Поля - від слова «поліція»: як службові собаки наближають перемогу України

Читать на русском

Психологічна підтримка, розмінування, пошук мертвих: чим займаються службові собаки - розповіді кінологів

Читать на русском
Службові собаки
Пес може розрізнити до мільйона запахів, тому тварин вчать шукати зброю, вибухівку і трупи. Колаж: Інформатор-Україна

Психологічна підтримка, розмінування, пошук мертвих: чим займаються службові собаки - розповіді кінологів

З початком повномасштабної агресії росії проти України, в боротьбу з окупантами та з наслідками війни вступили не лише люди, але й їх чотирилапі друзі – собаки. Зараз службові собаки виконують свою роботу у лавах ЗСУ, Нацгвардії, ДСНС та поліції, працюють психологами – і це далеко не весь перелік, де несуть службу хвостаті. «Інформатор» дізнався, як чотирилапі друзі вносять свій вклад в нашу перемогу.

Тренування з протухлим мясом

Потреба в бойових собаках в Україні з’явилась понад 20 років тому - коли почалась робота українських саперів з гуманітарного розмінування в місіях ООН. Так виник центр розмінування у складі Військово-інженерного інституту. Перші роки готували лише міно-розшукових псів, а з початком війни на Сході України розпочали програму з підготовки вартових собак.

Перша жінка-кінолог в ДСНС
Перша жінка-кінолог в ДСНС

Зараз кінологічна сфера в Україні цілком сформована і значно розширилась. Особливо під час повномасштабної війни – адже хвостаті службовці несуть вірну службу з господарями. Недарма український пес Патрон став символом Міжнародного координаційного центру з питань гуманітарного розмінування та талісманом служби ДСНС.  

Бельгійські вівчарки на службі у поліції
Бельгійські вівчарки на службі у поліції

Нацгвардієць, молодший сержант Віктор Семенюк з Луцька має напарницю – англійського кокер-спаніеля Леді: 

«Під час строкової служби мене розподілили в кінологи. Відслужив, пішов на дембель, а вдома в Луцьку вже підписав контракт – служу  6 років, три з них ми служимо вдвох з Леді», - каже  кінолог.

Віктор Семенюк готує молодих собак до майбутньої служби
Віктор Семенюк готує молодих собак до майбутньої служби

Разом з собакою нацгвардієць несе чергування на блок-постах. Пес допомагає в розшуку зброї і набоїв.

«Перший етап – це соціалізація собак. Вони звикають до людей, машин і міського шуму. Вчаться відгукуватися на свої клички, виконувати базові команди, такі як «сидіти», «лежати», «не можна». А ще звикають до апортувального предмета, який потім буде для них винагородою за добре виконану роботу», - пояснює Віктор.

Також кінолог формує первинні навички й щодо фізичної підготовки собак – не боятися висоти, долати бар’єри. Щоб встановити психологічний зв’язок із собакою, треба якнайчастіше вигулювати його та годувати.  

«Простіше працювати із собаками кількамісячного віку, ніж ламати психіку дорослого пса, намагаючись його чомусь навчити. Собаки добре відчувають настрій кінолога, і в роботі з ними є маса тонкощів. Майже так, як із дітьми. Тут головне - терпіння», - каже Семенюк.

Собака з психологічної підтримки

Інспектор-кінолог кінологічного центру Нацполіції України Катерина Бєляєва до захоплення кінологією працювала юридичним журналістом. А потім взяла з притулку собаку з важкою долею і почала цікавитися кінологією зрештою домашнього улюбленця вдалося соціалізувати.

Зараз жінка працює у поліції та має шістьох улюбленців, три з яких працюють. Службова собака бельгійська вівчарка-малинуа Вайга спеціалізується на службово-розшуковій діяльності (саме вона йде по сліду),  ще одна вівчарка-малинуа на прізвисько Бентлі працює детектором з пошуку зброї.

Катерина Бєляєва та її вихованці
Катерина Бєляєва та її вихованці

«Третя моя собака – Поля працює офіційно єдиною собакою з емоційної підтримки. У неї непроста історія – декілька років тому поліцейські підібрали безпородну тварину з пошкодженим хребтом. Завезли до ветеринарної клініки, на папірці хтось написав «пол-я», що означало поліція, лікарі подумали, що кличка собаки Поля. Так вона отримала ім’я. Поля пройшла довгий курс реабілітації, відновилась і тепер може емоційно підтримати постраждалих чи на роботі, чи як волонтер», - розповідає Катерина.

Собака не вміє нічого особливого, але якось Катерині довелось взяти її у школу, розповісти про свою роботу – діти захопилися Полею, згодом психологи запросили Катенрину з Полею до шпиталю, де проходили лікування поранені. Спеціально для наших бійців кінолог зробила відео про те, як проходила реабілітація тварини – це надихнуло поранених. Нині кінолога разом з собакою запрошують на зустрічі з переселенцями, з людьми, які пережили окупацію, з травмованими людьми.

«Одна дівчинка-переселенка після зустрічі підійшла до мене і каже: так, як відновлювалась Поля, після війни відновиться і Україна», - розказала кінолог.

Собаки допомагають в реабілітації поранених
Собаки допомагають в реабілітації поранених

Зате з двома іншими службовими собаками Катерина працювала з початку повномасштабної війни.

«Після деокупації ми працювали на блок-постах на житомирській трасі. Тоді дуже багато людей везли якісь осколки, уламки від зброї чи ракети – напевне, на сувеніри. Люди просто не розуміли, що такого провозити не можна, що це може бути небезпечно. Звісно, виявляли, вилучали… Роботи нам вистачає – починаючи від дітей, які посварилися з рідними і втекли з дому і закінчуючи виявленням диверсантів», - каже Бєляєва.

Є у службових собак і екіпіровка – у центрі є спеціальні собачі бронежилети – їх можна одягнути на хвостатого, якщо є потреба. Також службова собака має працювати зі спеціальною ідентифікаційною шлейкою – вона означає, що собака на службі, заважати чи чіпати її не можна. Для собак також є черевички та окуляри.

Черевички найчастіше одягають при обшуку автівок, аби цивільні не обурювались, що пес щось забруднив, також їх одягають, якщо доводиться працювати, наприклад на пожежі – аби собака не попекла лапи.

 «На блок-постах дуже помічні окуляри, бо багато пилу. Тож доводиться одягати», - каже кінолог.

Барбоси в повній екіпіровці
Барбоси в повній екіпіровці

Пошук мертвих людей

Бєляєва розповідає, що їх центр підготовлює собак за різними напрямки – хтось буде сапером, як пес Патрон, хтось охоронником, хтось шукатиме зброю чи братиме слід. Серед найцікавіших напрямків – пошук мертвих людей.

«Після прильоту в Ржищів ми виїздили з Вайдою на місце події. Собака орієнтувалась на запах мертвого чи живого тіла, або на дихання під розвалинами будинку. Тоді Вайда знайшла мертвого хлопчика – шукала по запаху його речей», - каже Катерина.

Підготовка собак на пошук трупів – теж вимагає своїх нюансів. Приміром, задля цього кінологи тренують собак на мясі свині, яке має пролежати декілька днів на сонці.

На пошук мертвих собак тренують на свинячому мясі
На пошук мертвих собак тренують на свинячому мясі

«Свиня найбільш генетично наближена до людини. Якщо таке м'ясо пролежить на сонці кілька днів – від нього буде запах, як від трупа. На це й орієнтуються кінологи, тренуючи собаку. Відразу померлу людину пес не знайде – можливо починати шукати лише після кількох днів», - розповідає інспектор.

Найважче у роботі для Катерини – це вимагати від собаки робити свою роботу, попри всі обставини.

«Буває дощ, сніг, мороз чи спека, буває таке, що собака стомилась, емоційно виснажилась – тоді буває дуже шкода, що маєш змушувати її працювати. Але надворі війна, під черговими завалами можуть бути люди, тому доводиться працювати інколи навіть попри втому собаки», - розповіла вона.

Пес чекає деокупації, щоб виявляти схрони

Старший кінолог військової частини Південного оперативно-територіального об’єднання Нацгвардії  сержант Олена Цибрік з Запоріжжя має напарника – 4-річну бельгійську вівчарку-малинуа Цезаря.

Олена і Цезар чекають деокупації Запорізької області
Олена і Цезар чекають деокупації Запорізької області

«Початок війни застав нас у Запоріжжі – була евакуація в межах міста, деякий час нам з Цезарем довелося стояти в охороні на блок-посту, а взагалі моя собака шукає вибухові речовини. І ми обоє зараз чекаємо де окупації – будемо працювати, виявляти схрони, вибухівку. Того року нашим собакам зробили бронежилети – адже у схроні може бути розтяжка. Дуже шкода, коли вклав у собаку скільки сил, нервів, а вона загине. Навіть уявити собі такого не можу. Для мене взагалі найважче, коли собака хворіє. Кожен раз, коли виїздимо – про себе молюся, аби пес не потрапив на розтяжку – Цезар для мене, як дитина», - розповіла кінолог.

Сама Олена каже, що її пес – альфа-самець тож інколи хитрує – починає жалісливо дивитися в очі, аби не виконувати команди. Основне в такому тандемі – показати, хто головний. А взагалі виховувати дівчинку-собаку та хлопчика пса – дві великі різниці. «Дівчатка» більше прив’язані до господаря, «хлопчики» люблять показувати чоловіче «его», йому потрібна додаткова увага.  

Головний хист собаки у тому, що вона розрізняє до мільйона запахів – тому їх можна натренувати на зброю, вибухівку чи запах трупів, які тварини внюхають навіть під землею.

«Раніше популярною службовою породою була німецька вівчарка, зараз кінологи оцінили бельгійців – німці частіше стомлюються, а от бельгійці більш витривалі та робото здатні, більш непосидючіші», - пояснює кінолог.

Це підтверджує і колега Олени – старший кінолог кінологічного взводу Південного оперативно-територіального об’єднання сержант Олександр Загорянський з Одеси. Він працює з бельгійкою Майєю.

Майя на прогулянці знайшла сховок з патронами
Майя на прогулянці знайшла сховок з патронами

«Майя у мене з 2018 року – взяв її піврічним цуценям, виховував, дресирував, зараз моя собака спеціалізується на пошуку зброї та боєприпасів», - каже сержант.

За його словами, усі службові собаки перебувають на державному забезпеченні – мають харчування, обслуговування у ветеринара, держава закупляє для таких собак екіпіровку та ошийники. Майя – приписана до військової частини.

Найважче у роботі для Загорянського те. що з початком повномасштабної війни у них з напарницею не вистачає на все часу – адже попри службу кінолог має приділяти час ще й заняттям, а нині з вільним часом проблеми.

«Дуже запам’ятав випадок – ще до початку повномасштабної війни ми їхали до Маріуполя. Зупинились на узбіччі на перерву – кінологи у поїздці обов’язково мусять зупинятися, або вигуляти та напоїти собаку. Коли Майя вигулювалась – випадково знайшла схрон з патронами біля блок-посту, хоча на той момент ми не працювали, а були у дорозі. Таку радість і гордість відчув за свою собаку – не передати», - каже військовий.

Олександр Загорський і його хвостата напарниця
Олександр Загорський і його хвостата напарниця

Коли собака прибуває на навчання, до нього є певні вимоги: він має відповідати віковим параметрам, бути клінічно здоровим і щепленим. Крім того, повинні бути первинні навички – наприклад, приносити апорт, активно реагувати на м’ячик, іграшку, приносити, гратися, бо підготовка здобування апортувального предмета відбувається на базі гри. У вартових собак має бути хватка. Пес має хапати ганчірку, рукав, показувати злобу до помічника, який працюватиме з ним. Тоді собаку можна тренувати далі.

Вік собак, придатних до навчання – від 9 місяців до 3 років. Собака зазвичай служить 8-9 років. Після цього – списується, і інструктор, який продовжує далі службу, приїжджає з молодим чотирилапим другом. Списані «барбоси» перебувають на забезпеченні в підрозділах, їх годують, вони доживають до кінця віку, як собаки-пенсіонери. Якщо пес не хворів, живе здебільшого 12-13 років.

Нагадаємо, на Київщині щеня на прізвисько Байрактар допомагає поліцейським, він повідомляє їм про наближення ворога.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.