Щоб виколупати цього монстра з каналізації, знадобилося витратити купу грошей
Найбільший у світі жирберг (фатберг) забив лондонську каналізаційну трубу та коштував місту 220 тисяч фунтів стерлінгів. Ще в 2010 році у Великій Британії жирберги або фатберги стали проблемою комунальних служб – через збільшення використовування одноразових тканин. Вони утворюють непрохідні корки в каналізаційних тунелях, побудованих ще за часів вікторіанської епохи, і їх доводиться вадляти фактично вручну.
The Whitechapel fatberg was a stomach churning discovery made in a sewer below Whitechapel in 2017.
— London Museum (@LDN_Museum) August 28, 2024
This monster is 250 metres long (about the length of four football pitches, or the same as @TowerBridge) and weighed 130 tonnes (about the same as 11 double-decker buses). pic.twitter.com/5S8ezKe5yr
Довідка. Жирберг або фетберг чи фатберг – це застигла маса в каналізаційній системі, яка утворилась з матеріалів із тривалим терміном розкладання, таких як вологі серветки, пластик, памперси або жири. Вони огидні. Вони живуть під нами. І вони можуть бути розміром з літак або навіть гірше.
Найбільше ж таке каналізаційне утворення-монстр виникло у Великій Британії й було знайдене у 2017 році, йдеться на сайті Книги рекордів Гіннеса. За словами інспекторів, які виявили закупорку каналізаційної труби в лондонському районі Уайтчепел у вересні 2017 року, цей рекордний фатберг був 250 метрів у довжину та важив приблизно 130 тонн.
FINALLY found the commemorative manhole cover celebrating the defeat of the Whitechapel fatberg, after 5 years of looking for it. pic.twitter.com/2gaCOqcHTm
— Nat (@unfortunatalie) December 3, 2022
Цей сміттєвий блок був довшим за культовий лондонський Тауерський міст – 240 м – і важчим за вагу 19 африканських слонів. Сім днів на тиждень протягом трьох тижнів команда розбивала фетберг і засмоктувала його в танкери для утилізації на переробному заводі в Стратфорді.
"По суті, це все одно, що намагатися розбити бетон. Це засмучує, оскільки таких ситуацій цілком можна уникнути, і вони викликані тим, що жир, олія та жир змиваються в раковини, а серветки змиваються у туалет", – прокоментували комунальники.
Телевізійники навіть зняли про це міні-фільм, аби показати людям, з чого складається їхнє повсякденне життя – з великої кількості вологих серветок, олій і всілякого роду побутових відходів (які чомусь опиняються в каналізації, а не на смітнику!).
Так цей найбільший шматок сміття з каналізації потрапив у новини та навіть надихнув до створення дрег-шоу, а згодом опинився в місцевому музеї. Та, на жаль, позбутися цих накопичень недешево. І це відображається на рахунках за воду!
Тоді британська компанія Thames Water заявила, що витрачає близько одного мільйона фунтів стерлінгів на місяць на очищення своїх каналізаційних колекторів у Лондоні та долині Темзи – у середньому три закупорки, пов’язані з жиром, щогодини.
"Ми знаходимо вставні зуби, окуляри, золоті годинники, золоті зуби, ну тобто, що завгодно... Так, багато жиру надходить із закладів харчування, але серветки та предмети гігієни набагато частіше надходять із домашнього господарства", – розповіли комунальники.
Лондон особливо схильний до фетбергів через довгі канали вікторіанської епохи. Інший 80-метровий фетберг утворився в лондонському районі Шепердс-Буш у 2014 році. Також був 40-метровий фетберг у каналізації Челсі в 2015 році.
"Ми регулярно перевіряємо наші каналізаційні труби, але ці речі можуть накопичуватися дуже швидко та спричинити великі проблеми із затопленням, оскільки відходи блокують каналізацію", – кажуть лондонські комунальники.
Втім, зрозуміло, що проблема – має міжнародну природу, адже фізика скрізь однакова, на будь-якому континенті та в будь-якій країні. Українці, які зливають жир до унітазу, матимуть ті самі проблеми. Отже, висновок простий: не робіть так ніколи!
"Каналізація – це не прірва для побутового сміття, і наше послання всім чітке: будь ласка, викидайте це в смітник", – наголошують лондонські комунальники, та це так само стосується й українців.
Посмотреть эту публикацию в Instagram