Кредитний ліміт Monobank перетворився на пастку для вагітної жінки: як не сплатити зайвого

"Смачні" кредитні ліміти матимуть підводні камені

Кредитний ліміт Monobank перетворився на пастку для вагітної жінки: як не сплатити зайвого

Кредитні канікули на початку війни здавалися порятунком для тих, хто втратив постійний заробіток. Проте слід не забувати, що банки — це бізнес-структура, а не благодійний фонд. І колись за кредити потрібно сплачувати. Одна з клієнток Monobank має великі проблеми з цим. 

Її скаргу ми знайшли на сайті “Мінфін”. Авторка посту стверджує, що є клієнткою Monobank вже 5 років. Спочатку її кредитний ліміт був 5 тисяч грн. Потім банк збільшив його до 35 тисяч грн і 30 тисяч грн на покупки в роздріб. До війни жінка працювала і мала можливість вносити мінімальний платіж по кредиту і користуватись карткою як основною. Потім звільнилась через вагітність. 

“В лютому 2022 я була на сьомому місяці вагітності. В той момент недобанк повідомив, що не обов'язково вносити платіж по кредиту, але це брехня, як виявилось. Бо це стосувалось тільки кредитів, які оформились в лютому”, - написала клієнтка. 

Її чоловік також має кредит в Monobank. Але в лютому компанія, де він працює, закрилася, і чоловік залишився без офіційної роботи. В цей час банк, за словами жінки, починає списувати овердрафт та нараховувати відсотки на мінусовий баланс, що був на карті. 

“Тобто, заборгованість тепер в мене 60 тисяч грн, і кожен місяць росте. Я неодноразово повідомляла в МБ (Monobank - ред.), що я не маю чим платити кредит, бо я в декреті, дитина на суміші, я після важкої операції, всі зароблені кошти ми витрачаємо на підгузки та суміші. Просила дати реструктуризацію. Але ж в цій конторі дбають лише про кишені власників банку, а на людей їм начхати. Реструктуризації вони не дають”, - повідомила жінка.

Тоді представники банку сказали їй, що клієнтка може вносити мінімальні платежі — за її словами, це 2300 грн щомісяця. Однак від цієї сплати кредит меншим не стає. В її чоловіка теж є борг — загальна сума кредиту на двох сягає 130 тисяч грн. Однак у другому випадку банк вимагає 10 тисяч грн обов’язкового платежу і каже, що чоловік бреше. Хоча жінка запевняє — вони навіть не просили документи, які могли б підтвердити слова подружжя. 

Весь текст скарги можна знайти тут

Відповідь банка

“Розуміємо, що в поточних умовах виконати зобов'язання щодо кредиту – не найпростіше завдання. Поточні кредитні канікули за розпорядженням НБУ — це скасування штрафів та підвищених відсотків. Нарахування стандартної процентної ставки не було скасовано і ми ніколи не обіцяли повної відсутності нарахувань відсотків. Але оскільки ми маємо зобов'язання перед вкладниками, ми змушені проводити списання по кредитних продуктах”, - так написав у відповідь на скаргу акаунт Monobank.

Тонкощі кредитного ліміту

Для того, щоб не потрапити в кредитну пастку, треба завчасно знайомитись з правилами та отримувати інформацію в повному обсязі. Цим ми й зайнялися. 

Відсотки. Вони нараховуються за кожен календарний день використання кредитного ліміту за фактично витрачені кошти за тарифами, вони відрізняються в залежності від виду карток. Детальніше про тарифи кожної — тут

Нарахування відсотків здійснюється в останній календарний день звітного місяця. Розрахунковим періодом для погашення відсотків за Кредитом вважається календарний місяць, наступний за звітним місяцем. Банк може списувати власні кошти клієнта з поточного рахунку, а в разі їхньої відсутності — коштом Кредитного ліміту, в розмірі відсотків, які підлягають сплаті. Останнє можливе тільки за умови наявності невикористаного ліміту. 

Щомісячний мінімальний платіж. Клієнт має сплачувати його. В іншому випадку на нього чекає штраф. Він розраховується згідно із тарифами. Якщо клієнт має більше одного щомісячного платежу, їхнє погашення відбувається в залежності від термінів виникнення боргу — від найдавнішого щомісячного платежу до поточного. За порушення строків сплати щомісячного мінімального платежу клієнт сплачує відсотки в подвійному розмірі від базової процентної ставки, що діє на дату нарахування відсотків.

У разі порушення терміну сплати щомісячного мінімального платежу понад 90 днів вся заборгованість за кредитом вважається простроченою. На залишок простроченої заборгованості клієнт сплачує штраф, розмір якого визначає тариф, але не більше 50 % від суми, одержаного кредиту. При цьому діє відсоткова ставка за користування кредитом у розмірі 0,00001 % річних. 

Пільговий період. Його тривалість також залежить від карток. Під час дії пільгового періоду відсотки в подвійному розмірі, замість базового розміру, нараховуються від суми загальної заборгованості. Після закінчення дії пільгового періоду — відсотки нараховуються за кожен день поточного календарного місяця, в якому клієнт вчасно не вніс щомісячний платіж. 

Порядок розподілення коштів для погашення заборгованості:

  • прострочена до повернення сума кредиту та прострочені відсотки за користування кредитом
  • сума кредиту та відсотки за користування кредитом
  • Штраф, пеня та інші платежі.

Банк має право самостійно розподілити кошти, які надійшли на рахунок, на сплату заборгованостей клієнта. 

Овердрафт — перевищення кредиту, надання банківських коштів для того, щоб клієнт погасив заборгованість. Його слід повернути в повному обсязі протягом 30 днів з моменту його виникнення. Термін погашення відсотків по овердрафту — щомісячно за попередній календарний місяць до 1-го числа. Кредит збільшується на суму заборгованості за договором по відсотках до погашення, по неустойці, якщо на рахунку клієнта не вистачає власних коштів для оплати вказаної заборгованості. При цьому клієнтові надається кредит в розмірі зазначеної заборгованості, а кредитні кошти направляються  на погашення вказаної в цьому пункті заборгованості: відсотків за користування кредитним лімітом, неустойки за прострочені платежі згідно з тарифами і т.д.

Раніше ми писали про те, чи є обмеження на вибір банку для оформлення виплат ВПО. Також читайте про вибір вигідного депозиту в українських банках

Софія Єлагіна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube