Фото: Getty Images

В Україну буде непросто повернути наших громадян, які живуть у Німеччині. Для цього немає економічних підстав. Українці вдома мають отримувати хоча б вдвічі менші зарплати, ніж в ФРН, а вони там перевищують наші у 7-8 разів.

Про це заявив макроекономіст Андрій Гайдуцький в інтерв'ю РБК-Україна. За його словами, українським роботодавцям не цікаво піднімати зарплатню у чотири рази.

За словами експерта, нині в нашій державі немає економічних підстав для масового повернення громадян. Нині доходи в Україні не наближаються до доходів в країнах, де перебувають українці.

Гайдуцький зауважив, що мігрант готовий повернутись, якщо рівень оплати праці на батьківщині хоча б у два рази менший, ніж в країні його працевлаштування. Так, йому не потрібно платити за оренду житла вдома. 

Втім, нині в Україні зарплати в чотири рази нижчі, аніж у Польщі (а не в два рази). А ще у 7-8 разів – порівняно з Німеччиною.

"Тому, щоб повернути українця з Польщі, потрібно вдвічі підняти його зарплатню в Україні, а щоб повернути його з Німеччини – потрібно підняти таку зарплатню в чотири рази. Але якому роботодавцю в Україні стає цікавим такий робітник? Тому в Європі уряди практично не розробляють програм повернення своїх мігрантів, адже це дуже дорого", - наголосив експертю

Хто такий Андрій Гайдуцький

Відомо, що Андрій Гайдуцький - це макроекономіст, банкір, доктор економічних наук, експерт у сфері міграційної політики. Він вивчав, як Південна Корея, Ізраїль та інші країни розробляли програми повернення для мігрантів та діаспори, консультував Міжнародну організацію з міграції, Азійський банк розвитку та Національний банк Молдови по розробках програм для стимулювання залучення грошових переказів та інвестицій мігрантів.

Повернення українців додому

Народний депутат Ніна Южаніна зазначила, що майже половина працездатних українців, які виїхали за кордон, не мають наміру повертатися додому після завершення війни. За її словами, це пов'язано не лише з кращими умовами життя. Насамперед, основною причиною є постійна напруга в Україні та відсутність чітких гарантій від держави.

Ці зауваження відображають загальні тенденції, що спостерігаються серед українців, які перебувають за кордоном. Згідно з повідомленням заступника голови Національного банку України (НБУ) Сергія Ніколайчука, витрати українців за кордоном знизилися з початку 2023 року. У першій половині 2022 року та першому кварталі 2023 року обсяг витрат через українські картки за кордоном становив близько 800 мільйонів доларів на місяць. З березня цей показник зменшився до 600 мільйонів, а з квітня витрати українців за кордоном знизилися ще на 200 мільйонів доларів. Це зниження витрат українців за кордоном можна пояснити низкою заходів, вжитих НБУ, зокрема зменшенням спреду між готівковим і офіційним курсом гривні. Це призвело до зниження привабливості карткового туризму.

Під час зростаючого потоку українських біженців назад додому, економічні прогнози для Східної Європи вказують на можливі труднощі. За даними Reuters, повернення українців може призвести до дефіциту робочої сили та ще більшої економічної нестабільності в регіоні.

В опитуванні, проведеному Національним банком Польщі у листопаді 2024 року, лише 2% біженців та 1% довоєнних мігрантів заявили, що планують повернутися до України в найближчий рік. Однак після завершення війни ці показники можуть зрости до 59% та 34% відповідно.

Європейська комісія наголосила, що українці, які мають тимчасовий захист в ЄС, можуть вільно подорожувати до України, не втрачаючи свого статусу, а Європейська рада продовжила цей захист до березня 2026 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube