ОВДП не врятують бюджет: міністр фінансів зробив шокуюче зізнання

В урядовому проєкті бюджету-2025 закладено 579 млрд грн запозичень через ОВДП, погашення за цим інструментом – 562 млрд грн.

Міністр фінансів Сергій Марченко
Міністр фінансів Сергій Марченко

У проєкті держбюджету на 2025 рік Мінфін заклав залучення лише 17 млрд грн «чистими» (залучення мінус погашення) від ОВДП, бо наблизився до граничних можливостей на внутрішньому борговому ринку. Про це 24 вересня повідомив на брифінгу міністр фінансів Сергій Марченко, відповідаючи на запитання Forbes. 

В урядовому проєкті бюджету-2025 закладено 579 млрд грн запозичень через ОВДП. Погашення за цим інструментом – 562 млрд грн. Мінфін справді наблизився до граничних можливостей у частині внутрішніх запозичень, заявив Марченко. «Це не безкінечна можливість, є певні обмеження у частині запозичень – вони пов’язані не тільки з обсягами запозичень, а й з борговою стійкістю», – наголосив міністр. Не можна запозичувати по максимуму і не звертати уваги, скільки потім доведеться погашати за ОВДП, пояснив очільник Мінфіну. 

«У наступні роки ми маємо збалансувати внутрішні запозичення, щоби була можливість їх обслуговувати та погашати, – зазначив Марченко. – Наші можливості на внутрішнього ринку вичерпні».

За останні чотири місяці 2024 року Мінфін запланував запозичити через ОВДП майже 400 млрд грн, що з урахуванням погашень має забезпечити надходження до бюджету 216 млрд грн «чистими». Ці понад 200 млрд грн стануть головним інструментом для покриття додаткових видатків на оборону – ідеться про розширення військових видатків на 500 млрд грн, які нещодавно підтримав парламент. Більшу частину цих запозичень через ОВДП має забезпечити банківська система. Натомість наступного року залучення від ОВДП майже не перевищують погашення – від цього інструменту Мінфін отримає лише 17 млрд грн «чистими» (579 млрд грн залучень проти 562 млрд грн погашень).

Що відомо про ОВДП

В обігу станом на 2 вересня перебуває ОВДП на понад 1,68 трильйона гривень. Найбільша частка знаходиться у комерційних банків (43,7%) та НБУ (40,3%). Частка юридичних осіб та фізичних осіб – 10,3% та 4% відповідно. Частка нерезидентів складає 1,6%, а територіальних громад – 0,04%. Українці можуть купити облігації у банків - первинних дилерів та ліцензованих брокерів, або у додатку Дія. Номінальна вартість однієї облігації - 1 тисяча гривень/ 1 тисяча доларів/ 1 тисяча євро. 

Державні облігації України поділяються на облігації внутрішніх державних позик України, облігації зовнішніх державних позик України, казначейські зобов'язання та цільові облігації внутрішніх державних позик України. Облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП) - державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку і підтверджують зобов'язання України щодо відшкодування пред'явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій. Номінальна вартість ОВДП становить 1 тисяча гривень, також може бути визначена в іноземній валюті. Державні облігації України можуть бути:

  • довгострокові - понад п'ять років,
  • середньострокові - від одного до п'яти років,
  • короткострокові - до одного року.

Військові облігації - це інвестиційний інструмент підтримки державного бюджету, доступний для громадян, бізнесу та іноземних інвесторів.  Кошти від облігацій, залучені в державний бюджет України, використовуються на безперебійне забезпечення фінансових потреб держави в умовах воєнного стану - соціальні та оборонні. Кожен вівторок Мінфін проводить аукціони з продажу військових ОВДП. Оголошення та результати аукціонів публікуються тут.

Як придбати облігації? 

 

Будь-який громадянин України чи нерезидент може придбати облігації України через уповноважені банки - первинні дилери чи брокерів безпосередньо на аукціонах (календар аукціонів можна знайти тут), які проходять щовівторка чи на вторинному ринку. Гроші інвесторів йдуть на фінансування потреб ЗСУ та підтримку економіки України у воєнний час. Алгоритм дій:

  • серед банків - первинних дилерів обрати брокера, який буде виступати агентом з придбання державних облігацій та укласти відповідний договір;
  • відкрити рахунок в цінних паперах в одній з ліцензованих НКЦПФР депозитарних установ України (більшість, банків - первинних дилерів мають відповідну ліцензію);
  • відкрити рахунок в банку в валюті номіналу державних облігацій для оплати їх придбання, отримання сум їх погашення та виплати відсоткового доходу;
  • обрати кількість та строк обігу державних облігацій, які плануєте придбати, серед запланованих до розміщення Міністерством фінансів;
  • оформити в банка - первинного дилера заявку для участі у розміщенні державних облігацій та перевести необхідну суму на відкритий раніше в банку рахунок; надати розпорядження про зарахування державних облігацій на рахунок в депозитарній установі та отримати виписку про зарахування державних облігацій на ваш рахунок (саме виписка підтверджує право власності на державні облігації). Під час прийняття рішення про інвестування в державні облігації слід звернути увагу на вартість послуг які надаються відповідними установами (брокер, депозитарна установа та банк).

Військові облігації у Дії 

 
  • Крок 1. Оновіть Дію.
  • Крок 2. Авторизуйтеся зручним способом.
  • Крок 3. У Послугах знайдіть Військові облігації.
  • Крок 4. Виберіть облігацію.
  • Крок 5. Виберіть партнера, у якого хочете їх купити.
  • Крок 6. Вкажіть кількість облігацій.
  • Крок 7. Відправте заявку партнеру.
  • Крок 8. Після підтвердження підпишіть документи Дія.Підписом та сплатіть покупку.
  • Крок 9. Очікуйте на сповіщення від Дії. Зарахування відбувається протягом трьох робочих днів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube