Будівля належить до заповідника «Стародавній Київ» і є однією з найстаріших на вулиці Набережно-Хрещатицька. Її руйнує забудовник, якого пов`язують з політиком та Головою наглядової ради Київенерго Іваном Плачковим
Старовинну будівлю на вулиці Набережно-Хрещатицька в Києві можуть знести під виглядом реконструкції. На її місці хочуть облаштувати 7-поверховий діловий центр із закладом громадського харчування. Замовник – ТОВ «Корпоративні рішення ЛТД». Будівництво планували почати в другому кварталі 2023 року, а завершити – в першому кварталі 2025 року. Дах вказаного будинку вже частково розібраний. Це прямо суперечить вимогам Закону щодо збереження цінної забудови в межах історичного ареалу.
«09.2023 р. на вул. Набережно-Хрещатицькій, 13 було помічено ознаки демонтажу історичної будівлі. Будівля колишніх майстерень річкового порту була збудована 1822 року і сьогодні є останнім збереженим зразком забудови набережної того періоду. Наразі будівельники демонтували частину даху споруди, а на її місці планується спорудження 7-поверхового апарт-готелю»,- повідомив заступник Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Дмитро Перов.
Він підкреслив, що забудовника не збентежила кримінальна справа, раніше відкрита за фактом руйнації історичної будівлі. Дмитро Перов у соцмережах закликав зібратися на місці, викликати Нацполіцію та припинити руйнацію ще однієї пам’ятки київської старовини. Пізніше Перов поскаржився, що поліція не зупиняє знос, а лише приймає заяви.
«Методи незмінні. Зробити будинок непридатним до експлуатації, знести та на його місці побудувати черговий торговий або бізнес-центр. Як заявляє проєктувальник, на 7 поверхів. Але є нюанс. Навесні було знято обмеження на висотність забудови на Подолі, яке діяло з 60-х років та забороняло зводити будівлі вище 7 поверху. Тепер є усі шанси, що неповторний ландшафт Подолу у цій частині поповниться 9-12 поверховими будівлями», - написала обурена киянка Дар`я Мірошник.
За даними Opendatabot, кінцевими бенефіціарами ТОВ «Корпоративні рішення Лтд» до 17 серпня 2023 року були Олексій Брусов та Іван Плачков. За даними Youcontrol, зараз це Олексій Брусов та Володимир Дробот.
«Нагадаємо, фірми Плачкова минулого року просто під артобстрілами росіян почали знищувати комплекс старовинних будівель на Подолі за адресами провулок Цимлянський, 3, вул. Кирилівська, 13 г і 13 д, якраз під горою Щекавицею. Раніше будиночком Бубнових володіло саме «Київенерго», яким свого часу керував Іван Плачков», – зазначив активіст Володимир Бондаренко. Він написав, що забудовник у гарних відносинах із мером Києва.
Будинок на вул. Набережно-Хрещатицькій, 13 розташований на території Історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» та в межах Центрального історичного ареалу Києва, пам’ятки історії та ландшафту «Історичний ландшафт Київський гір та долини р. Дніпро». Також будівля стоїть у межах пам’ятки археології місцевого значення – «Культурний шар Подолу (у межах вулиць Набережно-Хрещатицької, Введенської, Кирилівської, урочища Гончари-Кожум’яки) ІХ-ХVІІІ століття». У різний час у 200-річному будинку Бубнових розміщувалися лазні, юдейський молитовний дім, майстерні річкового порту.
«Відповідно до ч. 4 ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини» вона має бути збережена. Тут забороняється діяльність, що негативно впливає або може негативно вплинути на стан збереження об'єктів культурної спадщини, режим їх охорони та використання», - зазначають місцеві активісти.
Згідно з паспортом об'єкта будівництва, дозвіл на проведення будівельних робіт видала Державна інспекція архітектури та містобудування 22 грудня 2022 року. Зокрема, було видано дозвіл на реконструкцію з надбудовою нежитлової будівлі для облаштування ділового центру та закладу громадського харчування. При цьому містобудівні умови й обмеження на об'єкт було видано ще 2014 року.
Водночас проєкт будівництва не погоджувався з місцевим органом охорони культурної спадщини, що є прямим порушенням Закону. За фактом проведення самовільних робіт, умисного пошкодження об'єктів культурної спадщини слідчим відділом Подільського УП ГУНП у м. Києві ще у серпні було відкрито кримінальне провадження № 42023102070000207 від 14.08.23 р. за ст. 356, ч. 2 ст. 298 Кримінального кодексу України. 23 вересня, попри відкрите кримінальне провадження, демонтажні роботи у будинку Бубнових відновилися. Завдяки небайдужим киянам руйнування споруди тимчасово вдалося зупинити та чи надовго?
Департамент охорони культурної спадщини КМДА тримає на контролі ситуацію щодо старовинної будівлі на вулиці Набережно-Хрещатицькій, 13. Про це повідомила директорка Департаменту Марина Соловйова.
«Наразі підписано наказ щодо занесення будівлі лазень купця М. Бубнова, де в 1894-1902 роках розміщувалась єврейська молитовня (на вул. Набережно-Хрещатицькій, 13), до Переліку об’єктів культурної спадщини міста Києва. За відповідне рішення проголосувала Консультативна рада при Департаменті охорони культурної спадщини КМДА», - повідомила у соціальних мережах Соловйова.
Чиновниця підкреслила, що раніше Департамент охорони культурної спадщини, аби попередити можливе знесення будівлі, вже надав доручення профільним фахівцям розпочати дослідження та збір необхідних архівних, бібліографічних матеріалів щодо вказаного об’єкта для подальшого розгляду і надання пам’яткоохоронного статусу. Інспектори Департаменту неодноразово оглядали об’єкт: виявили встановлений паркан з інформаційним щитом, зафіксували частковий демонтаж покрівлі будинку. Замовнику робіт вручено припис із відповідними пам’яткоохоронними вимогами.
Наталя Толуб
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.