Вважаєте, що достатньо купити холодильник, поставити його на кухні, завантажити продукти і все - техніка працюватиме багато років? Це не зовсім так: потрібно не тільки доставити та встановити, але й дотримуватись правил експлуатації холодильника для його довговічної та безперебійної роботи.
Дізнайтеся з Інформатором, як правильно користуватися цим приладом, щоб уникнути проблем у майбутньому.
Головні помилки у використанні
- Брудний радіатор. Радіатор або конденсатор - важлива деталь у кожному холодильнику. Граючи роль тепловідвідника, він збирає він бруд і пил. Зазвичай ми його не бачимо, адже він знаходиться з тильного боку, але його обов'язково потрібно очищати двічі на рік.
- Як правильно мити холодильник. Внутрішню поверхню холодильника (бічні стінки, полички, пластикові частини) найкраще протирати слабким розчином соди. Намагатися не використовувати миючі засоби з ароматизаторами. Пластик легко вбирає всі запахи, і вони залишаються потім надовго. Металеві частини випарника в холодильному відділенні, а також обмерзаючі полички і стінки морозильного відділення найкраще протирати вологою ганчірочкою, змоченою чистою водою, потім дати їм просохнути. Не рекомендується користуватися миючими хімічними препаратами, абразивними речовинами.
- Неправильне поводження з морозильною камерою. Основними помилками у використанні морозилки є два фактори. Перший - перезавантаженість морозилки. Другим фактором є неправильна температура, особливо влітку. Якщо ваш морозильник працює на максимум улітку, швидше за все компресор працює також на максимум. У такому темпі він набагато швидше зношується.
- Зберігання продуктів. Де у вашому холодильнику холодніше - на верхній або на нижній полиці - питання аж ніяк не пусте. Відповідь на нього залежить від конструктивного рішення холодильника - де розміщений випарник, і чи є функція no frost. У сучасних холодильниках температура в районі верхніх полиць більш постійна і краще підходить для зберігання готових до споживання продуктів на кшталт йогурту, олії, сирів, м'ясних делікатесів, напоїв та залишків їжі - всього, що готувати не потрібно. Там можна тримати зелень, попередньо поставивши її в банку з водою. У нижніх же полицях концентрується холод, який стримує міграцію бактерій, тому вони найкраще пристосовані для зберігання сирого м'яса, риби, птиці, яєць, молока та молочних продуктів.
- Волога. Зайва волога - найгірший ворог холодильників. Вона з'являється у вигляді конденсату, коли ви відчиняєте дверцята холодильника або кладете теплі об'єкти всередину. Також поширеною помилкою є прибирання вологою ганчіркою. Волога шкідлива для холодильника через те що вона намерзає на стінці холодильника, чим заважає нормальній роботі системи вентиляції.
- Розміщення холодильника. Розміщувати холодильник можна в сухому приміщенні, що опалюється при температурі 15-32°C. Не можна ставити холодильник близько до опалювальних приладів, радіатора, плити, а також рухати близько до стіни або розміщувати в ніші. Необхідно забезпечити достатню циркуляцію повітря навколо холодильника, щоб уникнути перегріву.
- Економія електроенергії при використанні холодильника. Не можна довго тримати відкриті дверцята холодильника. А гарячі продукти слід спочатку остудити до кімнатної температури, і потім покласти в холодильник. Також регулятор температури не слід накручувати на максимальні показники холоду, краще встановити середнє значення. І не можна надовго залишати увімкненою кнопку швидкого заморожування в холодильнику. Він при цьому перестає відключатися та працює безперервно.
-
На перший погляд, ці правила прості та елементарні. Але якщо дотримуватись їх, то це дозволить економити електроенергію, завжди зберігати ваші продукти свіжими, а також уникнути поломок та незапланованих ремонтів вашого холодильника.
Раніше Інформатор писав про правила, які допоможуть не вбити холодильник і продукти влітку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.