У ПриватБанку запевняють, що місячного ліміту 150 тисяч гривень на p2p-перекази має вистачити близько 99% їх клієнтам, за цю цифру може виходити 1% користувачів
В Україні вже за три тижні, з 1 жовтня 2024 року, для фізичних осіб запровадять обмеження щодо p2p-переказів. Якщо людині не вистачатиме місячного ліміту 150 тисяч гривень, то вона зможе його підвищити у два способи - подати заявку в "Приват-24", або звернутися до банківського відділення. Однак фінустанова може вимагати підтверджувальні документи. Про це розповіли у пресслужбі ПриватБанку.
Як вказується у публікації "Мінфіну", загальний місячний ліміт на p2p-перекази для одного клієнта в одному банку становитиме 150 тисяч гривень. Але в нього не включатимуть платежі за IBAN — міжнародним номером банківського рахунку (International Bank Account Number) та перекази самому собі. До того ж виключення зроблені для людей, що зможуть довести офіційні доходи понад 150 тисяч гривень і для волонтерів. Ці та інші виключення виписані в опублікованій постанові Нацбанку № 102 від 27 серпня 2024 року, й усі охочі можуть вивчити їх самостійно.
Керівник департаменту грошових переказів ПриватБанку Марія Страшко надала пояснення, щоб можна було розуміти, як матимуться ці клієнти держбанку, нові волонтери та інші люди, що забажають скористатися виключеннями зі 150 тисячами гривень. Якщо людині не вистачатиме для p2p-переказів місячного ліміту 150 тисяч гривень, то вона зможе його підвищити у два способи:
Тих, хто має офіційні доходи понад 150 тисяч гривень і бажає збільшити ліміт, у ПриватБанку можуть запитати такі підтверджувальні документи:
«Ми заздалегідь інформуємо клієнтів, коли вони досягають 50% від свого ліміту, і надаємо рекомендації для управління лімітом. У майбутньому плануємо централізовано підвищувати ліміти для окремих сегментів клієнтів із підтвердженими доходами, що дозволить автоматично уникнути обмежень на основі офіційно підтверджених джерел доходів», — пообіцяла Страшко.
В ПриватБанку заявили, що процедура визнання рахунку волонтерським займає від однієї години до одного робочого банківського дня, залежно від складності випадку. Там навели перелік ознак, який дозволяє підтвердити діяльність фізособи, як волонтера:
«Рекомендуємо нашим клієнтам завчасно подавати заявки на підвищення ліміту, щоб уникнути можливих затримок надалі», — зазначила Страшко.
У ПриватБанку радять користуватися для волонтерських зборів окремим рахунком. Наприклад, сервісом «Конверт». При цьому варто завжди бути готовим до запитів банків, оскільки вони не просто слідкують за самими зборами, але й за подальшим використанням зібраних донатів.
«Банк здійснює контроль за використанням коштів для підтвердження їх використання, відповідно до заявлених благодійних, гуманітарних чи соціально корисливих цілей. Для цього банк може запитувати документи, які підтверджують цільове використання коштів, такі як рахунки-фактури, чеки або контракти на надання послуг», — підтвердила Страшко.
Щоб було менше питань з боку банку та непорозумінь, волонтерам радять рідше знімати донати з рахунків, не переводити їх у готівку. Краще варто користуватися безготівковими проплатами.
У ПриватБанку запевняють, що місячного ліміту 150 тисяч гривень на p2p-перекази має вистачити близько 99% їх клієнтам. За цю цифру може виходити 1% користувачів. Серед труднощів, що можуть виникнути з 1 жовтня, у держбанку виокремили дві:
У ПриватБанку запевнили, що вже відпрацьовують нову IT-архітектуру для забезпечення роботи нових лімітів і виключень. А також запроваджують нові контрольні процедури.
«Наші клієнти будуть проінформовані про можливі зміни та отримають підтримку, в разі потреби», — додала Страшко.
З 1 жовтня 2024 року Національний банк тимчасово, на пів року, встановлює ліміт у 150 тисяч гривень на місяць для переказів фізичних осіб "з картки на картку" (також відомі як P2P, C2С). Ліміт діє лише на суму вихідних переказів за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою, та осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження. А також у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритих в одному банку, та до переказів юридичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежуються. За даними НБУ, 98% банківських клієнтів здійснюють щомісяця перекази, які не перевищують зазначену суму, отже, встановлені обмеження в жодному разі не вплинуть на їхню фінансову активність.
Запроваджений ліміт допоможе мінімізувати використання платіжної інфраструктури в протиправній діяльності, зокрема з використанням рахунків «дропів», які є поширеним механізмом функціонування тіньової економіки. Аналіз НБУ свідчить, що через картки «дропів» (людей, які віддають у користування третім особам свої рахунки) може проходити близько 200 мільярдів гривень на рік. Тіньовий бізнес шукає для себе нові шляхи проведення грошових платежів, і це потребує швидкого реагування, тому НБУ запроваджує ліміт як тимчасове антикризове рішення. Водночас проблема є не лише нагальною, але й комплексною і потребує внесення змін до законодавства та залучення інших державних, у тому числі правоохоронних, органів для взаємодії в межах повноважень. Запроваджений період обмеження строком на шість місяців буде використаний для напрацювання спільних рішень, спрямованих на розв'язання цієї проблеми. Це надалі дасть змогу Національному банку України за умови дієвості вжитих заходів відмовитися від запроваджених лімітів. Національний банк уже підготував перелік рішень, які планує реалізувати для боротьби з використанням ринку платіжних послуг у протиправних цілях.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.