Падіння рівня води на Каховському водосховищі – реальність, конспірологія та майбутні загрози

Читать на русском

Українців просять не панікувати

Читать на русском
Падіння рівня води на Каховському водосховищі – реальність, конспірологія та майбутні загрози
Екологічна катастрофа, яка дійсно загрожує

Українців просять не панікувати

В листопаді, відступаючи з правобережної Херсонщини, росіяни підірвали  запірні шандори Каховської ГЕС. За два місяці рівень води у водосховищі впав більш як на метр. І це може спричинити екологічну катастрофу. Втім, є ще деякі версії щодо причин падіння рівня води. Серед них – конспірологічна. 

Яка саме і чому людям радять мати триденний запас води пояснює Інформатор.

Дві реальні причини падіння рівня води

Ворожий вогонь пошкодив деякі запірні шандори Каховської ГЕС, а тому рівень води у Каховському водосховищі стабільно знижується. Це  головна причина ситуації, яка склалася на сьогодні. 

В компанії «Укргідроенерго» щодо причин зниження рівня води у нижньому б’єфі річки Дніпро в районі Запоріжжя відповідають, що така інформація в умовах воєнного стану має статус обмеженого користування.

І можливо, що причиною такої відповіді  є ще одна версія, яка теж пояснює ситуацію.

По всій течії Дніпра розтягнувся каскад ГЕС та ГАЕС, які утворюють шість величезних водоймищ – Київське, Канівське, Кременчуцьке, Кам'янське, Дніпровське та Каховське. Тому ймовірна причина падіння рівня води – це запуск на повну потужність всіх наявних турбін генераторів. Для яких і потрібен відповідний напір води. 

Координатор з екологічної безпеки мережі підтримки громадських досліджень «Довкола» Максим Сорока теж каже, що падіння рівня води пов’язане саме з технологічними процесами.

«Те, що можуть спостерігати містяни Запоріжжя, це явище пов'язане з технологічними процесами роботи водосховищ у всьому каскаді водосховищ річки Дніпро. Ми маємо розуміти, що ріка Дніпро це є ціла система водосховищ. Щодо падіння води, повірте мені, загрозливий рівень падіння води у Каховському водосховищі це більш ніж 2 метри. А 40 см, навіть 60 см, це не є велика проблема, це є технологічний процес і це вимушений крок. Зараз немає жодних причин для паники, таке падіння води не загрожує жодному з водозаборів, у басейні Каховського водосховища», - вважає еколог. 

Конспірологічні версії 

Російські пабліки активно розповсюджують версію, що «ЗСУ осушують Дніпро». Нібито спад води у Дніпрі та водосховищах має дозволити ЗСУ розпочати наступ на лівобережжя у Херсонській та Запорізькій областях.

Військові експерти вважають це маячнею. З погляду військової доцільності сенсу в цьому немає і бути не може. Дніпро, навіть у гранично люті морози, не буде придатним для того, щоб по його льоду перевозити багатотонну бронетехніку, скільки б при цьому води не було спущено. 

Ще однією версією, яку найчастіше озвучують у російських ЗМІ, називають спроби Києва знизити таким чином подачу води на Кримський півострів. 

З Каховського водосховища вода справді подається до Північно-Кримського каналу. Але джерело каналу розташоване біля Нової Каховки, підконтрольної рф. І щоб створити проблеми з подачею води до Криму, як мінімум, необхідно підірвати греблю Каховської ГЕС. У такому разі у росіян з'являться проблеми не лише з подачею води до Криму, а й зі значним підтопленням нижчого лівого берега Дніпра. Але знову ж таки незрозуміло, наскільки це доцільно для України, яка за підсумком бачить усі ці землі в майбутньому своїми. 

Екологічна катастрофа, яка дійсно загрожує  

За інформацією Запорізької ОВА, відмітка нормального підпірного рівня Каховського водосховища складає 16,0 м. Відмітка рівня навігаційної можливості – 14,0 м, мертвого об’єму – 12,7 м. Наразі рівень води  становить – 15, 08 м. За словами фахівців, ситуація не критична, але значне зниження води може призвести до екологічної катастрофи. 

По-перше, вже зафіксовано масову загибель риби в Дніпрі. Про це повідомив  Офіс Генерального прокурора.

За словами співробітників Запорізького рибоохоронного патруля, вони виявили велику кількість живих істот, які опинилися в пастці через неконтрольоване скидання води на Каховській ГЕС, що була пошкоджена під час воєнних дій.

Особливо складна ситуація у водосховищі вздовж Дніпрових порогів — від бази відпочинку «Домаха»  до крайнього острова Головченка навпроти селища Біленьке.

Екологи, які співпрацюють із правоохоронцями, зазначають, що масовий мор риби через несприятливі умови, може призвести до зриву нересту навесні.

Фахівці додали, що через зниження рівня води постраждали не лише біоресурси, а й кормові мікроорганізми. Це означає, що для нагулу малька риби наступного року також будуть несприятливі умови.

Також екологи стурбовані тим, що наразі через спуск води найбільше страждають тварини та рослини, які обрали місцем свого існування мілководдя. На території Хортицької заплави оголені значні ділянки дна озер та більшості проток. Вплив падіння рівня води на природні комплекси залежить від його тривалості. У разі підняття рівня води у весняний період наслідки для природи заплавної частини острову будуть не критичними. Зараз співробітники заповідника проводять природничі та археологічні дослідження, нанесення на карту контурів озер, прибирання берегової смуги та осушених ділянок дна від сміття, що за інших обставин було б недоступне.

Чому жителям радять мати триденний запас води

Жителів Нікополя, Марганця, Кривого Рогу та громад цих районів закликають мати триденний запас води.

Справа в тому, що через бойові дії та терористичну діяльність окупаційних військ неможливо планувати та проводити будь-які ремонтно-відновлювальні роботи на Каховській ГЕС.

«На цей час ситуація з рівнем води в Каховському водосховищі дозволяє підприємству працювати в штатному режимі, але рекомендується мати 3-х добовий запас води жителям міста Марганець, Марганецької, Мирівської та Томаківської ОТГ», – йдеться в заяві Марганецького водоканалу.

Через падіння рівня води у Каховському водосховищі без водопостачання можуть залишитися і Криворізький район - у разі подальшого зниження рівня на Каховському водосховищі, існує загроза припинення водоподачі від Каховського водопровідного комплексу та насосної станції №1 каналу Дніпро – Кривий Ріг.

Втім, жителів цих районів місцева влада закликає не панікувати. Комунальні підприємства готові забезпечувати людей водою навіть в аварійній ситуації.

Цікаві факти про Каховське водосховище

Каховська ГЕС стала останньою і водночас найзахіднішою «Великою будовою комунізму». Поява водосховища мала розв’язати три завдання: виробництво електричного струму, зрошення, судноплавство.

Роботи з будівництва тривали п’ять років. 

«Не шкодували нічого. Тому затопили 2,8 тисячі гектарів ріллі, 36 тисяч гектарів лук і сінокосів, а щонайгірше – майже сотню сіл, у яких проживало 37 тисяч осіб. На дні водойми опинилися історична місцевість Великий Луг, відома як місце дислокації кількох Запорізьких Січей. Очевидно, жителів ніхто не питав, чи бажають вони покидати рідні домівки. Їх просто зобов’язали переселитися у нові села на берегах водосховища», - розповів кандидат географічних наук, старший науковий співробітник Інституту географії НАН України Іван Савчук.

Каховську ГЕС урочисто відкрили у жовтні 1955-го року. Невдовзі з’ясувалося, що математичні розрахунки – помилкові. Велетенської водойми виявилося замало, щоб забезпечити цілу мережу зрошувальних каналів. Довелося копати ще чотири водосховища – Київське, Кременчуцьке, Середньодніпровське та Канівське. 

Раніше ми писали, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг скасувала постанову про підвищення тарифів на воду у 2023 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.