Росія — фашистська держава. 14 прикладів, які це доводять

росія звинувачує Україну у фашизмі, однак насправді сама є розсадником фашизму

Росія — фашистська держава. 14 прикладів, які це доводять

Після Другої світової війни вчені заходились виявляти ознаки фашизму. Так, італійський вчений Умберто Еко у есе Eternal Fascism, яке він опублікував 20 років тому, виявив ознаки фашизму.

Тут одразу хочеться згадати те, що росія неодноразово звинувачувала Україну у фашизмі. Однак, як відомо, найчастіше ти звинувачуєш інших у тому, що маєш сам. Тож у цій статті Інформатор перевірить за ознаками фашизму росію. 

Як стверджував Умберто Еко, фашизм можна розпізнати за 14 ознаками. А саме: 

  1. Культ традиції;
  2. Традиціоналізм веде до неприйняття модернізму;
  3. Культ "дія заради дії";
  4. Жодна форма синкретизму не може винести критики;
  5. Незгода — ознака інакшості;
  6. Опора на середній клас;
  7. Класові, котрий стоїть на межі злиднів, фашизм каже, що факт народження у цій країнї є великою перевагою; 
  8. Ворог зображений сильним, але при цьому слабким; 
  9. Немає боротьби за життя, є життя заради боротьби; 
  10. Типовий елітаризм; 
  11. Кожного виховують, щоб він став героєм; 
  12. Культ мужності;
  13. Фашизм будується на якісному популізмі;
  14. Фашизм каже примітивною мовою з бідною лексикою та простим синтаксисом;

Шукаємо ознаки фашизму у рф

Культ традиції

Тут за приклад можна взяти статтю путіна на 40 тисяч знаків. Ще рік тому він не полінився написати 20 сторінок "історії" народу Київської Русі. Там він стверджував, що до 19 століття жодного українського народу начебто не було. Ну і звичайно ж він вказував, що українці, білоруси та росіяни — нащадки Давньої Русі. "Як і інші європейські держави того часу Давня Русь зіштовхнулась з ослабленням центральної влади, роздробленістю. При цьому й знать, й прості люди сприймали Русь як суспільний простір, як свою Батьківщину", — пише російський диктатор.

Але зараз розглянемо цей "твір" навіть не з боку ставлення до України. Варто звернути лиш увагу, як він подає інформацію про історичні зв'язки українців та росіян. Протягом усієї статті він транслює традицію "величності" російської нації. Начебто вони "створили" Україну.

Маніакальні захоплення путіна історичними міфами про різноманітні перемоги також дають привід замислитись. Але щоб запевнитись в любові диктатора до створення культу традиції, погляньмо у конституцію рф. Так, у статті 67.1 майорить цікавий пункт: "російська федерація, об'єднана тисячолітньою історією, зберігаючи пам'ять пращурів, які передали нам ідеали та віру в Бога, а також наступництво у розвитку російської держави, визнає державну єдність, яка склалась історично". 

Традиціоналізм веде до неприйняття модернізму

росія досі не може відійти від срср. У мордорі живуть часами срср, пам’ятають про перемоги союзу і приписують їх собі. Як було в радянські часи, так і зараз рашисти вважають, що Захід — зло, а без іноземних технологій можна й обійтися. А слово “лібералізм”, на їхню думку, взагалі можна поставити в один ряд з “бандерівцями”. 

Так, путін в інтерв’ю Financial Times у 2019 році розкритикував ідею лібералізму. “Ліберальна ідея застаріла. Вона вступила у суперечку з інтересами більшості населення”, — казав диктатор.

І хоча в конституції лібералізм не вказували як врага росії, але рашистські ЗМІ зробили достатньо, щоб зробити з ліберала “мішень”.

І звичайно ж сучасним інноваціям в рф протиставляють “дива” власного виробництва. Як-от друг путіна лукашенко у травні розповідав про те, що “Москвічі” не такі вже й погані автівки. 

Після введення санкцій у рф ажіотаж з власними технологіями розвинувся ще більше. Почали активніше рекламувати смартфони, наприклад рашистський телефон “Aurora”. Замість McDonalds відкрили “Вкусно и точка”. Посилились темпи розробки “технологій” російського автопрому. Тільки ось влада рф знизила вимоги до безпеки автомобіля а також дозволила випускати машини без подушок безпеки. 

