Експерти вбачають кілька можливих причин: перехід до наступного етапу підготовки атак, спроба накопичити дрони чи погіршення погодних умов
Російська Федерація у ніч на 10 грудня не запускала ударні дрони «Шахед» по території України. Це стало рідкісною паузою на тлі масованих атак, які тривають з початку осені. Експерти припускають, що причинами можуть бути як технічні, так і погодні фактори.
Розбиралися, як часто бувають безшахедні ночі. І які основні причини того, що Росія не використовує для атак БПЛА.
Ніч 10 грудня відбулася без тривог, пов'язаних з запуском ворожих "Шахедів". Крайня тривога в Києві пролунала 8 грудня (тричі за добу). Подібні тихі ночі час від часу відбуваються в Україні - вони були зафіксовані й 14 жовтня і наприкінці серпня. Загалом, за даними ЗМІ, з початку грудня Росія запустила по Україні понад 480 ударних безпілотників. Восени їх кількість перевищила 6000, що вчетверо більше, ніж за аналогічний період минулого року. Однак у ніч на 10 грудня агресор не застосував "Шахеди".
Військовий експерт, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман у коментарі РБК Україна пояснив, що така перерва може бути пов’язана із завершенням попередніх планів запусків дронів і підготовкою нових. Він пояснив те, що відбувається технічним процесом, адже щоб запустити дрони, потрібно прописати відповідну програму, визначити цілі.
"Все це готується. В них закінчилися попередні планування. Тому може бути пауза між тим, що було заплановано і тим, що готується зараз. Тут не варто шукати якоїсь конспірології. Просто закінчилася одні бойові розпорядження - готуються нові", - зазначив Гетьман.
Експерт також додав, що Росія може використати паузу для накопичення дронів перед великою комбінованою атакою.
"Швидше за все, ця пауза пов'язана з тим, що вони ще готують наступну фазу і будуть знову робити те, що й робили", - додав він, зазначивши, що його слова є лише припущенням.
Авіаексперт Костянтин Криволап, своєю чергою, вважає, що значний туман і ожеледь могли вплинути на рішення агресора. Також росіяни, на думку Криволапа, могли бути зайняті розміщенням сирійського диктатора Башара Асада, якому нещодавно надали притулок. І, може, саме через це Росії зараз не до обстрілів України.
Погодні умови відіграють важливу роль. Ударні дрони чутливі до видимості та траєкторії польотів. Крім того, є ймовірність, що українські сили могли знищити частину їхньої логістики, наприклад склади або стартові майданчики, наголосив Криволап.
"Може бути, що десь ми вдарили по якихось складах і "забили" "Шахеди" в землю, підірвали їх. Все що завгодно може бути. Спрогнозувати щось точно тут дуже важко. Але основні фактори - це погода і сама фізична нестача цих "Шахедів", - відповів він.
Він також зазначив, що, попри регулярні удари по російській інфраструктурі, у РФ, ймовірно, немає проблем із виробництвом нових дронів. До речі, нещодавно очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін також зазначав у інтерв'ю Financial Times, що штормова погода тримає ворожі дрони подалі від міста. Однак він турбувався через те, що скоро штормова погода вщухне, і небо знову заповниться машинами смерті, що націлені на його місто.
"Дощ, вітер і хмари тримають дрони подалі, - казав Прокудін. Погода, як у Лондоні, тепер наша ідеальна погода".
Раніше президент Володимир Зеленський повідомив, що лише за минулий тиждень Росія застосувала проти України майже 500 керованих авіабомб, понад 400 ударних дронів і 20 ракет різних типів. Протягом останніх шести місяців щомісяця було випущено в середньому 1343 боєприпаси порівняно з 622 за попередні шість місяців.
Попри паузу у нічних атаках, експерти наголошують, що ворог може повернутися до масованих ударів уже найближчим часом. Американське посольство в Україні попереджало своїх співробітників та громадян США про загрозу з боку Російської Федерації. У посольстві заявили, що можливі нові атаки дронами та ракетні удари по цивільній інфраструктурі впродовж цих днів. І закликали своїх громадян бути обачними та не ігнорувати сигнали повітряної тривоги, і одразу йти в укриття.
Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний опір" Олександр Коваленко додає, що росіяни йдуть не за планом. На його думку, вони змушені гальмувати наступ на певних ділянках через брак ресурсів й спротив СОУ.
"Попри це проблематичною залишається відкрита кишеня на Курахівському напрямі, яку РОВ хочуть закрити й тим самим оточити українські війська. Напружена ситуація й у Великій Новоселиці, адже окупанти намагаються захопити її до кінця року. У планах - великий наступ, але поки що безрезультатний", - аналізує Коваленко.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.