Цього року Епіфаній вперше проведе різдвяні богослужіння в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври
Попри обурення і незгоду УПЦ МП, Митрополит Київський і всієї України Епіфаній проведе богослужіння з нагоди Різдва у Свято-Успенському соборі Києво-Печерської Ларви. Сам собор 2 грудня зареєстрували як монастир у складі ПЦУ. Збільшення впливу Православної церкви України не подобається Московському патріархату. Що ми знаємо про Предстоятеля ПЦУ?
За даними сайту Православної церкви України, в народі Епіфанія звати Думенко Сергій Петрович. Він народився в селі Волково Одеської області 3 лютого 1979 року. В 1996 році закінчив середню школу в Чернівецькій області. А через три роки – Київську духовну семінарію. Далі вчився в духовній академії, яку згодом закінчив. В 2006–2007 роках вився на філософському факультеті Афінського національного університету в Греції. Сергій Думенко – доктор наук із богослов’я, також має наукові звання доцента і професора.
Духовне служіння розпочав у 2003 році в УПЦ Київського патріархату на посаді прессекретаря Рівненського єпархіального управління. Був особистим секретарем митрополита Рівненського і Острозького Даниїла (Чокалюка). З 2007 року викладав у Київській богословній академії і завідував кафедрою філології. Через рік після початку викладання став намісником Свято-Михайлівського Видубицького чоловічого монастиря в Києві. Того ж 2008 року – керуючим справами Київської патріархії УПЦ Київського Патріархату. Це не завадило його роботі в академії, і в 2010 році він обіймає посаду її ректора. Тоді ж Епіфаній отримує під свій контроль і відповідальність Переяслав-Хмельницьку єпархію. А в 2012 році очолює Синодальне управління у справах духовної освіти. З 2013 по 2018 роки був Патріаршим намісником і першим постійним членом Священного синоду УПЦ Київського Патріархату.
15 грудня 2018 року на Об’єднавчому соборі Епіфаній обраний Предстоятелем ПЦУ з титулом Блаженнішого митрополита Київського і всієї України. 6 січня 2019 року під час Божественної літургії отримав Томос з рук Вселенського Патріарха Варфоломія. Це відбулося в кафедральному соборі на честь святого Георгія Переможця у Фанарі, що в Греції. Томос засвідчив єдність Української та Константинопольської Православної Церков.
Епіфаній – власник багатьох нагород серед яких є:
державні:
церковні:
Яка церква здійснюватиме богослужіння в храмах Києво-Печерської Лаври - питання відкрите вже давно, проте саме під час війни воно актуалізувалося на тлі відверто проросійської позиції певних представників Московського патріархату. Про це свідчать результати обшуків СБУ в церквах і за місцем проживання священників УПЦ МП. Заборонити її не можуть вже тривалий час, бо для цього є юридичні перепони. Проте є успіхи: міністр культури Ткаченко заявив, що 31 грудня 2021 року спливає термін дії оренди Успенського собору та Трапезної церкви Києво-Печерської Лаври, тому ці будівлі переходять до державної власності. Саме в Успенському соборі Епіфаній проведе різдвяні богослужіння 7 січня. А в Московському патріархаті кажуть, що він не має дозволу на це. Представники УПЦ МП також заявляли, що договір про оренду храмів має залишатись чинним під час воєнного стану.
Раніше ми писали про сучасні колядки на Різдво 2023. Про те, як святкують Різдво в різних країнах світу, читайте тут.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.