“Ощадбанк” вимагав від клієнтки сплати всіх платежів після кредитних канікул: чи мав він право на це

Дотримання умов “кредитних канікул” контролював НБУ

“Ощадбанк” вимагав від клієнтки сплати всіх платежів після кредитних канікул: чи мав він право на це

Після повномасштабного вторгнення банки дозволили своїм клієнтам не платити кредити. Таким чином вони запровадили кредитні канікули. Але після завершення на деяких клієнтів чекав неприємний сюрприз - вимога сплатити всі прострочені платежі. Принаймні, з такою скаргою звернулась клієнтка "Ощадбанка".

Відповідне повідомлення з’явилось на сайті "Мінфін". Жінка стверджує, що пішла на кредитні канікули тривалістю 3 місяці. Після виходу з них банк вимагав виплати всієї суми боргу, а в разі невиконання обіцяв виставити договір про прострочення.

Клієнтка скаржиться на "Ощадбанк"
Клієнтка скаржиться на "Ощадбанк"

Відповідь банка

Акаунт "Ощадбанка" написав, що дійсно впроваджував кредитні канікули до 30 травня 2022 року і радив клієнтам при можливості частково сплачувати платежі, щоб зменшити фінансове навантаження.

"Зараз також ми не нараховуємо пеню або ж штрафні санкції через прострочену заборгованість. Ми завжди ідемо на зустріч своїм клієнтам та намагаємося якнайшвидше вирішувати складні ситуації, тому в нас також є можливість зробити реструктуризацію кредиту", - йдеться у повідомленні.

Що каже Національний банк

Реструктуризація боргу - це, звісно, добре. Але чи мали банки право вимагати від клієнтів виплати всього боргу одночасно? За роз’ясненнями ми пішли на сайт Нацбанка України. Звертаємо увагу, що саме він рекомендував банкам запроваджувати кредитні канікули для клієнтів, які втратили роботу або знаходяться в скрутному становищі. При цьому НБУ вводив низку умов для банків:

  • під час дії військового стану та протягом 30 днів після його завершення споживач не несе відповідальності перед кредитодавцем у разі прострочення сплати по споживчому кредиту
  • у разі прострочення споживач не сплачує кредитодавцю неустойку та інші платежі, які передбачені договором в цьому випадку
  • неустойка та інші штрафні платежі за прострочення, нараховані включно з 24 лютого, підлягають списанню
  • заборонено збільшувати процентну ставку за користування кредитом в разі невиконання зобов’язань. Виняток - випадки, коли встановлення змінюваної процентної ставки передбачено договором про кредит
  • відсоток за користування кредитом не скасовується
  • кредитодавцеві слід дотримуватись етичної поведінки та законодавчо встановлених вимог по відношенню до споживача.


Попри те, що регулятор лише рекомендує банкам запроваджувати кредитні канікули, дотримання цих правил є обов’язковим. В разі порушення НБУ може вплинути на банківську установу або клієнта.

Кредитні канікули від "Ощадбанка"

1 березня на офіційному сайті банка з’явилось оголошення про запровадження кредитних канікул для всіх фізичних осіб-клієнтів "Ощадбанка" до 31 травня 2022 року. Установа дійсно скасувала всі штрафні санкції та платежі за кредитами на цей час. Разом із тим однією з умов кредитних канікул була процентна ставка за користування загальними кредитними запитами та програмами “Кредитування пенсіонерів”, “Кредитування в рамках зарплатних проєктів” та "Моя кредитка" - 0,001% річних.

"Що стосується іпотеки, автокредитів та кредитів готівкою, то такі позичальники з 1 березня по 31 травня звільняються від сплати тіла кредитів та процентів", - йдеться у повідомленні.

В оголошення жодного слова про те, що банк рекомендує сплачувати кредит за можливістю або про те, що після завершення кредитних канікул клієнт має сплатити всю суму.

З 1 червня "Ощадбанк" розпочав новий етап кредитних канікул - з новими умовами:

  • процентну ставку знижено вдвічі від зазначеної в договорі (це обов’язковий платіж за тілом кредиту - 2% від суми використаних коштів замість 5%, зазначених у договорі про банківське обслуговування.
  • канікули не діяли на кредити із заставою депозита, пррограми "Кредит-розстрочка", карткові рахунки з індивідуальною відсотковою ставкою та кредитних лімітів, оформлених після 1 травня.


Знову "Ощадбанк" не пише про рекомендацію сплачувати за кредитом по можливості або сплату всіх платежів після визначеного терміну. Лише нагадує про те, що запроваджені до цього кредитні канікули були "важливим кроком для фінансової підтримки клієнтів у найскладніший час".

Раніше ми писали про клієнтку "Ощадбанка", в якої працівники банку викрали річну пенсію. Про те, як користуватись кредитними лімітами від Monobank і не потрапити в пастку, - читайте тут.

Софія Єлагіна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube