Німеччина вперше дозволила екстрадувати українця, який ухилився від служби в ЗСУ

Чоловіку в Україні інкримінують погрози і фізичне насильство над співробітником поліції

Екстрадиція українця з Німеччини
У Німеччині суд уперше дозволив екстрадицію українця. Колаж: Інформатор

Федеральний верховний суд Німеччини вперше схвалив екстрадицію громадянина України. Йдеться про чоловіка, який уникнув служби в ЗСУ через особисті переконання. Сам він виступив проти повернення, але, ймовірно, доведеться все ж поїхати.

Про це повідомляє MDR. Раніше українські правоохоронці звернулися із запитом про екстрадицію чоловіка, але його імені чи інших особистих даних не вказують. Після початку процедури екстрадиції українець почав виступати проти, стверджуючи, що після повернення йому доведеться доєднатися до війська. Свою відмову він пояснював тим, що “не хоче вбивати людей з міркувань совісті”, але з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну йому відмовили в цьому праві.

У німецькому суді обґрунтували свою позицію тим, що відмова від військової служби з міркувань совісті не є перешкодою для екстрадиції, якщо держава зазнала нападу в порушення міжнародного права. Тож відповідна особа повинна очікувати, що її призвуть.

Також у рішенні верховного суду ФРН зазначають, що право на відмову від військової служби з міркувань совісті не застосовується без обмежень, тож Основний закон Німеччини та Європейська конвенція з прав людини не перешкоджають екстрадиції. В Україні чоловіку такоє інкримінують погрози і фізичне насильство над співробітником поліції під час взяття аналізу крові в лікарні.

Екстрадиція українців

Повертати з-за кордону військовозобов'язаних чоловіків ще у 2023 році запропонував голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія кілька місяців тому. Він вважає, що екстрадувати тих, хто виїхав з України незаконно. 

Водночас думки депутатів та урядовців різняться з приводу механізму повернення. Для прикладу, нардеп Роман Костенко, секретар парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, пояснив, що комітет наразі не бачить шляхів реалізації такого закону, навіть якщо його приймуть.  Нардеп Федір Веніславський розповідав, що для екстрадиції потрібне кримінальне провадження. 

Крім того, Україна вимагає від 10 країн-членів ЄС дозволити екстрадицію до країни обвинувачених у масштабній корупції та військових злочинців. З початку війни українські суди видали близько 700 ордерів на екстрадицію. Відомо, що кілька країн, включаючи Францію, Австрію та Фінляндію, нещодавно відмовилися відправити підозрюваних назад в Україну, щоб вони постали перед судом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube