Яких змін варто чекати українцям
З 1 липня на українців чекають деякі зміни, у тому числі підвищення пенсій, вступна кампанія, подорожчання газу й так далі.
Інформатор зібрав інформацію, яких змін варто чекати жителям України з початку наступного місяця.
З 1 липня «Нафтогаз України» підвищив вартість газу для населення на 10 % — до 13,13 грн/куб. м. Але це торкнеться тільки споживачів місячних тарифів. Слідом за «Нафтогазом» піднімуть тарифи на 10–50 % і деякі інші постачальники. А для тих, хто придбав річний тариф у «Нафтогазі» раніше, вартість залишиться на рівні 7,96 грн/куб. м. Не має змінюватися плата за річний тариф і в інших газових компаніях. Детальніше про тарифи на газ тут.
А подорожчання електрики перенесли з 1 липня на 1 серпня.
Прожитковий мінімум (ПМ) на людину з липня підвищується до 2 тис. 294 грн (був 2 тис. 189 грн). Для осіб, які втратили працездатність — 1 тис. 854 грн (було 1 тис. 769 грн), для дітей до 6 років — 2 тис. 13 грн (було 1 тис. 921 грн), дітей 6–18 років — 2 тис. 510 грн (було 2 тис. 395 грн), для працездатних — 2 тис. 379 грн (було 2 тис. 270 грн).
Мінімальна пенсія за віком (для чоловіків зі стажем 35 років, для жінок 30 років) виросте на 35 грн — до 1 тис. 854 грн. Максимальна пенсія може скласти 18 тис. 540 грн (але пенсії в суддів вищі). Пенсії за особливі досягнення та особам з інвалідністю внаслідок війни зростуть на 306–552 грн, учасникам бойових дій — на 120 грн, чорнобильцям з інвалідністю — на 191–242 грн. Зростуть і соціальні виплати, прив’язані до прожиткового мінімуму.
З 1 липня виростуть доплати за понаднормовий стаж і інші доплати. Громадяни, які вийшли на пенсію до 1 січня 2021 року чия пенсія не індексувалася, отримають додатково по 100 грн.
Мінімальний розмір аліментів на дитину до 6 років тепер 1 тис. 6,5 грн, для 6–18 літніх — 1 тис. 255 грн. Але якщо аліменти виплачуються за домовленістю сторін, а не призначені судом у твердому грошовому вираженні, то вони не зміняться.
Виросте мінімальний (тепер від 594,75 грн/міс.) розмір виплат по вагітності та пологах. Підвищиться й максимальний розмір допомоги.
Самотні матері зможуть отримати до 2 тис. 13 грн допомоги від держави на дитину до 6 років, до 2,51 тис. грн — для дитини 6–18 років, до 2 тис. 379 грн — для дитини 18–23 років (якщо вчиться на денному відділенні вузу).
Відповідно, з 1 липня зросте вартість «пакунка малюка» до 6 тис. 39 грн. При цьому його можна буде отримати від держави грошима, а не товарами через послугу «єМалятко».
Максимальний розмір виплат по безробіттю тепер складе 9 тис. 516 грн.
З 1 липня в Україні розпочинається вступна кампанія для вступу до вузів. Для цього абітурієнтам потрібно буде зареєструватися в електронних кабінетах. Потім пройдуть іспити, співбесіди і творчі конкурси. Міносвіти випустило серію роликів, які пояснюють процес вступу та дають відповіді на поширені питання.
З 1 липня Держпраці та податкова почнуть перевірки з інспекціями роботодавців на предмет виявлення незадекларованих або неправильно оформлених співробітників. Штраф за таке порушення — 60 тис. грн, за повторне — 180 тис. грн.
З 1 липня 2021 року мав почати діяти закон про податкову амністію. Читайте тут, на кого він поширюється. До 1 липня 2022 роки українці зможуть добровільно задекларувати свої фізичні активи, придбані з 1 січня 2021 року до 20 червня 2022 року. Це дозволить українцям, які мають доходи й активи не дуже легально, уникнути покарання. При цьому потрібно буде заплатити 5 % від суми таких активів на рахунках у банках, 9 % від вартості активів за кордоном, 2,5 % від вартості держоблігацій. Поки що закон чекає на підпис президента. До такої ініціативи холодно поставився МВФ, адже в Україні й без того втрачають 7,7 млрд дол на рік через ухилення від сплати податків.
З 1 липня в Україні запускається ринок землі. Спочатку в одні руки (тільки фізособам — громадянам України) можна буде купити не більше 100 гектарів землі сільськогосподарського значення. Причому землю зможуть продавати на онлайн-торгах. При продажу та купівлі землі потрібно буде платити податок 5 % від її вартості (за договором) і 1,5 % військового збору. Ті українці, у кого менш як 2 гектарів і хто отримав землю для особистого господарства, не платитимуть ці 5 %.
З 2024 року українські чорноземи стануть доступні і для юридичних осіб (але, які не належать іноземцям). А комунальні та державні землі можна тільки орендувати (за винятком тих, де у фермерів уже оформлено довгострокове користування — вони можуть викупити землю). Також Мінагрополітики планує повертати державні землі, які «прихватизовані».
Уряд Німеччини дозволив в’їзд туристам з України з 1 липня за умови надання негативного ПЛР-тесту на COVID-19, підтвердження вакцинації або підтвердження одужання. Якщо жодного з цих документів немає, у в’їзді відмовлять (причому заповнених правильно німецькою або англійською).
Цей обов’язок накладається незалежно від того, чи перебуваєте ви в групі ризику. В’їжджати дозволяється будь-яким транспортом — як наземним, так і повітряним. Тест має бути зроблений максимум за 72 години до в’їзду, а від щеплених приймаються тільки вакцини, затверджені ЄС. Це Pfizer / BioNtech, AstraZeneca (тільки британська, а не індійська й корейська), Moderna і Johnson & Johnson (Janssen) — при цьому зробити щеплення потрібно хоча б за 14 днів до перетину кордону. Китайська CoronaVac в ЄС ще не затверджена, тому щепленим нею потрібно буде все одно робити ПЛР-тест. При цьому поки що потрібно реєструватися перед поїздкою.
Кіпр з 1 липня не вимагатиме негативний результат тесту на коронавірус від щеплених мандрівників, які прибувають з України. Мандрівники звільняються від карантину, якщо вони мають дійсний сертифікат про вакцинацію. Для цього їм потрібно було успішно зробити щеплення вакцинами Pfizer / BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson або ж Sputnik V, або Sinopharm (BBIBP COVID-19). Зазначимо, що в переліку немає китайської вакцини СoronaVac, а російська вакцина Sputnik V в Україні не використовується й не може бути вказана в українській довідці про щеплення.
До Південної Кореї з 1 липня можна прибути, не проходячи самоізоляцію. Але треба бути повністю вакцинованими схваленою ВООЗ вакциною. До їх числа належить і китайська CoronaVac, яку в основному зараз роблять українцям.
А для тих українців, хто живе на тимчасово окупованих територіях Донбасу, є новина: з 1 липня так звані «ДНР» і «ЛНР» відкриють кордони один з одним.
З 1 липня «Укрзалізниця» відновлює рух поїзда № 95/96 «Тясмин» (Черкаси — Львів). До Львова поїзд відправлятиметься в непарні числа (крім 31), а назад — у парні.
C 1-липня також «Укрзалізниця» запускає додатковий нічний швидкий поїзд № 132/131 Одеса — Житомир (через Вінницю). Їздитиме через день по непарних числах.
З 1 липня в Україні почнуть роботу центри контролю і профілактики захворювань (ЦКПЗ). Вони будуть створені на основі лабораторних центрів, обласних центрів громадського здоров’я, підрозділів зі статистики, відділів моніторингу й оцінки. Завдання ЦКПЗ — контроль за хворобами в регіоні — від рутинного моніторингу показників до прогнозування, виявлення надзвичайних ситуацій, спалахів і реагування на них.
З 1 липня в Україні мали почати видавати сертифікати про вакцинації міжнародного зразка. Але не вкладаються в термін, тому тільки почнуть бета-тестування цих сертифікатів у додатку «Дія». Потестувати може громадянин, який отримав дві дози вакцини. Ковідний сертифікат — це документ у «Дії», який підтверджує статус про вакцинацію. Він працюватиме, як і будь-який інший документ у додатку, — відображатиме дані з реєстру, які можна перевірити через QR-код.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Дмитро Чернишов