Культ “дія заради дії”

Росіяни дуже полюбляють вчиняти дії просто заради дії. Наприклад, вони надягають на 9 травня георгіївську стрічку та розмахують радянськими прапорами. І звичайно ж неможливо не згадати літеру “z” — символ вторгнення рашистів на територію України. За останні місяці де він тільки не з'являвся. Дітей у російських школах та дитсадках примушують робити флешмоби, де їх виставляють в формі літери “z”. Випускають брендовані футболки з кривавим символом, росіяни малюють “z” на автівках тощо. Абсолютно беззмісстовна літера латинського алфавіту прикрашала будівлі, рекламні щити та навіть великодні паски та крашанки. 

Росія — фашистська держава. 14 прикладів, які це доводять 1

Жодна форма синкретизму не може винести критики

Чи варто згадувати те, як путін “придушив” ЗМІ, які були проти війни? Як стверджує незалежне ЗМІ Meduza, яке, до речі, теж оголосили іноагентом, Роскомнадзор після початку війни розіслав попередження медіа. У ньому було вказано, що вони публікують “недостовірну інформацію”, в тому числі називають “спецоперацію” нападом, вторгненням або війною. Через нові цензурні обмеження заблокували такі змі як радіостанція “Ехо Москви”, телеканал “Дождь”, “Настоящее время”, журнал The New Times, студентське видання Doxa, регіональні видання “Тайга.Инфо” та “Крим.Реалії”. Заблокував Роскомнадзор також і ряд популярних українських видань. 

З яскравих прикладів слід підкреслити ще одну “жертву” путіна, який не виносить критики. Це оппонент диктатора Навальний. Він активно критикував владу рф. Особливо популярним стало відео “Палац для путіна”, у якому показали палац диктатора у Геленжику. 

Тож Навального спочатку спробували отруїти “новачком”. А потім посадили у в’язницю. Також існує теорія щодо того, що саме путін замовив свого опонента Немцова. 

Незгода — ознака інакшості

Усіх незгодних з рашизмом додають до списку “ворогів народу” або по-сучасному “список іноагентів”. До цього списку потрапляють організації та особи, які проти дій влади. До речі, після початку повномасштабної війни, список значно розширився.

З точки зору мордору, “іноагенти” спонсуються з-за кордону та беруть участь в політичній діяльності, поширенні факту як ЗМІ чи зборі військово-технічної інформації. У список іноагентів навіть додали героя інтернету та різних мемів Євгена Понасенкова. Адже він підтримував Україну та виступав проти війни.

Опора на середній клас, Класові, котрий стоїть на межі злиднів, фашизм каже, що факт народження у цій країнї є великою перевагою

Пункт 6 та 7 можна поєднати, адже середній клас в росії знаходиться на межі злиднів. У сучасній рф середньому класові буквально нав’язують ідею реваншу. Усі проблеми середнього класу, а саме низькі заробітні плати, погана якість життя та інше, “звалюють” на іноземні держави. Тобто рашисти маніпулюють народом, начебто Захід недооцінює росіян та гадає, що іноземці є кращими за росіян, що вони вказують, що робити і так далі. Таким чином створюють картину того, що причина усіх проблем росії — західні “вороги”. І їм треба помститись, потрібно воювати тощо. 

А тепер детальніше. Протягом усього існування російської пропаганди, середньому класові вселяли ідею того, що найбільшою катастрофою 20-го сторіччя є розпад СРСР. “Розвалили країну”, “при СРСР було краще” та під іншими лозунгами рашисти виправдовують розв’язання війн. Наприклад, під час Другої чеченської війни фраза путіна “мочити в сортирі”  стала символом підтримки війни в Чечні, після — до радощів від псевдоперемоги у Грузії. Ну і, звичайно ж, підтримку бойових дій на території України, окупація Криму під лозунгом “Крим наш”.

Росіяни штучно намагаються створити перевагу власної нації за допомогою війн, насилля та брехні. У 2018 путін на щорічному міжнародному форумі сказав “ми як мученики попадемо в рай, а вони просто здохнуть”. Ця маніпуляція повинна наповнити серце росіянина гордістю та радістю за те, що він народився саме на росії. Завіса. 

Ворог зображений сильним, але при цьому слабким

Найголовнішим ворогом рф у ЗМІ виставляють США та Великобританію. Не можна створювати імідж “ворога”, який буде або дуже слабким або дуже сильним. Тож США та Великобританію виставляють потужними ворогами. Однак в той самий час натякають, що можуть знищити світових гігантів “одним ударом”.

Так, у травні 2022 року путінська маріонетка кісельов в ефірі “росія сьогодні” заявив, що Великобританія настільки мала, що однієї російської ракети “Сармат” начебто вистачить, щоб потопити її назавжди. Розповідав він і про морського робота-БПЛА “Посєйдон”, який також може знищити Великобританію.

США рашисти теж залякують ядерними ударами. Адже економічна перевага Америки перед росією велика: у 2020 році ВВП США склало 20,94 трильйони доларів, в той час як ВВП рф склало 1,483 трильйони доларів. Тому мордорським ЗМІ необхідно було вигадати, як рф показати свою перевагу попри економічний “програш”. 

путін дуже полюбляє розповідати про якусь диво-зброю, яка може знищити Америку. В рф навіть створили варіанти реагування кремля на ядерну загрозу з боку Вашингтона. Там вони розповідають про нанесення випереджувальних ядерних ударів по США та їхнім союзникам. Ведеться наскрізна теза — “ми сильніші, бо можемо пустити ядерну ракету”. Про це докладно написано в публікації Констянтина Сивкова “Шлях до армагедону”. Ще згадаймо фразу кісельова з березня 2014 року, коли він в ефірі сказав про “перетворення Америки на радіоактивний попіл”.

До сильних ворогів додали й Україну, особливо після програшу в битві за Київ. Яскравий приклад “перевзування” демонструє пропагандист соловйов. 22 лютого він казав: “брову підіймемо й Україна зрозуміє все, не потрібно жодних ілюзій! Візьмемо Київ”, то вже 22 березня відмітив, що “про швидке рішення не йдеться, тому що протистоїть армія друга в Європі після нашої, котру 8 років готували…”.

Немає боротьби за життя, є життя заради боротьби 

Хоча пропаганда війни заборонена резолюцією Генасамблеї ООН, росія все одно цим займається. Однак непрямими методами. Через пропагандистські матеріали рашисти розповідають про начебто переваги зброї рф, необхідність захисту або “якщо ми не захистимося, на нас нападуть першими” тощо. 

Про збройні переваги росії розповідають для того, аби пересічний росіянин повірив, що будь-яке вторгнення на територію іншої держави пройде для рф майже безслідно. А також переконання у можливості вирішення будь-яких неоднозначних моментів за допомогою війни.

Замість розлогих розповідей, просто вкажемо, скільки війн розв’язала росія починаючи з 1991 року. 

  • 1992-1993 — окупація Придністров’я
  • 1992-1993 — провокація Абхазької війни
  • 1994-1996 — Перша російсько-чеченська війна
  • 1999-2009 — Друга російсько-чеченська війна
  • 2008 — російсько-грузинська війна
  • 2015-2022 — вторгнення росії в Сирію
  • 2014-сьогодення — напад на Україну

Типовий елітаризм

Росіянам з телевізора постійно розповідають, що саме вони є найкращою нацією. Це підкріплюють досягненнями СРСР, особливо перемогою в Другій світовій війні. Створюють враження того, що пересічні росіяни разом є великим народом тощо. А керівництво країни складають “найкращі” пересічні росіяни.

В результаті ця ідея про “великий народ” спонукає вседозволеність. Зараз ми зіштовхуємось з реакцією громадян рф на звірства російської армії. Вони вважають абсолютно виправданим і правильним вбивство мирних українців. Це можна прочитати навіть у коментарях будь-яких російських новинних пабліків.

Кожного виховують, щоб він став героєм

Російські ЗМІ з пафосом та “гордістю” розповідають про загибель своїх солдат. Оркам присвоюють звання “Героя росії” тощо. Активна пропаганда розповідає, як почесно воювати, як почесно загинути. Відома навіть історія, коли до пропаганди героїзму залучили релігію. Інформатор, до речі, про це писав. Священики рпц закликали парафіян приєднуватись до російської армії. 

Але насправді історія культу героїзму почалась багато років тому. Цей культ створили навколо Дня Перемоги. Майже ніхто не вихваляється кількістю загиблих під час Другої світової. Окрім росії. І чим більше, тим “краще”. Бути героєм — це почесно, загинути — почесно. Особливо цю ідею “підгодовує” акція “Безсмертний полк”, котра щороку проходить на 9 травня. 

Росіяни йдуть з портретами радянських військових, які загинули під час Другої світової війни. Іноді це може навіть бути фотографія зовсім незнайомої людини, яку школяра примусили нести “заради оцінки”. Цю трагедію для всього світу рашисти перетворили на святковий парад. Тож почесність загинути “за батьківщину” засіла в головах росіян ще дуже давно. А в останні роки тільки підкріплюється активною пропагандою.

Культ мужності

Яскравим прикладом тут слугує навіть сам путін. З голови росії ще за багато років до початку війни почали створювати образ “мачо”. Достатньо згадати фотографії путіна з голим торсом на коні. Або сексистські жарти про те, що “спочатку він має прилаштувати в добрі руки першу дружину”. 

В росії пропагується мачизм, зневага до жіночої статі. Засуджують цнотливість в хлопця. Після певного віку — й цнотливість дівчини.

Також заборонені гей-паради, постійно поширюються заклики до боротьби з гомосексуальністю. До речі, вони висувають лояльне ставлення Западу та Європи до ЛГБТ+ як претензію.

Росія — фашистська держава. 14 прикладів, які це доводять 2

Фашизм будується на якісному популізмі 

Демократія в росії — це популізм. В росії немає свободи слова, свободи висловлювати свої політичні погляди в ЗМІ. Вибори в рф також можна назвати популізмом, адже з року в рік за владу тримається путін. 

18 березня 2022 року в москві в Лужниках відбувся концерт та мітінг “Zа мир без нацизма”. Чи можна назвати це проявою популізму та пропаганди? Цей захід був наповнений патріотизмом та псевдогероїзмом, з легкими нотками СРСР. Путін та зірки російської естради виступали перед аудиторією. На запису заходу було видно, що в Лужники прийшло дуже багато людей. Однак BBC та Moscow Times повідомили, що державних працівників доставили на захід, а іншим просто дали гроші. Створення атмосфери масовості та підтримки ідеї можна вважати за популізм.

Цікавою грою на публіку став флешмоб російських блогерів, які активно знищували сумки Chanel після заборони носити їх в рф. Однак українського журналіста Олексія Дурнєва під час перегляду відео Вікторії Боні здивувало, що всередині сумки за 7000 євро знаходиться щось біле, схоже на картон. 

“Так, дивіться. Взагалі-то така сумочка коштує близько 8 тисяч євро. І ось знаєте, вона її розрізала, а там якась біла картонка всередині. Ось передивіться відео. Мені чогось здається, я звичайно не спеціаліст, але мені здається, що в сумці за 7 тисяч євро картону немає. Там просто немає картону, без картону обійшлися, там якісь інші матеріали”, — сказав в одному з випусків своєї програми Олексій Дурнєв.

Цікаво було також те, що в майже усіх відео з цього “флешмобу” дівчата казали одні й ті самі слова, наче за сценарієм. 

Фашизм каже примітивною мовою з бідною лексикою та простим синтаксисом

Суть мови фашистів полягає в спрощенні. Мова рашизму має на увазі використання примітивних гасел та простих тез, щоб обмежити можливість критичного мислення. “1945. Можем повторить”, “Своих не бросаем”, “Границы россии нигде не заканчиваются” та інші гасла можна почути, не відходячи від російського телевізора. Примітивний символ війни “Z” та георгіївська стрічка не несуть смислового навантаження, але швидко запам’ятовуються. 

Також варто згадати російську пропаганду, де найчастіше спекулюють однаковими фактами та назвами. Наприклад, лексичні конструкції з “неонацистами”, “бандерівцями” та іншими назвами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube