У ЄС розпочали аудит наданого Україні озброєння: газета FT розповіла, що сталося

Німецький канцлер Олаф Шольц поскаржився, що постачання зброї Україні від більшості країн - членів ЄС надто малі, тому Брюссель розпочинає перевірку

Аудит зброї ЄС
Результати аудиту будуть оголошені до саміту лідерів ЄС 1 лютого

Брюссель проводить аудит озброєння, яке країни - члени ЄС надали Україні з моменту повномасштабного вторгнення рф. Це сталося після заяви Німеччини про те, що деякі країни не змогли надіслати стільки зброї, скільки могли. Результати аудиту будуть оприлюднені до 1 лютого.

Про це пише Financial Times з посиланням на трьох європейських дипломатів. Зазначається, що аудит проводиться після вимоги канцлера Німеччини Олафа Шольца порівняти військові постачання країн ЄС в Україну. Шольц назвав надто маленькими ті обсяги постачання зброї Україні, які більшість країн-членів запланували на 2024 рік, та закликав збільшити допомогу й визначитися з цими планами до саміту ЄС.

Цей заклик до більшої прозорості підтримали високопосадовці в Брюсселі. Вони вважають, що деякі країни можуть надати більше зброї у критичний момент конфлікту. Деякі країни ЄС, окрім Німеччини, зокрема на сході блоку, теж наполягають на розширенні Європейського фонду миру (EPF), спільного фонду, який частково фінансує поставки зброї в Україну, щоб збільшити постачання та розділити тягар витрат.

"Ми повинні переконатися, що EPF повернувся на правильний шлях і ми можемо знову використовувати його для подальших траншів підтримки України. Без EPF деякі країни-члени ЄС не надаватимуть жодної військової підтримки", - сказав високопоставлений дипломат ЄС.

Аудит озброєнь проводить Європейська служба зовнішніх звʼязків (EEAS). Вона має намір оголосити результати до саміту лідерів ЄС 1 лютого.

Аудит EEAS очолив голова Європарламенту Жозеп Боррель. Під час перевірки EEAS буде опиратися на матеріали, надані державами ЄС у відповідь на запити. За даними джерел FT, деякі країни не бажають ділитися повними даними.

В останні місяці західна військова та фінансова допомога Україні скоротилася, це обмежує здатність Києва захищатися від російських атак та проводити контрнаступальні операції. Аудит відбувається на тлі спроб Брюсселя і Вашингтона знайти політичний консенсус, який дозволив би погодити пакети фінансової допомоги Києву на загальну суму близько 110 мільярдів доларів.

Військова підтримка України

Наразі з допомогою Україні з боку США та ЄС виникли труднощі. Зокрема, у США не можуть схвалити надання Україні додаткових понад 60 мільярдів доларів допомоги.

А у грудні 2023 року лідери ЄС планували схвалити надання Україні фінансової підтримки до 2027 року в розмірі 50 мільярдів євро. Проте Угорщина заблокувала цей пакет допомоги. Лідери ЄС мають повернутися до цього питання наприкінці січня 2024 року.

Водночас 10 січня у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі відбулось термінове засідання Ради Україна - НАТО на рівні послів, яке Київ скликав у звʼязку з масованими ракетними обстрілами 29 грудня та на початку січня. Наші союзники в Альянсі пообіцяли продовжити надавати Україні військову, економічну та гуманітарну допомогу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube