Моше Реувен Асман впевнений - ті, хто порушують питання про створення двох держав, прагнуть знищити державу Ізраїль
Головний рабин України Моше Реувен Асман прокоментував одну з ідей, як вирішити конфлікт між палестинцями та ізраїльтянами. Так, на Заході вбачають шлях вирішення збройного конфлікту у створенні двох держав. Рабин в інтерв’ю “Те, що зараз відбувається – це війни перед приходом Месії” з цією ідеєю не погодився.
“Неможливо створити дві держави (палестинську та ізраїльську) на такому маленькому клаптику землі. Та й уся історія, усі археологічні розкопки підтверджують, що це єврейська земля! Крім того, дві держави вже існують. Чому ніхто не каже правди? Йорданія — це і є палестинська держава, в якій 63 % населення становлять палестинці”, - зауважив рабин.
За його словами, ті, хто порушують питання про створення двох держав, прагнуть знищити державу Ізраїль. “Взагалі, на мій погляд, тих, хто ініціював угоди в Осло (у рамках цих угод у 1993 році Ізраїль вийшов із Гази й було створено Палестинську автономію – Інформатор) треба судити. Але, на жаль, не вийде. Вони вже померли. Ще до угод в Осло, я їздив у Газу та Хеврон. Сам їздив – і музику слухав у машині! І ніхто мене не чіпав, хоч я відвідував арабські ринки. Все було добре”, - згадує Моше Реувен Асман.
Палестинці та євреї конфліктують вже більш ніж півтора століття. У ХІХ столітті сіоністи, рух за повернення євреїв у Землю Обіцяну, здійснили перші кроки до створення “Батьківщини для євреїв”. Палестинці, місцеве арабомовне населення, були проти. На той час ця земля належала Єгипту, регіону Османської імперії.
Після Першої світової територія відійшла під управління Великої Британії. Уряд Сполученого Королівства створив комісію, яка в 1937 році рекомендувала розділити Палестину на дві частини, щоби припинити сварки між палестинцями та євреями, яких було вже чимало.
Після Другої світової та Холокосту питання загострилося ще більше, адже однією з причин, чому геноцид взагалі став можливим, вважають відсутність у євреїв власної держави. У 1947 році Генасамблея ООН ухвалила рішення про створення двох держав у Палестині — для арабів і для євреїв. Усі арабські країни, які на той час мали представництво в Організації об’єднаних націй, проголосували проти, однак рішення ухвалили більшістю голосів.
У 1948 році євреї проголосили утворення власної держави після майже двох тисячоліть бездержав’я. Коли Британія ж вивела свій контингент із Палестини, Ліга арабських держав, на чолі з Йорданією, Сирією, Іраком та Єгиптом розпочала арабо-ізраїльську війну. За підсумками цих подій, Йорданія встановила контроль над Західним берегом і східним Єрусалимом, а Єгипет — над Сектором Гази. Про утворення незалежної палестинської держави арабам вже не йшлося, але решту території Ізраїлю вдалося втримати.
У наступні десятиліття відбулося ще дві арабо-ізраїльські війни, в результаті яких Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) встановила контроль над Західним берегом Йордану, східним Єрусалимом, Сектором Гази та Синайським півостровом. Додатково захопила в Сирії Голанські висоти — ці території й досі вважаються спірними.
У 1993 році Тель-Авів та очільники поміркованих палестинців уклали угоди в Осло. Араби отримали Палестинську автономію. Радикальні палестинці та деякі сили поза межами держави за це вважають очільників автономії корумпованими колаборантами. Досі євреї та палестинці вважають територію сучасного Ізраїлю своєю історичною землею, а відповідно, іншу сторону загарбниками.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.