Як у різних країнах святкують Різдво: традиції

Читать на русском

Кожна країна має свої різдвяні традиції

Читать на русском
Як у різних країнах святкують Різдво: традиції
Різдво

Кожна країна має свої різдвяні традиції

Різдво – одне з головних християнських свят і державне свято в більш ніж 100 країнах світу. В Україні – це сімейне свято з десятками традицій, люди колядують, готують кутю та збираються всією родиною за столом. Інформатор розповість вам про традиції святкування Різдва в інших країнах.

РІЗДВО В ПОЛЬЩІ

Традиційно святкування Різдва у Польщі розпочинається ввечері 24 грудня. Цей день називають Wigilia, його традиції мають багато спільного з українськими, але є й те, що досить незвичне для нас. Вігілія для поляків – це сімейне свято і вони переконані, що як провести Святвечір, так пройде і весь рік. Тому стараються зробити цей день справді казковим і теплим.

Святвечірній стіл у Польщі не обходиться без оплатка – дуже тонкого коржика, який готують з пшеничного борошна і води, без дріжджів. Найчастіше він виходить білого кольору. Оплатек є символом тіла Христа й обов’язково повинен бути в центрі святкового столу. Інші цікаві традиції:

  • традиційну польську ялинку прикрашають яблуками, волоськими горіхами, загорнутими в цукеркові фантики, цукерками, різнобарвним печивом та солом’яними зірочками;
  • на столі повинно бути 12 страв;
  • перше, що ставиться на стіл,
    свічка;
  • їдять поляки лише ложкою, оскільки виделки під час Різдва заборонені, за традицією в цей вечір до хати приходять усі померлі родичі, які можуть поранитися гострими виделками;
  • окремо ставлять тарілку для небіжчиків, на яку господар будинку буде відкладати по пів ложки від кожної страви;
  • у кутку ставиться дідух – символ достатку і врожаю;
  • після вечері співають колядки.

Польський оплатек
Польський оплатек

РІЗДВО В США

Різдво - найулюбленіше свято віруючих американців. Святкування Різдва починається у Святвечір 24 грудня із Різдвяної служби та переходить в рясне застілля. У південних штатах Різдво відзначають шумно, голосно, з салютом і феєрверками. Традиція бере початок від ранніх американських поселенців, які так само голосно вітали своїх сусідів зі святами. А ось на Алясці з ліхтариками в руках в різдвяну ніч носять з будинку в будинок прикрашену кольоровим папером і фольгою велику вирізану з картону зірку і співають різдвяні пісні. В штаті Нью-Мексико вулиці й дахи будинків прикрашають свічками в саморобних свічниках із заповнених піском паперових пакетів. Таким чином, вогники освітлюють шлях новонародженому Ісусу. Інші цікаві традиції:

  • в домі розвішують гірлянди; у дворах встановлюють фігурки казкових тварин, Санта Клауса та ангелів;
  • на двері вішають віночки з ялинкових гілочок;
  • на святковому столі – традиційний різдвяний гусак або індичка, салати та шинка;
  • з напоїв на столі можна побачити вино, віскі чи бренді;
  • обов’язковим різдвяним напоєм є еггног – яєчно-молочний напій з прянощами;
  • розвішують різдвяні шкарпетки над каміном для того, щоб Санта Клаус залишив дітям довгоочікувані подарунки.

Традиційне прикрашання будинку в Америці
Традиційне прикрашання будинку в Америці

РІЗДВО В ЧЕХІЇ

Вечір Святвечора (24 грудня) чехи називають щедрим і в цей час вони ретельно прикрашають ялинки. Подарунки дарують відразу ж ввечері для створення святкового настрою. Потім родина сідає за святковий стіл, головною стравою якого вважається короп. Його обов'язково купують живим, і як, правило, запікають з кмином. Ще чеська традиція після святкової вечері ворожити на яблуках. Яблуко розрізають навпіл, і якщо при розрізі виходить правильна красива зірочка з кісточок, то рік буде вдалим і щасливим. Інші цікаві традиції:

  • на різдвяній вечері обов’язково повинно бути парна кількість гостей, а якщо немає – то потрібно поставити ще одну тарілку та столові прилади;
  • важливим атрибутом чеського Різдва є омела. Гілочка омели належать до традиційних ялинкових прикрас, проте вішають її так, щоб під нею можна було пройти або поцілуватися. Вважається, що поцілунок під омелою повинен принести подружжю любов на весь наступний рік, а якщо подарувати її комусь, вона захистить від хвороб і принесе в дім удачу;
  • кульмінацією Різдва є опівнічна меса у церквах, де співають колядки. Відбувається це напередодні свята Різдва Христового 25 грудня.

Яблуко розрізають навпіл на Різдво
Яблуко розрізають навпіл на Різдво

 РІЗДВО В НІМЕЧЧИНІ

24 грудня життя в країні завмирає. Увечері звідусіль чується дзвін, який повідомляє про настання різдвяних служб. На різдвяну службу у Святвечір ідуть усі, навіть ті, хто вважає себе дуже далеким від релігійних традицій. Після служби настає час святкової вечері, а в сам день Різдва німці зазвичай ходять в гості та зустрічаються з друзями. Der Weihnachtsmann (німецький Дід Мороз) традиційно відповідальний за принесення подарунків напередодні Різдва, які діти знаходять під ялинкою. Ось ще одна цікава традиція різдвяної вечері: глава сім'ї дзвонить у дзвоник і кличе всіх до столу, де основною святковою стравою є гусак або короп. Інші цікаві традиції:

  • різдвяний вінок один з головних символів Різдва в Німеччині, який складається з ароматних хвойних гілок і 4 свічок; щонеділі до настання свята на ньому запалюють чергову свічку;
  • заведено прикрашати новорічні дерева, тому і в будинках, і на вулицях ялинки переливаються яскравими гірляндами та іграшками;
  • особливо у різдвяному оздобленні шанують зелений і червоний кольори, які є символами надії й крові Христа;
  • різдвяна зірка – символ Різдва, яким є домашня рослина молочай, що дуже красиво цвіте і, як правило, це відбувається саме в грудні. Квіти за формою нагадують зірку, звідси й назва символу;
  • невід’ємним атрибутом свята є спеціальний різдвяний кекс – штоллен, який складається з пісочного тіста, родзинок, прянощів і горіхів;
  • на столі обов’язково присутні рибні та м’ясні страви, червоне вино.

Різдвяний штоллен
Різдвяний штоллен

РІЗДВО В ГРУЗІЇ

Різдво – один з найголовніших і шанованих свят у Грузії. Тут свято пов'язане з безліччю незвичайних традицій і звичаїв, а також частувань. У Грузії Різдво переважно називається Шоба. Хоча в різних регіонах його називають по-різному. Свято в цій країні відзначають з 6 на 7 січня.

У кожному куточку країни Різдво відзначають по-різному. Але існує одна неймовірно важлива традиція, яка об'єднує всіх жителів країни. Грузини святкують Різдво так, ніби Ісус Христос народився сьогодні, а не більше 2000 років тому. Напередодні свята у всіх храмах країни починається урочиста служба. А вранці богослужіння перетворюється в Аліло. Воно нагадує якусь карнавальну ходу. Це яскравий і красивий парад на честь народження Христа. У ньому бере участь все місто. Назва заходу походить від єврейського "Алілуя" (вихваляння Бога). Інші цікаві традиції:

  • напередодні свята всі жінки шиють своїми руками наряди для Аліло;
  • по всій країні господині готують святкові пироги, оформлені у вигляді різдвяних героїв.

Аліло
Аліло

СВЯТКУВАННЯ РІЗДВА В УКРАЇНІ

Різдво Христове - релігійне свято. Тож, дату його святкування визначають релігійні організації. Так сталося, що найпопулярніші християнські церкви в Україні: Православна церква України, Українська православна церква, Українська греко-католицька церква - святкують Різдво у січні. Тож, у 1991 році Верховна Рада проголосила 7 січня офіційним святковим та вихідним днем.

З початком російсько-української війни, коли посилились тенденції на відмежування від росії та тяжіння до Європи, у 2017 році Верховна Рада визнала 25 грудня за григоріанським календарем державним вихідним. Тож українці отримали можливість святкувати Різдво разом з більшістю європейських християн.

У додатку "Дія" запустили опитування про дату святкування Різдва в Україні. Українці можуть проголосувати за 25 грудня чи 7 січня. Щоб проголосувати потрібно зайти в застосунок, натиснути на "Послуги" та обрати пункт "Опитування". Потрібно вибрати дату святкування, якій користувач надає перевагу, і все - голос зарахований.

Раніше ми писали про те, які обмеження діятимуть в областях України в новорічну ніч

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.