На ці та інші питання детально відповімо в статті.
Шиншили мають велику популярність як домашні улюбленці. І не дивно, адже вони неймовірно гарні, смішні та доброзичливі. Де живуть ці тварини та як вони виглядають? Які особливості їх утримання у будинку? Як доглядати за шиншилою та підтримувати комфортні умови? На ці та інші питання детально відповімо в статті.
Батьківщиною гризуна вважається Південна Америка, але місце залежить від виду шиншили. Наприклад, короткохвоста водиться в Андах Південної Болівії, на північному заході Аргентини та півночі Чилі. Довгохвоста – тільки в певних областях Анд, у північній частині Чилі. У дикій природі воліють жити високо в горах, але залишилося їх там, на жаль, дуже мало.
Найбільше шиншил розводили у країнах Америки – розпочав цю діяльність американський інженер Матіас Чапмен у 1920-х роках. Він отримав дозвіл уряду Чилі на вивезення, адаптував їх до рівнинного клімату та переправив у Каліфорнію.
Ці тварини стали родоначальниками нового виду хутрових звірів, які розводяться штучним шляхом. Згодом шиншили були вивезені з США в різні країни, а у 1990-х з'явилась тенденція до утримання в домашніх умовах і до племінного розведення.
Як виглядає шиншила? Зовнішній вигляд тваринки залежить від її породи. Є різні породи шиншил: чорний оксамит, білосніжний Вільсона, бежевий, гомобежевий, коричневий та біло-рожевий оксамит й інші.
Наприклад, шиншила на фото нижче має незначні розміри та сіро-білий колір, який теж доволі часто зустрічається, а також гарне густе хутро і пухнастий хвіст.
Вага дорослого представника коливається в межах 900 г, розмір складає 30-38 см, а хвіст – 15-17 см. Улюбленці мають великі округлі вушка, за якими легко визначати настрій тваринки. Якщо шиншила перелякана, вони лежать на спинці, а якщо весела і зацікавлена – підіймаються догори. Пухнастики мають виразні чорні очі, в яких можна побачити своє відображення. Великі задні лапки тваринки допомагають без жодних зусиль стрибати та відштовхуватися від землі під час розбігу.
Це розумні та спритні тваринки, які швидко пристосовуються до нових умов. Вони проявляють зацікавленість до навколишнього світу і відразу помічають зміни в клітці або кімнаті. Люблять привертати до себе увагу та видавати цікаві звуки.
Інші особливості характеру шиншил:
Ще одна важлива риса характеру – охайність. Шиншили ретельно дбають про чистоту шерсті та не мають неприємного запаху. Власнику необхідно підтримувати таку звичку гризуна та постійно проводити прибирання у клітці.
Як сплять шиншили – теж цікаве питання. Коли новий хазяїн привозить звірятко додому, то при всіх стараннях воно все одно відчуватиме стрес. Якщо шиншила напружена й стривожена, то спить сидячи, зібравшись у грудочку, або стоячи.
Вибравши найзахищеніший куточок у клітці й сівши на задні лапки, вона передні притискає до живота або на щось спирається ними. Тварина може спати стоячи, тримаючись передніми лапами за клітку. З цієї незвичайної пози, прокидаючись, звірятко миттєво переходить до активних дій, готове тікати або захищатися. Звикнувши до нового місця та господарів, гризун розслабляється і спить у різноманітних та зручних для нього положеннях:
Усі пози відповідають нормі та не мають викликати занепокоєння господарів.
Скільки живе шиншила при відповідному догляді? Понад 20 років! На сьогодні найстарішою шиншилою вважається самець Радар. Він народився в 1985-му й прожив майже 30 років. Не кожному гризуну, на жаль, може так пощастити, бо неправильний догляд значно скорочує життя. Деякі представники через це доживають лише до 5-6 років.
Придбання здорової тваринки – одне з найголовніших завдань, з яким стикається людина, яка вирішила завести її вдома. До вибору вихованця за зовнішніми ознаками необхідно поставитися дуже серйозно та відповідально.
Австралійські медики стверджують: власники тварин набагато здоровіші за тих, хто не має домашніх вихованців. І якщо кішки знімають стрес, а собаки зміцнюють імунітет (гуляєш з ними у будь-яку погоду!), то шиншили – справжні психотерапевти. Вони заряджають оптимізмом і проганяють апатію.
Перед тим як розпочинати свій вибір, також обов'язково дізнайтеся, скільки коштує шиншила. Ціна на гризуна в Україні стартує від 500 грн і залежить від багатьох факторів (вік, порода тварини й т.д.).
Догляд за шиншилами в домашніх умовах не викликає проблем. Обов'язково забезпечити хороше оснащення клітки та дотримуватися температурного режиму.
Клітка для шиншили має бути просторою та високою. Рекомендовані габарити – 60х50х100 см. Придбавши клітку, важливо бездоганно її облаштувати, щоб зробити максимально комфортною для щоденного перебування тваринки.
Клітка для шиншили повинна мати таке оснащення:
Сучасні зоомагазини пропонують найрізноманітніші товари для пухнастиків, у тому числі цікаві дрібнички та іграшки для шиншили. Надавайте перевагу виробам з натурального дерева – їх тваринка з радістю буде гризти, цікаво проводячи час.
Важлива умова догляду за шиншилою – підтримання температурного режиму та організація сприятливого мікроклімату вдома. Приємна температура повітря – +16-20℃. Проміння сонця не має потрапляти в клітку чи на саму тваринку, адже це може спричинити зневоднення гризуна та навіть привести до загибелі. Оптимальний рівень вологості – 60%.
Шиншили, що живуть в будинку, потребують регулярного господарського піклування і дбайливого ставлення. Що потрібно для шиншили у раціоні та догляді – розглянемо далі.
Основні обов'язки власника:
Правильне харчування – гарантія здоров'я та тривалого життя гризуна, який живе в будинку. Близько 80% раціону тваринки складають органічні пресовані гранули. Корм для шиншили потрібно купувати у спеціалізованих магазинах і стежити, щоб у складі не було хімічних добавок. Рекомендована добова норма їжі для шиншили – 2 ст. л.
В основний раціон мають входити:
Які гілки можна шиншилам? Ось кілька видів, які можна давати гризуну:
Серед інших видів гілок: осика, сосна, в'яз, фундук. Також корисними є ожина, чорна смородина, виноградна лоза, глід, шовковиця, горіх, айва й шипшина.
Як тільки ви переконаєтеся, що знайшли гілки, повністю безпечні для вашої шиншили, потрібно буде їх підготувати. Розламайте деревину на невеликі шматки та прокип'ятіть їх протягом 20 хвилин. Використайте зубну щітку, щоб ретельно очистити деревину.
Ні в якому разі не давайте шиншилі гілки, на яких є лишайник. Краще викинути їх, ніж намагатися очистити або зішкребти. Після того, як ви очистите шматки гілки, покладіть їх на рушник і дайте повністю висохнути. Шиншили будуть із задоволенням гризти їх всю ніч. Вам вирішувати, скільки гілочок ви запропонуєте своєму вихованцеві, адже шиншила буде жувати всі, які ви їй дасте.
Що їсть шиншила з продуктів, які завжди є вдома:
Також пухнастому другу можна купити спеціальні ласощі у зоомагазині. Асортимент смаколиків вражає: бісквіти, крекери, палички, колечка із солодкої суміші. Хоча шиншили їх дуже люблять, промислові солодощі слід давати в обмеженій кількості.
Пам'ятайте: незбалансоване харчування підвищує ризик появи й розвитку різних захворювань та призводить до передчасної загибелі домашнього улюбленця.
Звірята ведуть нічний спосіб життя, їхня активність проявляється ввечері, о 18-20 годині. Власник повинен подбати про те, щоб у годівниці вихованця було достатньо корму для поїдання в нічний час. Годувати улюбленця необхідно раз на добу, в один і той самий період.
Як купаються шиншили та доглядають за своїм хутром? У всіх живих істот є свій улюблений спосіб дотримання гігієни. У шиншил він, мабуть, один з найцікавіших. Ці звірята люблять приймати пилові ванни. Річ у тім, що в дикій природі вони чистять свою шкурку, активно катаючись у вулканічному пилу. На їхній батьківщині, в Андах, річок і струмків небагато, і всі вони швидкоплинні, тож таке маленьке звірятко не змогло б протриматися там і секунди. Еволюція призвела до того, що шиншили обросли щільним хутром, яке очищається у вулканічному піску.
Така ванна допомагає видаляти бруд, жир та інші небажані речовини не гірше за воду. До речі, навіть якщо викупати шиншилу у воді, то просушити її повністю вже не вдасться. А волога протягом довгого часу шерсть може призвести до бактеріальної або грибкової інфекції, не кажучи вже про те, що це змушує температуру тіла швидко знижуватися, і звір мерзне. Спеціальний пил для шиншили проникає до самої шкіри й видаляє жир, бруд і зайву вологу, не забираючи нічого життєво важливого для здоров'я. Пил складається з меленої пемзи й нагадує вулканічний попіл.
Щоб не завдати звірку шкоди, варто заздалегідь продумати процес купання. Ванночка для шиншили повинна мати високі бортики, щоб можна було уникнути розкиданого навколо лотка пилу. Приймати ванну слід два рази на тиждень. Пил поглинає зайву вологу з тіла гризуна, тому занадто часте миття призведе до пересушування шкіри. До речі, ванна знімає симптоми стресу.
Шиншила не потребує догляду за кігтями та вухами. Звірятко самостійно впорається з доглядом за цими частинами тіла. Однак господарю слід ретельно стежити за станом зубів тварини, адже якщо гризуни не сточують зуби, це може привести до проблем зі здоров'ям. Тому необхідно, щоб у раціоні був присутній твердий корм, а в клітці – спеціальні іграшки для сточування зубів.
Різноманітні іграшки для шиншил представлені у всіх зоомагазинах. Вони діляться на такі великі групи:
Розглянемо їх докладніше.
Розміщення у клітці дозволяє створити для тваринки додаткові розваги, для яких не потрібна участь господаря, та прикрасити її місце проживання.
Шиншили люблять хованки у дерев'яних та пластикових трубах. Виберіть прозорий виріб, щоб без проблем відшукати вихованця, якщо той засне після витрачання енергії. Зверніть увагу на розмір: якщо діаметр тунелю менш ніж 30 см, то звірятко може застрягти.
Виробники пропонують ганчіркові, пластикові та дерев'яні ложа з одним-двома ярусами. Кілька рівнів забезпечують додаткове місце для хованок.
Шиншила має потужні задні кінцівки, а тому потребує щоденної активності. Полиці стануть чудовим тренажером для тварини. При установці дотримуйтесь висоти, що не перевищує 80 см.
Мініатюрні драбинки розвивають лапки, підходять для чесання спинки та заточування зубів. Бюджетним варіантом може стати проста дерев'яна паличка, розташована вертикально.
Такі іграшки дозволяють пожвавитися поза будиночком і передбачають активні дії з боку шиншили.
Дзвінкі штучки викликають у гризунів справжнє захоплення. Перед сном їх краще тимчасово вилучити, щоб звуки не заважали вашому відпочинку.
Колеса, що обертаються, допомагають звірятку підтримувати форму у домашніх умовах. Вони виготовляються у таких варіантах:
Виріб із пластику дозволяє бігати по кімнаті, але погана вентиляція істотно скорочує час вигулу. Часті випадки перегріву звірів – серйозний мінус. Тому замість покупки такої сумнівної іграшки, давайте можливість звірятку побігати самостійно.
Клітки шиншил прибирають щодня: з піддона видаляють усе сміття, залишки їжі, за потреби – протирають ганчірочкою. Міняють стружки та тирсу, якими посипають підлогу клітки. Годівниці, поїлки та купальні миють раз на 3-4 дні (можна частіше). Усі дії потрібно виконувати акуратно, без шуму, щоб не налякати тваринку.
Генеральне прибирання проводять один раз на тиждень (влітку частіше). Перед цим шиншил обов'язково відсаджують у клітку для перенесення. Металеві вироби миють спеціальними засобами, уникаючи потрапляння їх на дерев'яні деталі. Ті, що виготовлені з дерева, протирають розчином саліцилової кислоти, а сильно забруднені деталі замінюють новими. Скляні частини очищують звичайним засобом для миття вікон, а потім ретельно промивають водою.
Після закінчення генерального прибирання приміщення добре провітрюють протягом 1-1,5 години, потім насипають свіжу стружку і тирсу та пересаджують у клітку шиншилу.
Самці шиншил досягають статевої зрілості в 7-9 місяців, самки трохи раніше – в 4-7 місяців. За рік самка здатна принести до трьох виводків, у середньому – два-три.
Терміни вагітності протікають 104-115 днів. Шиншилі в племінному господарстві дають народжувати до 8 років при терміні життя до 20 років. З віком вихід молодняку збільшується. При цьому у шиншил розвинені три пари пиптиків, чого цілком вистачає для вигодовування трьох малят. Для більшої кількості використовують штучне вигодовування.
При народженні шиншили зрячі, вкриті хутряним покровом та з зубами, що прорізалися. Досягнувши тижневого віку, вони починають харчуватися продуктами з основного раціону. У 2-2,5 місяці молодняк відсаджують від матері в окрему клітку, вага їх має становити не менше 200 г. При досягненні шиншилою маси тіла 450-650 г і віку понад 12 місяців розвиток зупиняється.
Чи можна приручити шиншилу? Можна і навіть потрібно. За правильного підходу ці кумедні звірята стають дуже контактними й отримують величезне задоволення від спілкування з людиною. Але виховання може зайняти якийсь час, і поспішати з цим не варто. Наші прості поради допоможуть вам все зробити правильно.
Як приручити домашню шиншилу:
А тепер переходимо безпосередньо до кроків приручення. Як приручити шиншилу до рук?
Коли всі вище перераховані пункти будуть освоєні, ви зможете посадити шиншилу на плече. А це верхівка мрій кожного власника!
Якщо шиншилі будуть неприємні контакти, вона видаватиме тріск. Тоді краще не турбувати тваринку та всі спроби приручення вихованця перенести на інший час. Нехай шиншила заспокоїться і звикне до уваги людей.
У власників цих тваринок може виникнути питання, чи можна вигулювати шиншилу. Однозначно, ні! Сучасні виробники навіть придумали асортимент для цієї забави: поводок для шиншили, підтяжки, нашийники… Усе це категорично заборонено для таких гризунів!
Грамотний підхід до харчування і підготовки умов проживання істотно знизить відсоток виникнення інфекційних захворювань у гризуна. Основні проблеми зі здоров'ям шиншил, які цілком перебувають на домашньому утриманні, можна умовно розділити на кілька груп:
Хвороби травної системи:
Серед шкірних захворювань поширені:
Утримання шиншил у домашніх умовах має свої переваги й складності. Розглянемо їх детальніше.
Шиншила як домашній улюбленець:
Однак є особливості характеру та поведінки тварини, які можуть викликати труднощі:
Шиншили – милі пухнасті звірята з цікавими манерами, що доставляють своїм власникам масу позитивних емоцій. Тепер ви знаєте все про шиншил і навіть більше, а значить – можете серйозно замислитись про те, щоб стати вірним другом цій чарівній тваринці!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут.