У 2025 році в Україні справи щодо ухилення від мобілізації активно розглядаються судами, сформувалася певна тенденція щодо вироків
За ухилення від мобілізації суд найчастіше карає на 3-4 роки позбавлення волі, часто умовно. Від в'язниці, зокрема, рятує щире каяття та поважні причини, через які чоловік не з'явився за повісткою до ТЦК. Водночас кількість реальних вироків в Україні зростає.
Про це в інтерв'ю Фокусу розповіла Анна Даніель - адвокатка, керуюча адвокатським бюро "Анни Даніель". За її словами, станом на 2025 рік, в Україні справи щодо ухилення від мобілізації (зокрема, за ст. 336 КК України) активно розглядаються судами, і вже сформувалася певна судова практика, яка демонструє підходи суддів до таких обвинувачень.
"Більшість судів, особливо в першій інстанції, у разі щирого каяття, відсутності судимостей і поважних причин, часто призначають умовні строки (3-5 років позбавлення волі умовно), застосовують ст. 75 КК (звільнення від відбування покарання з випробувальним терміном)", - каже адвокатка.
Згідно із законом, ухилянтам загрожує від трьох до п’яти років тюрми. Однак зазвичай суди виправдовують обвинуваченого, якщо:
"У період 2024-2025 років спостерігається тенденція до посилення вироків: суди дедалі рідше обмежуються умовними покараннями; активізувались слідчі дії щодо виявлення ухилянтів, з’явились вироки із реальним позбавленням волі - до 4 років. На 2025 рік склалася широка практика засудження за ст. 336 КК України. Найпоширеніші вироки - 3-4 роки позбавлення волі, часто умовно, але зростає кількість реальних вироків. Поважні причини, юридично підтверджені, можуть врятувати людину від покарання або стати підставою для виправдання", - розповіла адвокатка Анна Даніель.
В Україні знову продовжать мобілізацію та воєнний стан. Це питання можуть розглянути вже цього тижня на пленарному засіданні.
Депутат Ярослав Железняк заявив, що, як мобілізація, так і воєнний стан традиційно будуть продовжені на дев'яносто днів. Тобто від 7 серпня до 5 листопада 2025 року.