Серед бонусів безвідсотковий кредит на житло, право виїзду за кордон та вишкіл за стандартами НАТО, але є нюанси
Міноборони України презентувало умови контрактів із добровольцями у віці 18 - 24 роки, які не підпадають під обовʼязкову мобілізацію, проте необхідні силам оборони для продовження спротиву. Умови контракту спокусливі: він підписується на рік, виплати можуть скласти до 2 мільйонів. Плюс перелічені чисельні бонуси, серед яких безвідсотковий кредит на житло. Проте вже зʼявилися застереження.
Остання альтернатива примусовій мобілізації молодих людей. Так оцінюють кампанію Міноборони, що розпочалася 11 лютого. Українцям віком 18 - 24 роки Міноборони пропонує підписати контракт із дуже спокусливими умовами. Найголовніша з них - фінансовий пакет обсягом до 2 мільйонів гривень, з яких:
У підсумку це вийде до 2 млн грн на рік, зазначають в Міноборони. Але й це не все. Додатково для контрактників передбачується:
Треба очікувати на активну агітацію установами різних рівнів у системі мобілізації щодо цього контракту. Умови дійсно привабливі: це мабуть вперше в сучасній українській історії, коли держава робить українцям насправді вигідні пропозиції.
По-перше, чи зможе держава дотримуватися того, що обіцяла, у повному обсязі. Припустимо, що на службу за контрактом відгукнеться значна частина молоді. Чи вистачить у держави грошей, аби покрити такі витрати? Звідки вони візьмуться?
Інший сценарій: припустимо, відгукнеться не дуже велика кількість людей. Вишкіл за стандартами НАТО, який обіцяють рекрутери з Міноборони може зайняти значний час, до завершення дії контракту залишиться кілька місяців. Чи відпустить держава контрактників, на які витрачено великі гроші та зусилля з огляду на те, що воюватимуть вони досить нетривалий час, але отримають за це великі гроші?
Це питання без відповідей. Але у підсумку виявляється, що держава пропонує повірити їй, але навряд чи українці виявляться надто довірливими.
По-друге, такі контракти можуть викликати обурення у мобілізованих. Справа навіть не в тому, що молодим пропонують великі гроші. Інше питання, що терміни служби в них мають чітке обмеження. На відміну від мобілізованих "дорослих", які вже чотири роки сидять без ротації.
Певно ці питання ще обговорюватимуться. Проте в цілому ініціатива виглядає доброю. Немає ніякого сумніву, що ЗСУ не страждали б від дефіціту якісних та вмотивованих кадрів, якби поширили умови цього контракту на всі верстви населення незалежно від віку.
У 2024 році питання зниження мобілізаційного віку постало найбільш гостро за весь час війни. Американські політики робили заяви про необхідність такої мобілізації заради виживання Україні. Заяву з цього приводу зокрема зробив американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем.
У 2025 році представники української влади відхрещувалися від мобілізації 18-річних, аргументуя тим, що збільшення чисельності ЗСУ не дасть ефекту без високотехнологічного озброєння, якого зараз бракує на фронті. Зокрема таку думку висловлював член оборонного комітету Верховної Ради Федір Веніславський.