Пів року повномасштабної війни: як працюють під обстрілами шахтарі в Україні

Читать на русском

Робота вугільної галузі зараз така ж важлива, як і захист української незалежності

Читать на русском
Пів року повномасштабної війни: як працюють під обстрілами шахтарі в Україні

Робота вугільної галузі зараз така ж важлива, як і захист української незалежності

28 серпня в Україні відзначають день шахтаря. Через пів року з початку широкомасштабного вторгнення російської армії в Україну зараз як ніколи важливі працюючі шахти через енергетичну кризу, особливо перед настанням холодів. Але до застарілого обладнання і невдоволення рівнем зарплат до роботи шахтарів додалися невибіркові бомбардування з боку росії. Бути шахтарем зараз небезпечно як під землею, так і на поверхні.

«Люди спускаються в шахту, знаючи, що можуть не піднятися. А коли таки піднімуться, може статися все, що завгодно - місто постійно бомблять», - сказав сайту ВВС заступник голови Торецького об'єднання шахтарів Анатолій Шолохов.

Інформатор вирішив дізнатися, з чим шахтарська спільнота підійшла до свого професійного свята в умовах війни.

Працюючих шахт стає все менше

Через шантаж росії припинити постачання газу в Європу у відповідь на санкції, країни змушені повертатися до вугілля. За словами міністра економіки та проблем клімату Німеччини Роберта Хабека, його країна буде частково замінювати газ на вугілля під час вироблення електроенергії.

Але незважаючи на шостий у світі запас вугілля, 90% якого припадає на Донбас, Україна не зможе на цьому заробити. Країні загрожує відключення електроенергії через нестачу вугілля. Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський нещодавно заявив: Україна припиняє експорт вугілля та газу для забезпечення потреб цієї зими. 

Разом із цією заявою, прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що видобуток вугілля на державних шахтах України з кінця лютого скоротився приблизно на третину. Головна причина цього – окупація.

За словами Сергія Павлова, голови місцевої профспілки шахтарів, на окупованих росією територіях Донбасу було 82 діючі шахти, з яких досі працюють лише п’ять. За його словами, з початку російського вторгнення 24 лютого щонайменше шість шахт потрапили під контроль росії та припинили роботу. У Торецьку досі працюють лише дві шахти. Про це у червні цього року написало видання The New York Times під час візиту на Добропілля.

Не через війну, а через економіку закриваються шахти на Дніпропетровщині. На початку цього року Інформатор Гроші писав, що на шахтах імені Сташкова та шахті «Благодатна» вже не видобувають вугілля. Планувалося, що шахта «Ювілейна» почне закриватися у 2024 році, а шахта «Степова» - у 2025 році.

Якщо закриття цих підприємств було проведено за правилами, то на Донеччині зупинка роботи шахти загрожує як людям, так і навколишньому середовищу. Це може відбутися раптово, без належних заходів безпеки.

«Якщо ракета потрапить у шахту елеватора, витягнути шахтарів буде дуже важко», — сказав 51-річний Віталій, керівник шахти ДТЕК, який попросив не оприлюднювати його прізвище з міркувань безпеки журналісту The New York Times. «І якщо Росія знищить електростанцію, ми не зможемо працювати», - додав він.

За його словами, якщо вентиляційну систему відключать, метан може накопичуватися в тунелях. Якщо водяні насоси відключені, шахти можуть затопитися та обвалитися. 

Затоплені шахти

Лише за чотири місяці повномасштабної війни на підконтрольній Україні частині Донеччини та Луганщини затопило 10 шахт.

«На Донеччині у Вугледарі через ворожі обстріли затоплена шахта імені Сургая. Там місто фактично знищене. На ній видобували вугілля, яке використовували як коксівне. Перед війною «зарядили» дві лави. Це одна з найновіших шахт, 130 млн тонн вугілля балансових запасів. Також поруч Південнодонбаська шахта №1 — затопили. Це теж з 24 лютого», – розповів «Вільному радіо» голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

За його словами, затоплення загрожує ще двом вугільним шахтам на Донеччині.

«Періодично підтоплюється «Центральна» ДП «Мирноградвугілля». Вдається відкачувати шахтні води, трубопровід водовідливу міняють у шахтному стовбурі, немає коштів. Десь вчасно не займались цим раніше… Там не видобувають вугілля, бо затоплені окремі виробки в шахті», - розповів Волинець.

Співробітники ДП «Донецькгеологія» вважають, що через затоплення шахт на цій території неможливо буде жити.

«Це процес ускладнення екологічних умов. І за багатьма параметрами він незворотній: просідання поверхні, підйом забруднених шахтних вод вище до поверхні, до місцевих джерел водопостачання», – розповів гірничий інженер та гідрогеолог Євген Яковлев.

Замість чоловіків на шахтах працюють жінки

У захопленому російськими військами Довжанську Луганської області на шахті замість чоловіків працюють жінки. Про це заявив керівник обласної військової адміністрації Луганщини Сергій Гайдай 21 серпня.

Відео тут - https://t.me/luhanskaVTSA/5176

«Вони виконують роботу, оскільки окупанти мобілізували чоловіків на війну проти України. За правилами охорони праці, жінки не можуть працювати на вугільних шахтах. Але загарбники порушують приписи, а їхні пропагандисти ситуацією навіть пишаються», - заявив Сергій Гайдай.

Також, через примусову мобілізацію шахти Луганщини перебувають на межі закриття. Як повідомив очільник військової адміністрації регіону, мова йде про підприємства вугільної галузі у містах, захоплених росією у 2014 році.

«Це, зокрема, Сорокине (Краснодон), Ровеньки, Довжанськ, (Свердловськ). Майже усіх, кого можна було відправити на фронт із шахт зазначених населених пунктів, вже мобілізували на початку вторгнення. Зараз кожна повістка - ще один крок до повної зупинки підприємств. Людей не вистачає. Всі знають, що із фронту не повертаються, тому опановують нові спеціальності, працюють за сумісництвом, виходять у додаткові зміни. Шахтарів ледве вистачає для підтримки життєдіяльності підприємств. Дійшли до того, що почали запрошувати на роботу чоловіків із сусідніх областей рф. Ситуація наближається до катастрофічної», - підсумував Сергій Гайдай.

Але навіть якщо на окупованих територіях і добувають вугілля, то Україна його не отримує.

Декомунізація під час війни

23 серпня цього року найбільше підприємство України з видобутку залізної руди підземним способом «Криворізький залізорудний комбінат» перейменувало шахту «Гвардійська» на «Козацьку».

«Таке рішення прийняли адміністрація комбінату й шахти та трудовий колектив структурного підрозділу, аби позбутися назв промислових об’єктів, що пов’язані зі згадуванням відносин з країною-агресором», - йдеться у новині комбінату.

До цього, у липні 2022 року На Кривбасі перейменували в рамках закону про декомунізацію шахту «Жовтневу» на «Покровську».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор LiveПідписатися на канал у Viber можна тут.

Олена Скобцева

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.