На думку політолога, вибори можуть навіть відкласти
Для організації голосування на президентських виборах в умовах війни, потрібно внести зміни до законодавства. Гарантувати безпеку для всіх учасників процесу важко. Тож розглядається декілька можливих варіантів їх проведення.
У коментарі Фактам ICTV політолог Володимир Фесенко озвучив три можливі сценарії проведення президентських виборів в Україні. Перший з них – якщо активні бойові дії не припиняться, голосування доведеться відкласти.
"Якщо війна буде такою ж інтенсивною, як зараз, якщо нас очікує така ж зима, як і минула, якщо буде діяти у нинішній формі закон про воєнний стан, то вибори відкладуть", - сказав Фесенко.
Він зазначив, що простий у політичному і воєнному сенсі варіант – провести відразу і президентські та парламентські вибори після закінчення війни. Другий сценарій – якщо війна буде в режимі малої інтенсивності, то вибори все ж можуть відбутись.
"Якщо війна затягнеться і будуть обставини, що потрібно буде довести легітимність влади, то нам будуть радити, як і зараз радять деякі західні політики, щоб вибори відбулись. Але для цього треба буде змінювати законодавство про воєнний стан або припиняти його на певний час", – відзначив Фесенко.
Він вказує, що в Україні уже проходили вибори під час війни, однак тоді не діяв воєнний стан. Третій сценарій, за яким вибори можуть відбутися – якщо виникне питання про проведення мирних перемовин з рф і буде можливість вийти на якісь домовленості про припинення війни.
"Цілком імовірно, що наші союзники будуть радити нам, щоб ми провели вибори і на переговори пішла влада, яка має мандат легітимності. Ну і для влади це також вихід, оскільки краще провести вибори до якоїсь мирної угоди. Тому що будь-яка мирна угода з рф, і не важливо, якою вона буде, все одно сприйматиметься частиною населення критично", - додав Фесенко.
Вибори в Україні відбудуться після завершення війни. Однак депутати можуть уже починати готувати ґрунт, щоб у перспективі прискорити старт виборчих кампаній. Таку думку нещодавно висловив перший заступник спікера ВРУ Олександр Корнієнко.
"ЦВК заявляє щонайменше про шість місяців на підготовку до старту виборчої кампанії. Я думаю, можна вкластися в шість місяців з урахуванням самої виборчої кампанії, можливо, на підготовку достатньо два місяці або навіть менше. Це треба обговорювати. Частина роботи може відбуватися вже. Ніхто не заважає Раді працювати над законодавством. Після виконання євроінтеграційної програми, бюджетного процесу, який на першому місці, адже ми маємо закрити питання із зарплатою військовим, можемо повернутися до речей, пов'язаних із передвиборчими кампаніями", - сказав Корнієнко в інтерв'ю Фокусу.
За його словами, депутатам потрібно ухвалити окремий закон разової дії. Він стосуватиметься особливостей проведення виборів повоєнного часу.
"Зараз виникає низка питань, пов'язаних з організацією. Інфраструктура, яку використовували для виборів - школи, коледжі, ліцеї - зруйнована. Потрібно сформувати нову карту дільниць, розв'язувати питання з реєстром виборців, адже не всі тимчасові переселенці - як усередині країни, так і за її межами, зможуть повернутися", - додав Корнієнко.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.