У відповідь на удари РФ по ТЦК, коли суспільство не висловило достатнього обурення, українська влада почала активніше захищати мобілізацію. Але багато публічних заяв - непереконливі, як у випадку з Веніславським
Після ударів РФ по ТЦК в Україні, на тлі слабкої або розпорошеної суспільної реакції, почалася кампанія щодо захисту мобілізації. До неї долучилися політики та військові. Але відчувається, що деякі з них не готові аргументовано захищати мобілізацію. Заява Вениславського - наявний приклад.
Відомий депутат та член оборонного комітету заявив в ефірі Свобода.Live, що [не існує] конкретних пропозиції, які б удосконалили систему мобілізації в умовах, коли щомісяця нам необхідно залучати до війська 30 тисяч чоловіків. Мовляв, зруйнувавши систему мобілізації, ми точно не досягнемо цієї мети, зауважив він:
"Ті випадки, які, на превеликий жаль, трапляються, не мають масового характеру. Вони стають предметом такого суспільного розголосу і хайпу лише через те, що до них і російські спецслужби сильно приковують увагу, і наші громадяни України намагаються на цьому хайпувати".
Веніславський наводить відсотки зловживань у ТЦК. Але не пояснює, звідки він їх отримав. Через це у певної частини суспільства залишається недовіра до його тверджень.
"За статистикою, яка є в нашому комітеті, більше 95-98% мобілізаційних заходів проводиться абсолютно мирно, без будь-яких конфліктів. Я вам можу навести приклад мого сина, який є військовослужбовцем з перших днів війни. Який іде, коли виконуючи завдання, стикається з ТЦК СП. Він говорить: жодного разу, жодної некоректної поведінки з боку ТЦК СП не було".
Але найголовніше питання навіть в іншому. Що трапилося з тими 2-5% працівників ТЦК, які здійснили мобілізацію не мирно, порушували закон та застосовували фізичну силу там, де у тому не було необхідності. Ці 2-5% - не мізерні цифри, з оглядом на обсяги мобілізації. Якщо у 2024 році щомісяця мобілізовували 30 тис. людей, то 2% - це 7200 випадків за рік. Але нічого не відомо про 7200 кримінальних справ проти ТЦК чи засуджених військових у таких справах.
Можна кивати на злочинну роль Росії, проте найкращий спосіб нейтралізувати таку роль відомий. Йдеться про дії виключно за законом. Якби не покривали порушників, ніякі дезінформаційні атаки з боку ворога не мали б сенсу.
Тобто виправдання Веніславського - це насправді не виправдання. Від початку мобілізації влада намагалася відсторонитися від дій ТЦК. Казали, це вони роблять, не ми. Іншими словами, влада вказувала на власну нездатність впливати на процесі у державі. Що є не надто потужною позицією.
Державі вже давно пора розібратися з тим, що відбувається під час мобілізаційних заходів, бо тягар проблем лише зростає. Так, мобілізація потрібна. Є дієві механізми для її реалізації. Є електронний кабінет, правоохоронні органи та суди для покарання ухилянтів. Все це важливо. Але мобілізація має відбуватися лише за законом.
Сухопутні війська ЗСУ опублікували масштабне звернення, в якому закликали українців переосмислити ставлення до мобілізації й Територіальних центрів комплектування (ТЦК). У документі прямо вказано: ТЦК - не каральний орган і не ворог народу. Це ключова частина оборони.
А от керівництво Одеського обласного ТЦК та СП засудило поведінку свого працівника, який застосував силу до юнака у маршрутці й влаштував дебош з матюками. Його обіцяють притягнути до дисциплінарної відповідальності. Проте, у військкоматі вважають, що й цивільні люди були надто емоційними у цій ситуації.
Інформатор ще рік тому попереджав про небезпечні тенденції, які відбуваються на тлі насильницьких мобілізації, залучення стороннії людей на боці ТЦК чи неправомірних дій правоохоронців. Інформовані джерела попереджали: процеси загрожують ескалацією конфліктів. Нині ці прогнози справджуються - випадкине тільки мають системний характер і широку географію, а й більш явний сигнал, який держава не має права ігнорувати - полювання РФ на уствнови ТЦК, координати який починають відправляти рашистам завербовані в соцмережах українці.