Відповідь США була б неядерною
На тлі зростаючого ризику ядерного удару з боку росії по Україні восени 2022 року, США розробили план-реагування на подібний сценарій. За словами джерел, близьких до адміністрації, план передбачав "драматичні" неядерні контрзаходи, спрямовані на підрозділи, відповідальні за ядерний удар по Україні.
Як йдеться у публіації The New York Times, метою таких рішучих дій було б уникнення "підбадьорення" інших "авторитарних лідерів" з ядерним арсеналом. У Пентагоні та аналітичних центрах Вашингтона моделювалися різні сценарії застосування росією тактичної ядерної зброї.
Одним з них був успішний контрнаступ ЗСУ, який потенційно міг би загрожувати Криму. За оцінками ЦРУ, це значно підвищувало ризик ядерного удару з боку росії (до 50% і вище). Інший сценарій передбачав вимогу Москви про повне припинення військової допомоги Україні з боку Заходу, з метою розколу НАТО.
Журналісти NYT пишуть, що перехоплені розмови російських окупантів показали, що вперше після початку війни в Україні в російській армії почалися "часті розмови про використання ядерного арсеналу". Деякі з них були просто "різними формами балаканини", але в інших мова йшла про залучення підрозділів, які відповідали б за переміщення або розгортання зброї. Найбільш тривожна із перехоплених розмов показала, що один із найвищих російських військових командирів прямо обговорював логістику підриву ядерної зброї на полі бою. На щастя, як повідомили згодом президенту США Джо Байдену на його брифінгу, не було жодних доказів переміщення ядерної зброї.
Наприкінці 2022 року, стурбована ймовірним застосуванням росією ядерної зброї проти України, адміністрація США розпочала розробку плану реагування на такий сценарій. За словами двох високопоставлених джерел в адміністрації, як пише CNN, це рішення не ґрунтувалося на одній лише теорії, а на ретельному аналізі ситуації, вивченні контексту та нових, надзвичайно важливих розвідданих.
Один із співрозмовників підкреслив, що отримана інформація не була просто гіпотетичною, а ґрунтувалася на конкретних даних, що значно підвищувало рівень занепокоєння. США вважали за необхідне розробити чіткий план дій, щоб максимально ефективно відреагувати, якщо "немислима подія" все ж таки станеться.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Поговоримо з Михайлом Орєшніковим, колишнім російським громадянином та чувашським сепаратистом, про те, як збільшення повідомлень про вибухи в Росії впливає на суспільство. А також, як смерть Навального вплинула на російських лібералів та змінила їх світосприйняття. Приєднуйтесь до нас у цій захопливій розмові про сучасні та актуальні події!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.