Суди над ухилянтами: адвокатка розповіла, хто отримує умовні покарання за відмову від мобілізації

У 2025 році в Україні справи щодо ухилення від мобілізації активно розглядаються судами, сформувалася певна тенденція щодо вироків

ухилянти мобілізація
Ухилянтам загрожує від трьох до п’яти років тюрми

За ухилення від мобілізації суд найчастіше карає на 3-4 роки позбавлення волі, часто умовно. Від в'язниці, зокрема, рятує щире каяття та поважні причини, через які чоловік не з'явився за повісткою до ТЦК. Водночас кількість реальних вироків в Україні зростає.

Про це в інтерв'ю Фокусу розповіла Анна Даніель - адвокатка, керуюча адвокатським бюро "Анни Даніель". За її словами, станом на 2025 рік, в Україні справи щодо ухилення від мобілізації (зокрема, за ст. 336 КК України) активно розглядаються судами, і вже сформувалася певна судова практика, яка демонструє підходи суддів до таких обвинувачень.

"Більшість судів, особливо в першій інстанції, у разі щирого каяття, відсутності судимостей і поважних причин, часто призначають умовні строки (3-5 років позбавлення волі умовно), застосовують ст. 75 КК (звільнення від відбування покарання з випробувальним терміном)", - каже адвокатка.

Згідно із законом, ухилянтам загрожує від трьох до п’яти років тюрми. Однак зазвичай суди виправдовують обвинуваченого, якщо:

  • військовозобов'язаний не був належним чином повідомлений;
  • не отримував повістку;
  • непридатний за станом здоров’я, але не пройшов ВЛК через провину ТЦК;
  • є підтверджені обставини, що заважали з’явитися (форс-мажор, хвороба, військова служба за кордоном тощо).

"У період 2024-2025 років спостерігається тенденція до посилення вироків: суди дедалі рідше обмежуються умовними покараннями; активізувались слідчі дії щодо виявлення ухилянтів, з’явились вироки із реальним позбавленням волі - до 4 років. На 2025 рік склалася широка практика засудження за ст. 336 КК України. Найпоширеніші вироки - 3-4 роки позбавлення волі, часто умовно, але зростає кількість реальних вироків. Поважні причини, юридично підтверджені, можуть врятувати людину від покарання або стати підставою для виправдання", - розповіла адвокатка Анна Даніель.

Воєнний стан та мобілізація в Україні

В Україні знову продовжать мобілізацію та воєнний стан. Це питання можуть розглянути вже цього тижня на пленарному засіданні.

Депутат Ярослав Железняк заявив, що, як мобілізація, так і воєнний стан традиційно будуть продовжені на дев'яносто днів. Тобто від 7 серпня до 5 листопада 2025 року.

Стежте за нами у Viber

Image
Оперативні новини та розбори: Україна, світ, війна. Підпишиться👇

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube