Новий перерозподіл кордонів: Республіка Сербська відділяється від Боснії і Герцеговини — що це означає

Читать на русском

Голова державного утворення протягом 30 днів пообіцяв запропонувати федерації мирну угоду

Читать на русском
Додік, Боснія і Герцеговина
Мирослав Додік розкритикував проєкт резолюції щодо Сребрениці

Голова державного утворення протягом 30 днів пообіцяв запропонувати федерації мирну угоду

Проросійський президент Республіки Сербської Мілорад Додік оголосив, що протягом наступних 30 днів Федерації Боснії та Герцеговини (БіГ) буде запропоновано угоду про мирну демаркацію. Це означатиме фактичний вихід республіки зі складу Боснії та Герцеговини. Заява пролунала на тлі початку переговорів про вступ БіГ до Євросоюзу.

Додік заявив, що серби "просто більше не можуть жити в цій БіГ", а боснійці нібито "не поважають" цей народ. Також він пожалівся на проєкт резолюції щодо геноциду боснійців у Сребрениці, яку за підтримки БіГ, Руанди, США, Німеччини та інших країн розглянуть в ООН. Про це пише видання NIN.

"Сьогодні ми починаємо з офіційного рішення щодо звернення до мирного розмежування. Ми будемо пропонувати спочатку уточнити політичні компетенції щодо суб'єктів, а також зберегти і залишити нинішню модель функціонування економіки і протягом кількох років адаптувати його до моделі мирного розмежування", - сказав Додік.

Мілорад Додік. Фото: SRNA
Мілорад Додік. Фото: SRNA

Проєкт резолюції ООН закликає зробити 11 липня офіційним Міжнародним днем пам'яті жертв геноциду в Сребрениці. Вона також закликає засудити будь-яке заперечення цього геноциду. Раніше Додік погрожував, що Боснія і Герцеговина може "не пережити" ухвалення резолюції як єдина держава.

Вихід Республіки Сербської зі складу БіГ: що це означатиме на практиці

Загалом у складі Федерації БіГ є три утворення - це Боснія та Герцеговина (там проживають переважно боснійці та хорвати), Республіка Сербська (переважна більшість - серби) та округ Брчко (з приблизно рівною кількістю боснійців, хорватів та сербів). При цьому варто не плутати Республіку Сербську (столиця - Сараєво) з Республікою Сербія (столиця - Белград).

Нюанс полягає в тому, що Республіка Сербська (РС) не має єдиної території у складі БіГ. Вона представлена землями на сході та заході федерації. Як саме вирішуватиметься територіальне питання, якщо обіцянки Додіка таки втіляться у життя, невідомо. Якщо республіка відокремиться, вона, ймовірно, прагнутиме обʼєднатися з Сербією, з якою РС має спільний кордон. Однак в такому випадку деякі райони федерації БіГ втратять кордон з рештою своїх територій.

Мапа Боснії і Герцоговини
Мапа Боснії і Герцоговини

Ще одна особливість цього питання полягає в тому, що Федерація БіГ є однією з найбідніших держав Європи. Також вона є лідером регіону за показником безробіття (12,6% у 2022 році). Тож вступ федерації до ЄС, а також отримання доступу до загальноєвропейського бюджету суттєво могли б покращити ці показники. У 2016 році держава подала заявку на вступ до Євросоюзу, а вже в березні 2024-го почались офіційні перемовини про приєднання. Однак як розглядатиметься це питання, якщо РС таки відокремиться від федерації БіГ - незрозуміло. Тож зараз лишається лише спостерігати за подіями довкола "угоди про мирну демаркацію", яку Додік хоче запропонувати федерації.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.