Вчені вивчили стан, коли батареї розряджаються, й ідентифікували явище, на яке раніше не звертали уваги
Найпоширеніші літій-іонні батареї страждають від раніше невідомої форми деградації - за умови, що вони дуже розряджені. Саме тому їх варто зарядити їх, перш ніж вони повністю розрядяться. Про це пише IFLScience.
Свинцево-кислотні батареї, які використовувалися в автомобільних двигунах внутрішнього згоряння, найпершими стали поширеною технологією з повторними циклами. Проте вони мали свій строк роботи, після якого більше не могли задовольняти користувачів так само добре.
Натомість літій-іонні батареї не тільки пропонують набагато більше заряду за такої ж ваги, перетворюючи електромобілі з іграшок на серйозних конкурентів, й обіцяють зручність у використанні - з більшою кількістю циклів дозарядки.
На жаль, нове дослідження показує, що ці твердження не відповідають дійсності, принаймні для літій-іонних акумуляторів з нікель-марганцево-кобальтовими катодами - NMC. Їх використовують, - і зараз вони становлять приблизно половину цих ринків:
Вчені вивчили стан, коли батареї розряджаються, й ідентифікували явище, на яке раніше не звертали уваги. Вони назвали його реакцією квазіперетворення на поверхні катода.
Процес передбачає вихід кисню з поверхні катода та з’єднання з літієм з утворенням оксиду літію. Li2O реагує з електролітами на основі карбонатів, утворюючи гази, зокрема чадний газ, метан і водень, які пошкоджують акумулятор.
Ефект був більш вираженим, коли концентрація нікелю була найвищою. Це погана новина, тому що виробники акумуляторів замінюють кобальт нікелем через високу вартість і проблеми з навколишнім середовищем.
"Вплив розряду - фактичний процес використання батареї - досі в основному ігнорувався. Це дослідження представляє важливий напрямок для розробки довговічних акумуляторів", - кажуть вчені.
Команда повідомляє, що ефект може бути вражаюче великим для акумуляторів з високим вмістом нікелю, які регулярно розряджаються.
Ефект помірний, коли ті самі батареї контролюються, щоб уникнути надто великого розряду. 90% нікелевий акумулятор, який неодноразово сильно розряджався, зберігав лише 3,8% своєї ємності після 250 циклів, що робило його фактично марним.
У той же час контрольний елемент, якому не дозволили повністю розрядитися, мав майже три чверті своєї початкової ємності після 300 циклів.
Усі знають, що з часом телефони не тримають заряд так само довго, як в перший час використання. Частково це може бути пов’язано з тим, що всі додаткові програми споживають більше енергії, але погіршення роботи акумулятора, так чи інакше, є фактором.
Проте надмірне заряджання акумуляторів також може їх пошкодити. Ось чому багато виробників телефонів радять не залишати телефон заряджатися на ніч, замість цього просто зарядити його до 70% або близько того.
Також не радять дозволяти телефону розряджатися нижче 30%, оскільки це також може погіршити термін служби акумулятора. Що ж стосується зарядки електромобільних батарей, основна увага приділяється уникненню надмірної зарядки, а не надто глибокій розрядці.
Що ж, деякі люди вважають за краще жити на межі, заряджаючи свої телефони чи ноутбуки лише в разі крайньої необхідності. Інші ж хвилюються, коли рівень заряду падає нижче 25%. Схоже, для здоров'я своїх пристроїв, а можливо, навіть планети, таки має рацію - друга група.
Довідка. Свинцево-кислотний акумулятор або свинцево-кислотна акумуляторна батарея - електричний акумулятор із категорії вторинних батарей, спосіб роботи якого заснований на електрохімічних реакціях свинцю і діоксиду свинцю в кислому сірчаному середовищі.