Прямо чи опосередковано подорожчання торкнеться всіх українців
У перший день нового року зростуть тарифи на воду, електроенергію та послуги «Нової пошти».
Скільки українці будуть тепер платити, розбирався Інформатор.
"Нова пошта" через витрати, що зросли, повідомила про підвищення тарифів на свої послуги з 1 січня 2023 року.
"Враховуючи стрибки цін на пальне та інші витрати, "Нова пошта" з початку 2023 року вносить зміни до тарифів. Ми робимо цей крок, щоб і надалі гарантувати своєчасну та якісну доставку під час війни", - йдеться у релізі компанії.
Згідно з ним, з початку нового року, відправлення посилки Україною до 2 кг коштуватиме 70 грн, до 10 кг – 100 грн, до 30 кг – 140 грн. Тоді як сьогодні тариф становить 60 грн, 80 грн та 120 грн відповідно. У категорії "Локал" новий тариф на посилки – відповідно 50-80-120 замість 40-60-80 нині.
Водночас "Нова пошта" скасує додаткову плату за повернення товару відправнику після перевірки у відділенні, що становить 20 грн, і тепер вона буде безоплатною.
Крім того, з нового року тарифи для поштоматів будуть такими самими, як для відділень, тоді як нині для посилок до або з поштоматів діє єдиний тариф 60 грн.
Доставка документів у фірмовому картонному конверті до відділення та поштомату з 1 січня коштуватиме 55 грн замість нинішніх 45 грн.
Компанія також підвищить оплату за кур'єрські послуги: з 30 до 35 грн для відправлень до 30 кг і з 90 до 100 грн за кожні 100 кг для відправлень понад 30 кг.
Доплата за доставку до смт або села зросте з 20 грн до 25 грн.
Окрім того, подорожчання торкнеться і перевезення вантажів на паФлетах (приблизно на 10%) та фрахтових перевезень (приблизно на 16,7-20%).
В залежності від регіону тарифи на воду з 1 січня наступного року зростуть в середньому від 10% до 30%. Всі ціни вказані з урахуванням ПДВ.
26 грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) затвердила підвищення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення на 2023 році у два етапи.
Таким чином, тарифи столичного "Київводоканалу" зростуть на 25%: з діючих 30,38 грн за куб. м, до 38,1 грн з січня.
Найвищі тарифи за централізоване водопостачання та водовідведення будуть сплачувати споживачі декількох підприємств водного господарства.
Наприклад, розцінки КП "Павлоградське ВУВКГ" зростуть з 53,7 грн за куб. м, до 68,5 грн в січні. Споживачі КП "ВУВКГ Ужгорода", які наразі сплачують за воду 42,9 грн за куб. м. із січня платитимуть 48,7 грн.
Тарифи КП "Дрогобичводоканал" ДМР Львівської області зростуть з 43,4 грн за куб. м. до 51,6 грн.
Крім того, тариф КП "Житомирводоканал" у розмірі 37,5 грн протягом року буде підвищений на 34%, до 50,4 грн.
Більш помірне річне зростання тарифів близько 10% варто відзначити у західних областях України, які найменше постраждали від російського вторгнення.
"Чернівціводоканал" - тариф був 27,9 грн за куб. м, а стане 29,5 грн.
"Хмельницькводоканал" - тариф був 27,4 грн за куб. м., а стане 31,7 грн.
"Львівводоканал" - тариф був 25,88 грн за куб. м, а стане 27,9 грн.
В Харківській, Миколаївській і Херсонській областях тарифи на воду не змінюються, оскільки ці регіони сильно постраждали внаслідок російської агресії.
З 1 січня 2023 року в Україні зростуть тарифи на електроенергію для непобутових споживачів.
Нацкомісія переглянула розцінки на:
"У результаті коригування цих тарифів середнє зростання цін на електроенергію для кінцевих непобутових споживачів становитиме близько 15 копійок/кВт*год. Водночас середнє зростання цін на електроенергію для промислових енергоємних споживачів становитиме близько 4 копійки/кВт*год", — наголосили в Нацкомісії.
У пресслужбі НКРЕКП повідомили, що переглянули деякі тарифи на електроенергію для того, щоб оператори електромереж у 2023 році мали кошти на аварійне відновлення пошкоджених об'єктів і формування аварійного запасу обладнання.
Для населення діють старі тарифи, принаймні до кінця березня 2023 року.
Раніше ми повідомляли, що в Україні в 2023-му році хочуть двічі провести перерахунок вартості водопостачання та водовідведення. Мова йде про підняття тарифів на ці послуги. Подорожчання не планують проводити в областях, що сильно постраждали від бойових дій.