За останні місяці кількість нападів на іноземців у Польщі збільшилася на 20%, українцям рекомендують не вступати в конфлікти з патрулем чи провокувати агресію учасників руху
У Польщі з’явився так званий громадянський патруль - "Патруль обивательський". Це - групи людей, які виходять на вулиці під приводом "захисту" поляків від іноземців. "Патруль обивательський" вже викликав занепокоєння як серед іноземців, так і серед самих поляків. Патрулі не є офіційними чи законними структурами безпеки Польщі, українцям рекомендують триматися від них якомога далі.
Про це пише сайт Navi Migrant. Зазначається, що все почалося з інциденту, коли громадяни Латинської Америки побили двох поляків, з яких один, на жаль, загинув. Ця подія стала приводом для формування групи під назвою "Патруль обивательський". Учасники патруля вирішили, що вони повинні "захищати" поляків від іноземців. Їхня діяльність вже була зафіксована:
@navimigrant.pl Що це за патруль і чи варто його боятися? Так звані громадянські патрулі це груп людей, яка ходить вулицями міста і захищають поляків від іноземців. Для учасників участь у цих заходах – гордість. Все почалося з того, що громадяни латинської Америки побили 2 поляків, з яких один помер. Поки відомі, що цей патруль: -побив іноземців у гуртожитку в місті Żyrardów -у місті Лодзь та Забже побили іноземців на вулиці -появляється багато інших ситуацій де патруль виступає проти іноземців. Відповідно до Закону в Польщі про мітинги, такі акції є незаконними і повинні розганятися поліцією. В соціальних мережах виставляються відео де групи людей показово ходять по вулиці, і навіть самі поляки в коментарях до кінця не розумію кого і що ці патрулі охороняють. Тому раджу Вам триматися подальше від таких груп людей, щоб не провокувати, а тим, хто справді хоче допомогти Польщі нехай доєднується до допомоги людям, де затопили міста і мешканці справді потребуть допомоги. #patrolobywatelski #патрульпольща ♬ original sound - navimigrant.pl
Відповідно до Закону про мітинги в Польщі, такі акції патрулів є незаконними. Організовані групи, які здійснюють насильницькі дії або погрожують іншим людям, повинні негайно розганятися поліцією. Польські органи правопорядку почали частіше редагувати на ці випадки.
@patrol.obywatelski #policja #polska #kibice #fuckoff ♬ dźwięk oryginalny - Krismastaim
За даними правозахисних організацій, за останні місяці кількість нападів на іноземців у Польщі збільшилася на 20%. Причому в половині випадків нападники були членами таких громадянських патрулів. 80% постраждалих від їхніх рук - це студенти, працівники та туристи, які не мали жодного стосунку до конфліктних ситуацій. У соцмережах відео з патрулями набирають велику кількість переглядів.
Зокрема, на одному з відео в TikTok про "Патруль обивательський" громадянка Польщі заявляє, що українські прапори не мають бути на площі у Кракові. Також звучить заява, що поляк має бути господарем у Польщі.
@analizatorek #krakow #policja #flaga #polski ♬ no music - Jeroan Drive
Українцям вже дали рекомендації, що робити під зустрічі зі "Патрулем обивательським". Найкраще - триматися від них якомога далі.
"Не варто вступати в конфлікти чи провокувати їхню агресію. Якщо ж ви стали свідком незаконних дій патруля, найкраще негайно звернутися до поліції. Також варто мати при собі телефон із функцією запису, щоб задокументувати подію, якщо це безпечно", - рекомендує Navi Migrant.
З 1 липня 2024 року у Польщі змінилися положення закону про допомогу громадянам України. Продовжено легальність перебування для українців, введено нові регуляції щодо інструментів підтримки осіб, які перебувають під тимчасовим захистом. Це зумовлено необхідністю адаптації законодавства до сучасних викликів, які відрізняються від тих, що були у 2022 чи навіть 2023 роках.
З жовтня 2024 року українські родини з дітьми, які вимушено переїхали до Польщі після початку повномасштабного вторгнення, зможуть розраховувати на додаткову фінансову підтримку. Ця нова програма допомоги має на меті полегшити адаптацію та забезпечити більш стабільне життя українських біженців у Польщі.
Нагадаємо, українські біженці у Польщі зможуть отримати трирічні дозволи на проживання. Інформатор писав, хто матиме на них право.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.