Події у Нагірному Карабаху впливають на результат війни в Україні

Якщо Росія, вступаючи у війну проти України, сподівалася на підтримку Азербайджану та Туреччини, щось у неї пішло не так

Події у Нагірному Карабаху впливають на результат війни в Україні

24 березня в МЗС Вірменії заявили, що 24 березня близько 16:00 години азербайджанські збройні сили «порушили лінію дотику Нагірного Карабаху в зоні відповідальності російської миротворчої місії та вторглися до села Парух в Арцаху». Це далеко не перший епізод силового протистояння у цьому багатостраждальному регіоні. Але він несподівано викликав лавину політичних заяв, які переростають у реальні дії.

Що сталося

Військовий аналітик з Азербайджану Агіль Рустамзаде каже, що азербайджанські війська захопили висоту, з якої можна обстрілювати околиці міста Агдам, де йдуть інтенсивні будівельні роботи. Про якісь масштабні військові дії не йдеться.

У МЗС Вірменії заявили що 24 березня "азербайджанські збройні сили порушили лінію зіткнення Нагірного Карабаху в зоні відповідальності російської миротворчої місії і вторглися в село Парух в Арцаху. Цим діям передували повний зрив з боку Азербайджану роботи, що забезпечує Арцах єдиного газопроводу, обстріл об'єктів цивільної інфраструктури з великокаліберної зброї, загрози вірменам Арцаху та інші кроки, спрямовані на етнічну чистку. Очікуємо, що російські миротворчі війська, у зоні відповідальності яких відбувається провокація, вживуть заходів, щоб війська Азербайджану негайно повернулися на вихідні позиції".

26 березня Міноборони Росії повідомило: "З 24 по 25 березня збройні сили Азербайджанської Республіки, порушивши положення тристоронньої заяви лідерів Росії, Азербайджану та Вірменії від 9 листопада 2020 р., зайшли в зону відповідальності російського миротворчого контингенту на території Нагірного Карабаху та виставили спостережний пост. Завдано чотирьох ударів безпілотним літальним апаратом типу "Bayraktar-TB 2" по підрозділах збройних формувань Нагірного Карабаху в районі населеного пункту ФУРУХ. Азербайджанській стороні направлено заклик щодо відведення військ".

Міністерство оборони Азербайджану назвало заяву росіян односторонньою, яка не відображає дійсності. "25 березня під час телефонної розмови міністра оборони генерал-полковника Закіра Гасанова з міністром оборони Російської Федерації генералом армії Сергієм Шойгу було обговорено ситуацію, що склалася на території Азербайджану, де тимчасово дислокований російський миротворчий контингент. У ході бесіди азербайджанською стороною було заявлено про те, що на пунктах проводиться уточнення позицій та місць дислокації, незважаючи на це, вранці 26 березня члени незаконних вірменських збройних формувань здійснили спробу вчинити диверсію проти підрозділів Азербайджанської армії. Внаслідок негайних заходів члени незаконних вірменських збройних формувань були змушені відступити. З жалем наголошуємо, що досі не виконано повне виведення залишків вірменської армії та незаконних вірменських збройних формувань з території Азербайджану відповідно до пункту 4 цієї заяви. Порушує положення заяви Вірменія, а не Азербайджан. На території Азербайджану немає адміністративно-територіальної одиниці під назвою «Нагірний Карабах». Назва села, згаданого у заяві, не Фурух, а Фаррух.

Враховуючи вищевикладене Міністерство оборони Азербайджанської Республіки закликає Міністерство оборони Російської Федерації відповідно до положень тристоронньої заяви забезпечити повне виведення залишків вірменської армії та незаконних вірменських збройних формувань з визнаних міжнародним співтовариством територій Азербайджану, не подавати в перекрученій формі пересування збройних сил Азербайджану у межах суверенних територій нашої країни, не використовувати вираз «Нагірний Карабах» та правильно вказувати назву територій Азербайджану».

У світі дипломатії така різка заява дорівнює публічному ляпасу. Тобто Вірменія закликає російських "миротворців" втрутитися, а ті, своєю чергою, "направляють Азербайджану заклик щодо відведення військ".

Перш ніж ми перейдемо до роздумів про те, що все це означає для України та світу, наведемо ще один важливий фрагмент заяви міноборони Азербайджану: "Міністерство оборони заявляє, що ця заява Міністерства оборони Російської Федерації суперечить характеру двосторонніх відносин та Декларації про союзницьку взаємодію, підписану між двома країнами 22 лютого 2022 року. І запам'ятаємо, що буквально за два дні до нападу на Україну РФ уклала договір з Азербайджаном.

Відлуння другої Карабахської війни

В 1991 Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкецького протоколу про перемир'я та припинення вогню, але іноді між сторонами виникали збройні сутички.

27 вересня 2020 року в Нагірному Карабаху спалахнув наймасштабніший за останні роки військовий конфлікт, який тривав півтора місяця. Сторони використовували танки, важку артилерію та авіацію. У ніч на 10 листопада 2020 року представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабаху. Згідно з домовленостями, вздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабаху розмістилися 1 960 російських миротворців. 22 лютого 2022 року РФ та Азербайджан підписали Декларацію про союзницьку взаємодію між Російською Федерацією та Азербайджанською Республікою. Цей документ передбачає тісне співробітництво між країнами і в економіці, і у військових питаннях. А пункт 8 документа говорить: "Азербайджанська Сторона високо цінує посередницьку роль Російської Федерації у повному припиненні вогню та всіх військових дій у регіоні у листопаді 2020 року".

За словами ексзаступника Міністра внутрішніх справ України, кандидата політичних наук, юриста-міжнародника Тиграна Авакяна, результат війни 2020 року став можливим завдяки "договорняку" між Росією та Азербайджаном. Ось тут ви можете послухати, як саме все сталося, на його думку, та які бонуси отримала РФ. Серед них — нейтралітет (як мінімум) Азербайджану у війні з Україною, що очікується з дня на день.

Чи справдилися розрахунки РФ?

Якщо Росія, вступаючи у війну проти України, сподівалася на підтримку Азербайджану та Туреччини, щось у неї пішло не так. За словами президента російської некомерційної організації «Інститут економічного аналізу» Андрія Іларіонова, Туреччина стала одним із найважливіших союзників України.

"Вона постачає продовольство, приймає біженців, надає політичну підтримку та серйозну військову допомогу. 28 лютого Туреччина закрила протоку Дарданелли та 5 ескадри Російського військово-морського флоту в Егейському морі не змогла пройти в Чорне море, щоб обстрілювати Миколаїв, Одесу, висаджувати десанти, використовувати "Калібр" проти українських міст. Ця допомога Україні безцінна. Вона крутіша, ніж передача МІГ-29. Це крутіше, ніж усе, про що просили українські лідери США та НАТО. При цьому Туреччина зробила це сама, без будь-якого прохання та погодження з НАТО. Реакцією Росії на це було не погроза використовувати ядерну зброю, а повне мовчання", - каже Андрій Іларіонов.

 

Щобільше, 27 березня стало відомо, що турецька компанія Baykar Makina, яка випускає відомі в Україні безпілотники Bayraktar, розширює виробничу лінійку. Нові бойові БПЛА отримають назву Kizilelma та будуть оснащені реактивними двигунами АІ-322Ф, виробленими в Україні.

Судячи з останніх новин, і в Азербайджані роблять ставку на співпрацю з Україною та колективним Заходом, як би до цього не ставилися у Кремлі.

Так, 26 березня глава австрійського енергетичного регулятора E-Control Вольфганг Урбанчич заявив, що укладання нових довгострокових контрактів з іншими постачальниками газу, такими як Азербайджан, Норвегія чи Алжир призведуть до зниження світових цін на блакитне паливо.

"Як довго зможе протриматися Австрія, якщо Росія відразу переріже лінії? Рівень наповнення приблизно відповідає порі року", —сказав Урбанчич.

Як пояснив глава E-Control, в даний час ціль має полягати в заповненні резервуарів для зберігання газу, щоб палива вистачило на наступну зиму.

28 березня президент України Володимир Зеленський на своїй сторінці у Twitter написав: "Провів переговори з президентом Азербайджану. Поінформував про нові удари по мирному населенню. Обговорили негайну потребу в зелених коридорах. Подякував за гуманітарну допомогу та готовність забезпечити пальним для посівної", – йдеться у повідомленні.

Мабуть, для багатого нафтою та газом Азербайджану перспектива посунути Росію з європейських ринків видається цікавою. Ну, а у Туреччини плани ще амбіційніші. Докладніше про них Інформатор писав тут. Крім того, нагадаємо, що Туреччина входить до країн, які можуть запропонувати Україні гарантії безпеки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Палій

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube