Податкова амністія від Зеленського: як не провалити іспит на совість і кого це не торкнеться

З 1 вересня в Україні починають діяти нові поправки до податкового кодексу від Президента.

Податкова амністія від Зеленського: як не провалити іспит на совість і кого це не торкнеться

Влада намагається витягнути економіку з тіні на світло, закликати людей до совісті. Натомість вона обіцяє не карати за ухилення від податків і не перевіряти джерела доходів. Чи так це насправді і як пройти «іспит на совість»? (Спойлер: не ходити на нього взагалі).

«Податкової амністією» назвали новий законопроект про разове оподаткування доходів, які до цього ніде не «світилися». Інформатор Гроші з'ясував, що можна не декларувати, як пройти процедуру і кого вона не торкнеться взагалі.

Навіщо потрібна податкова амністія

Згідно з пояснювальною запискою, у 2019-2020 роках доходи від податків в українській скарбниці почали рости. Разом з тим пішов вгору і рівень тіньової економіки. Це означає, що частина прибутку населення залишається незадекларованої. Автори законопроекту вважають, що дають можливість українцям виправити свою помилку і добровільно задекларувати доходи, якщо вони не платили податки з них до початку 2021 року - як в українських, так і іноземних банках. Це можуть зробити громадяни України або ті, хто мав українське громадянство на момент отримання неоподатковуваної податком прибутку. 

Скільки доведеться платити

Умовно податкову амністію можна поділити на три категорії.

  • 2,5% номінальної вартості державних облігацій з оборотом понад рік і придбаних з 1 вересня 2021 року по 31 серпня 2022 року. Альтернатива: 3% з щорічною оплатою податкових зобов'язань трьома різними частинами
  • 5% на валюту, нерухомість, транспорт, цінні папери, частки в компаніях, коштовності, антикваріат та інше. При цьому метали і кошти декларанта для цієї ставки повинні бути на рахунках українських банків. Альтернатива: 6% з щорічною оплатою трьох рівних частин.
  • 9% на майно за кордоном (в тому числі і валюта, яка зберігається в іноземних банках). Альтернатива: 11,5% з щорічною оплатою трьох рівних частин.
  • До 1 березня 2022 роки замість 9% -вої ставки в цьому законопроекті декларант може розраховувати на 7% (і альтернативу у 9,5% з оплатою трьох рівних частин). 

Перші частини альтернатив слід виплачувати протягом 30 календарних днів після подання декларації, інші - до 1 листопада кожного року.

Кого це не стосується

Дохід можна не декларувати, якщо ви:

  • неповнолітній, що непрацездатні, маєте обмежену працездатність або перебуваєте на утриманні у інших людей або держави
  • з 1 січня 2005 року подавали або повинні були подавати декларацію для запобігання корупції (виняток: претенденти на посади, які вимагали цього, але так і не зайняли їх)
  • під санкціями.

Відмова від декларування означає те, що незаконних доходів у вас немає. Є ще низка винятків:

  • ви отримали дохід внаслідок порушення валютного законодавства, ухилення від сплати податків або страховки, економічної конкуренції
  • на вашу адресу відкрито кримінальну справу стосовно порушень податкового, валютного, митного законодавства по окремих статтях
  • на момент декларування доходів в «готівці» 
  • активи лежать в банках країни-агресора

Що можна не декларувати

  • майно на суму до 400 тис. грн (крім транспорту та нерухомості)
  • квартири (або права на квартири) сумарною площею до 120 кв. м.
  • житлові будинки в Україні (або права на них) сумарною площею до 240 кв. м.
  • нежитлові будинки загальною площею до 60 кв. м.
  • транспорт особистого користування, якщо це не літак, вертоліт, яхта, катер, мотоцикл з двигуном понад 800 куб. см, автомобіль з двигуном від 3 тис. куб. см., транспорт для 10 і більше людей або вартістю від 400 тисяч гривень). 

Сплатити податок потрібно протягом 30 календарних днів після подання декларації. 

Що робити, якщо від податкової амністії не врятуватися

Відкрити в банку спеціальний рахунок і подавати декларацію в центральний орган виконавчої влади. Почнемо з останнього. У декларації повинні бути такі дані:

  • інформація про декларанта (ПІБ, ІПН і / або серія та номер паспорту)
  • інформація про об'єкт. Тут все залежить від того, що саме потрібно задекларувати. Якщо це гроші, банківські метали, вкладення або депозити, то це вид активу, розмір і валюта, класифікація банківського металу. Якщо це кошти на банківських рахунках, то відомості про банк і його код в ЄДРПОУ. Якщо мова йде про гроші, які декларант дав в борг, то потрібно вказати інформацію про боржника. Якщо це нерухомість, транспорт, цінні папери і дорогі речі, то їх місцезнаходження, вид, назву, рік виробництва. Виняток: антикваріат, дорогоцінне каміння та інша «ювелірка», банківські метали, які не розміщені на рахунках). 

