Підприємцям приготуватись: як зміниться тариф на електроенергію після опалювального сезону

Експерт пояснив, як може змінитись вартість електроенергії після зими

Підприємцям приготуватись: як зміниться тариф на електроенергію після опалювального сезону
Попри фіксований тариф для населення, точаться розмови щодо комерційної галузі

Наприкінці жовтня Міненерго України обіцяло залишити ціну на електроенергію незмінною для населення до 31 березня 2023 року – тобто до кінця опалювального сезону. Втім, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев припустив, що ціни можуть підняти вже в грудні. Також він зробив декілька резонансних заяв з приводу опалення та газу. Експерти повідомляють, що ситуація критична, але по гаманцю споживачів не вдарять. 

За словами Гетманцева, з наступного місяця можуть збільшитись тарифи на передачу – з чинних 345,64 грн до 377,18 грн за мегават на годину. А також на диспетчерське управління – з 62,13 грн до 218,25 грн. Наразі фіксований тариф має такий вигляд:

  • 1,44 грн/кВт год при споживанні до 250 кВт год на місяць – для індивідуальних споживачів
  • 1,68 грн/кВт год – понад 250 кВт год на місяць – для індивідуальних споживачів
  • 1,68 грн/кВт год незалежно від обсягу споживання – для колективних побутових споживачів (гуртожитки, приміщення для розселення ВПО, дачні та дачно-будівельні кооперативи, садові товариства, гаражно-будівельні кооперативи, релігійні організації).


Останній тариф діє і для технічного обслуговування багатоквартирних будинків – роботи індивідуальних теплових пунктів, котелень, ліфтів, помп, домофонів, освітлення дворів тощо. Такі ціни актуальні з жовтня 2021 року. 

На думку директора енергетичних програм Центра Разумкова Володимира Омельченко, тарифи однозначно зростуть, але на скільки – сказати важко. Нинішні низькі ціни зображають реальну платоспроможність населення. Але й енергетичні компанії України працюють зі збитками і просто не зможуть виконувати свої функції, якщо ситуація і надалі залишиться такою ж. Зараз констатувати і прогнозувати щось важко, оскільки українська економіка знаходиться в стані турбулентності, і є багато ризиків невизначеності. Проте експерт припускає, що потрібно змінювати цінову модель. Сценаріїв може бути багато, але він вважає, що після війни потрібно відходити від моделі жорсткого адміністративного регулювання і поступово адаптувати нашу модель ринку електроенергії до ринку електроенергії Європейського Союзу. Спеціаліст звертає увагу на те, що наші ринки не відповідають один одному, а це певним чином обмежує імпорт електроенергії. В разі, якщо не адаптовувати модель ринка, на думку фахівця, ми не зможемо нормально займатись торгівлею енергії, використовувати користь від синхронізації з європейськими електромережами, і отримати інвестиції в розвиток енергетики буде важко. 

Це про плани після війни, а зараз – за словами Володимира Омельченка – вже точаться розмови щодо підняття цін для комерційного сектору. Однак він зважає на те, що цей крок потрібно прорахувати.

“Ми бачимо, що промисловість в поганому стані. З іншого боку, у нас і енергетичний комплекс працює зі збитками. Причому збитки вони несуть кожен день через аварійні роботи, обладнання для ремонтів. А це не закладено в тарифі. Я думаю, що ключове питання залежить від того, як буде змінюватись ринок електроенергії”, – сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова. 

Що відбувається на енергетичному ринку України

Починаючи з жовтня, росія вдається до масованих ракетних атак по енергоструктурі України. За останніми даними, пошкоджено близько 50% об'єктів. Внаслідок цього Україна 11 жовтня припинила експорт електроенергії в Європу. Для її збереження застосовують планові та аварійні відключення світла, а людей просять заощаджувати його. За словами директору Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, зараз вся енергетична галузь сфокусована на якомога швидшому відновленні мереж, щоб дати змогу генерації працювати на повну потужність. Однак додаткові ракетні удари можуть спричинити ще складнішу ситуацію. Голова "Укренерго" повідомив, що росія пошкодила майже всі ТЕС і ГЕС в Україні. 

Раніше ми писали про те, чому під час холодів світло вимикають частіше. Також читайте, в якому стані знаходиться енергосистема після шести хвиль ракетних атак. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube