Кожна країна має свої різдвяні традиції
Різдво – одне з головних християнських свят і державне свято в більш ніж 100 країнах світу. В Україні – це сімейне свято з десятками традицій, люди колядують, готують кутю та збираються всією родиною за столом. Інформатор розповість вам про традиції святкування Різдва в інших країнах.
РІЗДВО В ПОЛЬЩІ
Традиційно святкування Різдва у Польщі розпочинається ввечері 24 грудня. Цей день називають Wigilia, його традиції мають багато спільного з українськими, але є й те, що досить незвичне для нас. Вігілія для поляків – це сімейне свято і вони переконані, що як провести Святвечір, так пройде і весь рік. Тому стараються зробити цей день справді казковим і теплим.
Святвечірній стіл у Польщі не обходиться без оплатка – дуже тонкого коржика, який готують з пшеничного борошна і води, без дріжджів. Найчастіше він виходить білого кольору. Оплатек є символом тіла Христа й обов’язково повинен бути в центрі святкового столу. Інші цікаві традиції:
РІЗДВО В США
Різдво - найулюбленіше свято віруючих американців. Святкування Різдва починається у Святвечір 24 грудня із Різдвяної служби та переходить в рясне застілля. У південних штатах Різдво відзначають шумно, голосно, з салютом і феєрверками. Традиція бере початок від ранніх американських поселенців, які так само голосно вітали своїх сусідів зі святами. А ось на Алясці з ліхтариками в руках в різдвяну ніч носять з будинку в будинок прикрашену кольоровим папером і фольгою велику вирізану з картону зірку і співають різдвяні пісні. В штаті Нью-Мексико вулиці й дахи будинків прикрашають свічками в саморобних свічниках із заповнених піском паперових пакетів. Таким чином, вогники освітлюють шлях новонародженому Ісусу. Інші цікаві традиції:
РІЗДВО В ЧЕХІЇ
Вечір Святвечора (24 грудня) чехи називають щедрим і в цей час вони ретельно прикрашають ялинки. Подарунки дарують відразу ж ввечері для створення святкового настрою. Потім родина сідає за святковий стіл, головною стравою якого вважається короп. Його обов'язково купують живим, і як, правило, запікають з кмином. Ще чеська традиція після святкової вечері ворожити на яблуках. Яблуко розрізають навпіл, і якщо при розрізі виходить правильна красива зірочка з кісточок, то рік буде вдалим і щасливим. Інші цікаві традиції:
РІЗДВО В НІМЕЧЧИНІ
24 грудня життя в країні завмирає. Увечері звідусіль чується дзвін, який повідомляє про настання різдвяних служб. На різдвяну службу у Святвечір ідуть усі, навіть ті, хто вважає себе дуже далеким від релігійних традицій. Після служби настає час святкової вечері, а в сам день Різдва німці зазвичай ходять в гості та зустрічаються з друзями. Der Weihnachtsmann (німецький Дід Мороз) традиційно відповідальний за принесення подарунків напередодні Різдва, які діти знаходять під ялинкою. Ось ще одна цікава традиція різдвяної вечері: глава сім'ї дзвонить у дзвоник і кличе всіх до столу, де основною святковою стравою є гусак або короп. Інші цікаві традиції:
РІЗДВО В ГРУЗІЇ
Різдво – один з найголовніших і шанованих свят у Грузії. Тут свято пов'язане з безліччю незвичайних традицій і звичаїв, а також частувань. У Грузії Різдво переважно називається Шоба. Хоча в різних регіонах його називають по-різному. Свято в цій країні відзначають з 6 на 7 січня.
У кожному куточку країни Різдво відзначають по-різному. Але існує одна неймовірно важлива традиція, яка об'єднує всіх жителів країни. Грузини святкують Різдво так, ніби Ісус Христос народився сьогодні, а не більше 2000 років тому. Напередодні свята у всіх храмах країни починається урочиста служба. А вранці богослужіння перетворюється в Аліло. Воно нагадує якусь карнавальну ходу. Це яскравий і красивий парад на честь народження Христа. У ньому бере участь все місто. Назва заходу походить від єврейського "Алілуя" (вихваляння Бога). Інші цікаві традиції:
СВЯТКУВАННЯ РІЗДВА В УКРАЇНІ
Різдво Христове - релігійне свято. Тож, дату його святкування визначають релігійні організації. Так сталося, що найпопулярніші християнські церкви в Україні: Православна церква України, Українська православна церква, Українська греко-католицька церква - святкують Різдво у січні. Тож, у 1991 році Верховна Рада проголосила 7 січня офіційним святковим та вихідним днем.
З початком російсько-української війни, коли посилились тенденції на відмежування від росії та тяжіння до Європи, у 2017 році Верховна Рада визнала 25 грудня за григоріанським календарем державним вихідним. Тож українці отримали можливість святкувати Різдво разом з більшістю європейських християн.
У додатку "Дія" запустили опитування про дату святкування Різдва в Україні. Українці можуть проголосувати за 25 грудня чи 7 січня. Щоб проголосувати потрібно зайти в застосунок, натиснути на "Послуги" та обрати пункт "Опитування". Потрібно вибрати дату святкування, якій користувач надає перевагу, і все - голос зарахований.
Раніше ми писали про те, які обмеження діятимуть в областях України в новорічну ніч.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.