Затримання Усика в Польщі, удари по російському місту Торопець, непорозуміння із планом перемоги Зеленського, вибухи електорніки в Лівані: підсумки середи, 18 вересня
Хто близько знайомий із радником голови ОП Михайлом Подоляком, той знає: це дуже досвідчена людина і професіонал у PR. Але Подоляк також часто породжує меми, що йому були б не бажані. Під час розкриття деталей плану перемоги Зеленського, він охарактеризував одну з частин цього плану як "патетичний примус". В соцмережах це дехто сприйняв як жарт. Тим часом ми намагалися відповісти на важливе питання щодо згаданого плану. І здається, знайшли разом з експертами бажану відповідь. Інформатор підбиває підсумки середи, 18 вересня 2024 року. Треба визнати, цей день був багатим на надзвичайні події - на щастя, за межами України.
Президент Володимир Зеленський їде у США і везе з собою план перемоги. Його пункти офіційно не озвучували, але в Україні вже казали - дозвіл на удари західною зброєю по території РФ буде одним з ключових. Це питання може вирішитися під час Генасамблеї ООН, на полях якої заплановані зустрічі Зеленського з Джо Байденом і Камалою Гарріс. Проте у цій історії незрозуміле головне: США невигідно давати такий дозвіл Україні. Це суперечить як американській політиці загалом, так і зокрема - геополітичній стратегії Демократичної партії. Що стає критичним питанням напередодні виборів президента США. Якщо так, незрозуміло, навіщо Зеленський порушує питання, відповідь на яке майже однозначно буде негативною. Чи голова держави знає щось абсолютно невідоме широкому загалу?
Логіка тут ось у чому? Метою Путіна була не Україна, а визнання світом, зокрема Сполученими Штатами Росії як супердержави. Саме тому у грудні 2022 року виник так званий ультиматум Путіна. І тому війну з Україною російські пропагандистські ЗМІ завжди малювали, як війну із НАТО та колективним Заходом. Проте Сполучені Штати, відхиливши ультиматум, зробили максимум, щоб перетворити Росію не на супердержаву, а навпаки, на країну-ізгоя, на кшталт Сірії чи Північної Кореї, в яких Росія зараз вимолює снаряди та ракети. Частиною цієї тактики була категорична відмова на будь-які переговори між Росією та США.
Показово, що миротворцями у війні в Україні виступають не США, а країні Глобального Півдня, які в жодному разі не підтримують Путіна. Вони лише намагаються зберегти нейтралітет. Миротворча стратегія є частиною їхньої нейтральної позиції.
Все зміниться, якщо Сполученим Штатам доведеться вести мирні переговори з Росією. Приводом може стати надання дозволу Україні на удари західною зброєю по російській території. Путін погрожує ударами у відповідь по Європі - це можуть бути навіть удари неядерною зброєю, проте з погрозами використати ядерку, якщо Захід відповість. Тоді ситуація вимагатиме від США переговорів з Путіним - а саме це і є його метою. Тобто до цього часу Штати не йшли на поступки - і навряд чи вони бачать причини щось змінювати, особливо напередодні виборів президента, коли навіть незначні зміни у зовнішній політиці можуть завдати фатальної шкоди рейтингам Камали Гарріс.
Проте Сергій Лещенко нещодавно стверджував, що найзмістовнішою частиною мирного плану Зеленського є саме дозвіл на удари західною зброєю вглиб території Росії. Виходить, з цією пропозицією президент їде до Нью-Йорку, де напевно порушуватиме питання щодо отримання згаданого дозволу.
Українська опозиція вважає, що отримавши відмову в США, Зеленський вийде на мирні переговори з Росією і навіть на референдум. Проте експерти, опитані Інформатором, вважають, що справжні мотиви зовсім інші. Вже тому, що виходити з війни із месіджем "американці не дали мені виграти" - це вкрай слабка позиція. Тож найпоширеніший погляд: президент знає більше, ніж широкий загал. Наприклад, можливо цей план потрібний саме адміністрації Байдена, бо реального плану наразі демократи не мають. Такий погляд нам в коментарі висловив відомий політолог Володимир Фесенко.
"Ми їм допоможемо нашим планом – представимо наше бачення допомоги американців, щоб виграти війну. Не треба протиставляти план переговорам, він створений для посилення позицій України та примусу Росії до реального діалогу, без їхніх ультиматумів”, – підкреслив Володимир Фесенко.
Ранок 18 вересня почався з ударів ЗСУ по складам боєприпасів у місті Торопець, Тверська область, Росія. Місто атакували понад сотня дронів. Внаслідок операції знищено значні запаси північнокорейських балістичних ракет KN23, ракет для РСЗО "Град", систем ППО С-300 та балістичних ракет до "Іскандера". Подібна "бавовна" буде і в майбутньому, повідомили в СБУ. Саме ця установа першою розкрила деталі операції. Докладніше >>>
Місцеві мешканці пишуть, що вражено склади боєприпасів та публікують відео, коментуючи, що вибухи нагадують "ядерну зброю" – настільки вони сильні та величезні. Губернатор Тверської області Ігор Руденя розпорядився частково евакуювати населення з району, де горять вражені об'єкти. Докладніше >>>
Українські дрони накрили військову частину 541690 (107 арсенал ГРАУ) міноборони РФ. Загальна сила вибухів перевищила 30 кілотонн - це близько до ядерного вибуху. Внаслідок атаки були вибиті вікна у приміщеннях у радіусі до 5 кілометрів від самого складу. Окрім того, потужність удару підтверджують повідомлення про сейсмічні коливання в районі вибухів – землетрус до 2,8 бала за шкалою Ріхтера. Аналітики Defence Express вважають, що вибух на складі РФ у Торопці став рекордом з початку війни. Докладніше >>>
Існує версія, що по Торопцю вдарила українська ракета-дрон "Паляниця", про яку нещодавно згадував президент. У мережі вже з'явилися відео зі звуками її прольоту: дуже схожий на звук ракети. За інформацією "Української правди" від джерел в українській розвідці, операція була спільно організована силами Головного управління розвідки, СБУ та Сил спеціальних операцій. Докладніше >>>
Під час подібних подій часто ставиться питання: чи є тут привід радіти? Типова відповідь психолога - під час щоденних ракетних ударів та атак шахедами радіти потрібно всьому, що здатно вплинути на стресову ситуацію, в якій перебуває майже кожен українець. Примітно, що 18 вересня в мережі поширилася думка керівника одеської клініки ментального здоров’я, доктора Івана Калинчука.
Він вважає: через війну в Україні не лишилося людей без психічних розладів. За його словами, найпоширенішими психічними розладами серед українців є депресія, тривожність та панічні атаки. Калинчук підкреслює, що ці стани часто виникають внаслідок хронічного стресу, постійної невизначеності та особистих втрат, яких зазнали мільйони людей. Докладніше >>>
Наостанок відзначимо, в Усика все добре. Прикрий інцидент, що трапився між ним та польськими поліцейськими минулої доби, мав сприятливе завершення. Про це розповідають друзі відомого боксера. Кажуть, приятель Усика заснув в зоні очікування. Поляки сприйняли це за глибоке алкогольне сп’яніння.
Насправді Усик із приятелем проста були втомлені після тривалої подорожі автомобілем з Києва до Кракова. Коли Усик вступився за приятеля, якого не хотіли пускати на рейс, поліцейські одразу наділи на нього кайданки. Потім вони перевірили сп’яніння його приятеля:
"Запропонували пройти "драгер", який показав вміст алкоголю, еквівалентний одній пляшці пива. Після цього між поліціянтами та співробітниками авіакомпанії відбулась "неприємна розмова", однак вже було запізно... Чекатимемо на офіційні вибачення та компенсації від авіакомпанії RyanAir та від польських правоохоронців", - розповіли деталі свідки події, за якої, якщо судити по Google Trends стежила вся Україна.
Інформатор теж дві доби збирав подробиці: маємо, що розповісти. Докладніше >>>
Надзвичайні події відбулися не лише в Росії. В Лівані після серії вибухів пейджерів, що належали здебільшого членам угрупування Хезболла, що тероризує Ізраїль, сталася "друга серія". 18 вересня вибухали не лише пейджери, а й інші електронні пристрої. Зокрема радіостанції, ноутбуки та смартфони. Це викликало масштабну паніку в країні. Докладніше >>>
Вже не є секретом, що вибухи були організовані ізраїльскими спецслужбами та військовими. Невідомі лише деякі деталі, як саме це вдалося організувати. Проте відомо - це лише початок. Ізраїльський військовий оглядач Ігаль Левін відзначає:
"Ви давно запитуєте, як працює Моссад. Я казав, головне — не вбивство або вибух. Це все фігня. Убити або підірвати — не проблема. Головне — створити атмосферу страху. Я думаю, що тут непогано справляються. Я б на місці бойовиків Хезболли щонайменше напружився".
Що маємо у підсумку? Напружені бойовики Хезболли власноруч підірвали значну кількість рацій та інших пристроїв зв’язку. Тим часом Ізраїль оголосив нову фазу війни на Півночі, тобто, на кордоні із Ліваном. Битися прийдеться з Хезболлою, значна кількість бійців якої травмована внаслідок вибухів, що тривали дві доби. Також Хезболла залишилися без звичних способів зв’язку. Мабуть, ця історія увійде в підручники військової справи, як блискуча. Докладніше >>>
Між іншим, засобами зв’язку Хезболли чомусь користувався й посол Ірану в Лівані. Через вибухи пейджера посол Моджтаба Аміні сильно постраждав. Він втратив одне око та серйозно поранив інше. Охоронці Аміні поранені теж. Докладніше >>>