Парламент звільнив очільника МЗС Дмитра Кулебу

Особисто Кулеба на звіт так і не прийшов

Дмитро Кулеба, Верховна Рада
Парламент звільнив Дмитра Кулебу з посади Міністра закордонних справ України

Головного дипломата України Дмитра Кулебу звільнили з посади міністра закордонних справ України у ході засідання парламенту 5 вересня. Напередодні він подав заяву про відставку. Звітувати за свою роботу дипломат не захотів, а відтак - на звіт не з'явився.

Про те, що міністра закордонних справ Дмитра Кулебу звільнили з посади, повідомив нардеп Ярослав Железняк. За його словами, рішення про звільнення Кулеби підтримали 240 депутатів. 

Кулебу звільнили
Кулебу звільнили

Президент України Володимир Зеленський пояснив відставку глави МЗС Дмитра Кулеби тим, що йому "бракує енергії для просування постачання зброї", писало "Суспільне" з посиланням на джерело. 

Кулеба подав заяву про відставку напередодні. Він обіймав посаду глави зовнішньополітичного відомства України з березня 2020 року.

Згодом лідер фракції "Слуги народу" Давид Арахамія повідомив, що заступник Кулеби Андрій Сибіга очолить відомство. Зеленський на засіданні запропонував Сибігу на цю посаду.

Зміна міністра відбувається за два тижні до візиту високопоставлених делегацій до Нью-Йорка на 79-ю сесію Генеральної Асамблеї ООН. Крім Кулеби свої посади зилишили ще ціла низка чиновників. Серед них віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина, яка обіймала посаду з червня 2020 року, та старожил уряду — міністр юстиції Денис Малюська, який очолював відомство із серпня 2019-го.

Що відомо про Дмитра Кулебу?

Дмитро Кулеба — один із старожилів українського уряду. Його призначили на посаду ще 4 березня 2020 року.

Два з половиною роки війни Кулеба виконував одну з ключових функцій у контактах України із західними союзниками та залучення військової та фінансової допомоги від партнерів.

Незадовго до подання прохання про відставку Дмитро Кулеба зробив необережні заяви про операцію "Вісла" 1947 року. Розмірковуючи про цей історичний епізод, дипломат фактично назвав польські території українськими землями, що спричинило великий скандал у відносинах Києва та Варшави. Втім, жодних свідчень того, що саме це спричинило відставку, немає.

Щоправда, чутки про плани президента України Володимира Зеленського зняти Дмитра Кулебу з посади з'являлися у ЗМІ ще навесні. Зокрема, неназвані джерела в Офісі президента розповідали журналістам, що до Кулеби є дуже багато питань. Насамперед у керівництва країни викликало занепокоєння через стан справ у різних посольствах України за кордоном, а також кадровий підбір голів дипмісій.

Британська газета The Financial Times з посиланням на неназвані офіційні особи, у свою чергу, повідомила, що подібні кроки щодо перестановок в уряді можуть бути частиною спроб Володимира Зеленського "консолідувати владу всередині своєї адміністрації".

Агентство Bloomberg зі свого боку відзначило, що новини про Дмитра Кулеба здивували західних партнерів Києва. На думку опитаних виданням експертів, подібними перестановками українське керівництво, мабуть, має намір надати "нового імпульсу" роботі уряду.

Перестановки в уряді

3 вересня в уряді України розпочалися масові кадрові перестановки. Кілька високопосадовців подали до Верховної Ради заяви про звільнення з займаних посад. Зазначимо, що перезавантаження уряду готувалося давно, але вікно можливостей для цього зʼявилося лише зараз.

Зокрема, політичний експерт Володимир Фесенко пояснив Інформатору відставку голови МЗС Дмитра Кулеби банальним професійним вигоранням і втомою, бо якихось особливих претензій до міністра у Банкової немає. А ось перелік тих, хто наразі уже звільнені:

Нагадаємо, що Верховна Рада відхилила звільнення Ірини Верещук, а також звільнення голови Фонду держмайна Віталія Коваля. Інформатор також повідомляв, що наступником Кулеби може стати Андрій Сибіга. Досвідчений український дипломат у минулому працював заступником Єрмака, а також обіймав посаду посла України в Туреччині (2016−2021).

Окрім цього ми розповідали про Германа Сметаніна та Сергія Боєва, які були найбільш ймовірними кандидатами у міністри Мінстратегпрому. Сметанін, зокрема, раніше був гендиректором харківського оборонного заводу імені Малишева та гендиректором "Укроборонпрому", він є людиною з військової галузі. А Сергій Боєв - нафтовик, працював в "Укргазвидобування" та "Нафтогазі".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube