Багато ухилянтів намагається виїхати з України за допомогою підроблених документів
В Україні продовжуються воєнний стан та мобілізація й кількість ухилянтів, які не хочуть боронити рідну землю, теж немала. Для виїзду за межі країни чоловіки обирають два найпопулярніші маршрути. При цьому кількість охочих втекти за кордон стабільна.
Про ситуацію з ухилянтами від мобілізації розповів речник ДПСУ Андрій Демченко. Він підкреслив, що ухилянти намагаються виїхати за кордон через Польщу, Румунію та Молдову.
За словами Демченка, тенденція до збільшення кількості ухилянтів не спостерігається, але й зменшення немає. Кількість охочих втекти від мобілізації за кордон стабільна.
Речник ДПСУ розповів, що серед ухилянтів є тенденція щодо найпопулярніших маршрутів втечі. Всього їх два:
При цьому через пункти пропуску найчастіше намагаються виїхати у Польщу. Водночас так званими "зеленими" коридорами поза межами держкордону хочуть проникнути у Румунію та Молдову. Для затримання ухилянтів прикордонними частіше використовують технічні засоби.
"Якщо говорити про "зелену" ділянку кордону, то найбільше таких спроб продовжує фіксуватися на кордоні з Румунією та Модовою, а якщо про напрямки пунктів пропуску - це кордон з Польщею, бо на цю ділянку припадає найбільший пасажиропотік", - цитує РБК Україна слова Демченка.
За незаконний перетин кордону під час воєнного стану передбачена відповідальність, яка може бути адміністративною або кримінальною. Залежно від конкретних обставин, незаконний перетин кордону може бути кваліфіковано по-різному, залежно від статті.
Так, за статтею 358 про підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів, кримінальна відповідальність за цією настає, якщо особа для перетину кордону використовує підроблені документи. Наприклад, підроблений паспорт, де зазначено, що чоловіку 17 років, коли фактично вже виповнилося 18 років, підроблені висновки ВЛК про визнання непридатним тощо. Винній особі може загрожувати штраф або обмеження волі.
За статтею 369 про пропозицію, обіцянку або надання неправомірної вигоди службовій особі, кримінальна відповідальність настає, якщо особа намагається підкупити прикордонника. При цьому, відповідальність настає за саму пропозицію дати хабаря за незаконний пропуск через кордон, незалежно від того, чи прикордонник прийняв пропозицію і взяв хабаря, і незалежно від того, чи в результаті вдалося перетнути кордон. Такі діяння караються штрафом або позбавленням волі на строк до 4 років.
За статтею 336 про ухилення від мобілізації на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, настає відповідальність у вигляді позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років. У всіх випадках незаконного перетину кордону чоловіками віком від 18 до 60 років незалежно від способу, їх дії можуть також кваліфікуватися за статтею 336 КК України, оскільки сьогодні найчастіше незаконний перетин здійснюють саме з метою ухилення від призову.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.