Підрив дамби Каховської ГЕС загрожує як населеним пунктам у зоні підтоплення, так і тим, хто живе вище за течією.
Про небезпечні наслідки попереджують в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України та Державній спеціальній службі транспорту. Водночас в Енергатомі кажуть, що для Запорізької атомної станції подібний сценарій було враховано.
Мінна небезпека для жителів зони підтоплення Херсонської області
Ситуація з підтопленням після підриву дамби може бути ускладнена тим, що ворожі мінні загородження опинились під водою та можуть бути знесене потоками води, повідомляє Державна спецслужба транспорту.
"Попереджаємо місцеве населення, яке опинилось у зоні підтоплення про підвищену небезпеку від вибухонебезпечних предметів. Зазначимо, що своїми діями росія вчинила військовий злочин, адже дамби, це об’єкти, які захищені законами воєнного часу та Женевською конвенцією", - йдеться в повідомленні.
Загроза для ЗАЕС через підрив дамби Каховського водосховища: ризики враховано
Керівництво ЗАЕС каже, що небезпечних наслідків для атомної станції вдасться запобігти через наявність на станції окремого ставка-охолоджувача, який зможе забезпечувати АЕС водою навіть у випадку падіння рівня води в водосховищі.
"Ми не оцінюємо цю ситуацію як критичну, оскільки станція має власний ставок-охолоджувач, що відокремлений від Каховського водосховища", - заявив президент ДП "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін в етері телемарафону.
Чим загрожує зниження рівня води у водосховищі: інфографіка від Міндовкілля
Про небезпечні дії росіян біля шлюзу водосховища у відомстві попереджали ще 17 лютого. Тоді з'явилася
інфографіка з переліком небезпек через зниження рівня води і заклик до світової спільноти допустити до експлуатації шлюзу українських фахівців.
Зокрема було вказано, що зниження рівня води може призвести до "колосальних наслідків":
- 16 метрів: нормальний рівень для використання;
- 14,5 метрів: втрата 14% експортного потенціалу української пшениці;
- 14 метрів: понад 200 тисяч мешканців Нікополя, Марганця і прилеглих населених пунктів без питної води;
- 13,2 метра: загроза ядерної катастрофи через припинення охолодження реакторів ЗАЕС;
- 13,1 метра: ще 1 млн українців без питного водопостачання;
- 13 метрів: 40 тисяч мешканців міста Покров без питної води;
- 12,7 метра: знищення біорізноманіття прилеглих територій.
Зазначимо, що станом на лютий, коли було створено інфографіку, рівень води у водосховищі складав 13,8 метрів.
Якими ще наслідками загрожує підрив дамби Каховської ГЕС
Також самі росіяни повідомляють, що якщо руйнування продовжаться і відбудеться повний спуск Каховського водосховища, це може стати причиною масштабної катастрофи. Адже на дні упродовж майже 70 років збиралися різні токсичні речовини: важкі метали, пестициди, нафтопродукти та радіонукліди, які осіли після аварії на Чорнобильській АЕС. Все це потече в Чорне море
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.