Крім іншого, декларант повинен надати копії документів, які підтверджують вартість майна, якщо воно знаходиться за кордоном. 

Добровільно-примусове розкриття джерела доходу

Зазначимо, що в декларації законопроект не вимагає вказувати його. У той же час прес-служба Національного банку України розмістила на офіційному сайті порядок відкриття спеціального рахунку. У переліку дій - підтвердження джерел походження коштів. Помилка або подвійна гра?

На банківському рахунку зі спеціальним режимом (в документі він називається «спеціальний рахунок») декларант розміщує кошти в будь-якій валюті «готівкою» або у вигляді банківських металів. І Нацбанк розмістить їх, але тільки коли перевірить декларанта на предмет «відмивання» грошей, фінансування тероризму та розповсюдження зброї масового ураження. Після того, як гроші або метали з'являться на рахунках, банк візьметься і за джерела доходу. Таким чином влада походження грошей не перевіряє. Замість неї це зроблять інші. 

«Порядок відкриття, закриття, зарахування грошей на спеціальний рахунок і вчинення контролю операцій по таких рахунках встановлюється Національним банком України». 

До слова, спеціальним рахунком згодом можна користуватися як поточним, зняти з нього гроші і закрити або перерахувати кошти на свій. 

«Плюшки» закону

Після податкової амністії не можна заводити кримінальні справи за деякими статтями і відкривати провадження з адміністративних правопорушень, вести слідство стосовно активів, зазначених у деклараціях. Їх не можна використовувати в якості доказів у розслідуваннях і повірки декларанта. Виняток - якщо він після 2010 року був або є родичем людини, яка повинна подавати декларації за службовим обов'язком і закону в сфері боротьби з корупцією. 

Вся інформація в деклараціях є конфіденційною. Але ця умова не повинна протидіяти закону з боротьби з «відмиванням» грошей, фінансуванням тероризму або розповсюдження зброї масового ураження, недотримання вимог санкцій. Ті, які отримали дохід незаконно, не позбавляються відповідальності, але залишаються без державних гарантій, які передбачає законопроект. 

Є, над чим працювати

Одним зі спірних питань адвокат Андрій Шестіріков порахував взаємини між працівником і роботодавцем, який платив зарплати в конвертах: «А чи не буде претензій до роботодавця, який такі кошти надавав? Чи не застосують до нього санкції податкові органи, які, отримавши інформацію про те, що з 2010 по 2020 рік я отримував на такому-то підприємстві неофіційну заробітну плату, звернуться до цього роботодавця і скажуть, що у них є до нього питання».

Також він зазначив, що посилюється рішучість влади та наростаючу агресивність: «Якщо в липні ми бачили, що податкова, Кабінет міністрів і Міністерство фінансів говорили, що все це добровільно і це ваше право скористатися шансом, то зараз риторика змінилася на більш агресивну. Всі відповідальні за проведення податкової амністії кажуть, що ви можете скористатися її, але якщо не скористаєтеся, то у 2022-2023 рр. ви можете вже не купити квартиру або автомобіль, або розмістити кошти і т.д.».

Проект можна назвати «пілотним», тому як діє поки до 1 вересня 2022 року. З його допомогою влада ставить ультиматум багатіям і готує до перевірки: або її проведе банк, або податкова або правоохоронні органи. 

Ми працюємо над впровадженням в Україні інституту Cooperative Compliance - системи норм, які за бажанням платника податків дають можливість в обмін на розкриття своїх показників звітності уникнути практично повністю податкових перевірок, - сказав глава комітету Верховної Ради з питань фінансів Данило Гетманцев в інтерв'ю виданню ГОРДОН. І у тій же розмові сказав: «Держава, може бути, і хоче, але ми ій не дозволимо. Ніяких надповноважень ні у податкової, ані у інших контролюючих служб не з'явиться. Почнемо з того, що громадяни не повинні, а мають право скористатися інструментом податкової амністії. Навіть в назві закону зазначено - добровільно».

Очевидно, на совість мало хто покладає надії. Питання про те, чим заслужили лояльність фігуранти санкційних списків і вкладники російських банків, залишається відкритим. 

Більше про цю тему розповідав адвокат Андрій Шестіріков - прямий ефір можна подивитися тут.Також читайте про те, чому роботодавцям в Україні доведеться платити співробітникам більше лікарняних .

Софія Єлагіна

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube