Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо назвав ініціативу позбавити Угорщину права голосу "нападом на країну"
У Європейському парламенті більшість політичних фракцій прийняла текст резолюції, який закликає позбавити Угорщину права голосу в Раді ЄС та провести розслідування щодо розмороження Єврокомісією 10 мільярдів євро для Будапешта минулого місяця. При цьому прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що його країна не дозволить обмежити права Угорщини у Європейському союзі. Зокрема, це стосується і права голосу.
Як пише Euractiv, у четвер, 18 січня, більшість євродепутатів – включаючи соціалістів, "зелених", представників правоцентристської Європейської народної партії, лібералів і "лівих" – голосуватимуть за резолюцію, яка має закликати Раду ЄС розпочати процес позбавлення Угорщини права голосу та розпочати парламентське розслідування законності рішення Єврокомісії щодо розмороження 10 мільярдів євро для Угорщини у грудні 2023 року.
Євродепутат від "зелених" Даніель Фройнд наголосив, що резолюція має також відправити сильний сигнал Єврокомісії, яка не повинна просто розподіляти мільярди євро, щоб уникнути вето Угорщини. Більшість представників ЄС визнали, що рішення Єврокомісії щодо фінансування Угорщини не мало об'єктивних покращень у судовій системі та правовій сфері, як твердить виконавча влада ЄС. Вважається, що це було зроблено Будапештом як жест перед самітом ЄС, на якому ухвалили історичне рішення про початок переговорів із Україною та Молдовою.
За інформацією Euractiv, остаточний варіант резолюції може містити ініціативу щодо висловлення недовіри президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, якщо вона продовжить розморожувати кошти для Угорщини. Депутат Європейського парламенту Петрі Сарвамаа з Фінляндії пропонує використовувати процедуру частини 2 статті 7 Договору про ЄС, яка дозволяє обмежити права країни, яка порушує цінності Євросоюзу.
Проте прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо обіцяв ветувати будь-які рішення, що обмежують права Угорщини в ЄС. Як повідомляє видання Sita, голова словацького уряду нагадав, що для будь-якого такого обмеження потрібна згода всіх країн-членів ЄС.
"Щодо Угорщини, тобто пропозиції та резолюції, які закликають навіть відібрати право голосу чи інші важливі можливості, які є у країни-члена ЄС. Якщо я буду прем'єр-міністром Словацької Республіки, я ніколи не погоджуся на те, щоб країну карали за боротьбу за свій суверенітет та національні інтереси", - заявив Фіцо під час зустрічі з прем'єром Угорщини Віктором Орбаном у Будапешті.
Він назвав ініціативу позбавити Угорщину права голосу "нападом на країну". Вона, за його словами, нібито суперечить поглядам на важливість суверенітету та захисту національних інтересів окремих країн-членів ЄС.
Голова Європейської ради Шарль Мішель повідомив, що лідери країн Європейського союзу підтримали початок переговорів з Україною та Молдовою щодо їх вступу у Союз. Водночас Грузія отримала статус кандидата на вступ до блоку. Рішення оголошене і прийняте під час саміту ЄС, який відбувається у Брюсселі 14 грудня.
Президент України Володимир Зеленеський відреагував на історичне рішення ЄК. Його він назвав "перемогою для всієї Європи". Окрім цього, країни-члени ЄС закликали прискорити надання Україні обіцяного 1 млн боєприпасів, які мають поступити в країну до березня 2024 року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.