Незалежність чи данина від Кремля: хто може замінити Кадирова у разі його смерті та що чекає на Чечню

Втрата путіним давнього союзника у Грозному може загрожувати дестабілізацією в регіоні. Багато залежить від того, чи оберуть наступники Кадирова конфлікт з Москвою замість стабільності

Кадиров
Наразі є три кандидата на пост очільника Чечні

У мережі шириться інформація щодо смерті президента Чеченської республіки рф Рамзана Кадирова. У звʼязку з цим експерти та журналісти дискутують щодо ймовірних наступників та можливої дестабілізації в регіоні.

Очікувати на заколот від населення Чеченської республіки на тлі можливої смерті диктатор не доводиться. Більшість опозиціонерів у регіоні або були ліквідовані, або виїхали за кордон через загрозу переслідування. Також значна кількість чеченців, що критично ставляться до Кадирова і вміють воювати, переважно знаходяться в Україні і протистоять путінським військам тут. Однак чи існує перспектива того, що один з наступників Кадирова зажадає відділити регіон від росії? У цьому розбирався Інформатор.

Станом на зараз існують три кандидатури на пост лідера Чечні, вважає інгушський журналіст Магомед Торієв. За його словами, це:

  • Адам Делімханов - депутат Держдуми від Чеченської республіки та родич Кадирова, про поранення якого в Україні ЗМІ повідомляли в червні цого року;

    Адам Делімханов
    Адам Делімханов


  • Магомед Даудов - спікер парламенту Чечні;

    Магомед Даудов
    Магомед Даудов
  • Абузайд Вісмурадов - віце-премʼєр Чечні по силовому блоку та командир "Ахмату".

    Абузайд Вісмурадов
    Абузайд Вісмурадов

"Ось це три основних кандидати, але знову ж таки, з іншого боку, Кремль у цьому плані дуже непередбачуваний… Можуть призначити російського генерал-губернатора, щоб перед росіянами це виглядало як ще одне підкорення Чечні", - вважає журналіст.

Теоретично, кожен з трьох кандидатів має можливість взяти курс на відокремлення Чеченської республіки від рф, оскільки основні військові сили Кремля зараз задіяні у війні проти України. Однак не на користь цієї теорії грає той факт, що саме керівництво Чечні, а не її населення, наразі є головним бенефіціаром від звʼязків з Москвою.

Делімханов, Даудов, Вісмарудов чи інші можливі кандидати, ймовірно, будуть зацікавлені в тому, щоб Кремль продовжував фінансувати чеченський режим. Сам Кадиров у січні 2022 року розповідав, що на "утримання Чечні" росія щороку витрачає 300 млрд рублів - вочевидь, більша частина цієї "данини за стабільність у регіоні" осідає у кишенях очільників республіки. Чи готові ризикувати та йти на дестабілізацію у Чечні заради укріплення своєї влади за невідомих перспектив майбутні лідери регіону - питання відкрите.

Делімханов: Кадиров називав його основним наступником

Звернемо увагу, що у вересні 2009 року президент Чечні Рамзан Кадиров називав саме Делімханова своїм наступником.

"Якщо мене не стане, справа Кадирова буде продовжена. Є команда, є люди, які продовжать мою справу. Кожному командиру я завжди ставив завдання готувати після себе людину. Я приготував людину, яка може мене змінити (...) Я вважаю, що Адам кращий за мене", - сказав Кадиров.

Відомо, що 53-річний Делімханов, за різними даними, є двоюрідним чи чотириюрідним братом Кадирова. Він працював у службі безпеки батька Рамзана Кадирова - муфтія Чечні Ахмата Кадирова, а до того був водієм бригадного генерала Чеченської республіки Ічкерія Салмана Радуєва, пізніше засудженого в росії за тероризм.

Імʼя Делімханова повʼязують з організацією вбивства опозиціонера Бориса Нємцова у 2015 році, а також інших "незручних" для Кадирова осіб, як от підполковник ФСБ Мовладі Байсаров та екс-командира чеченського батальйону "Схід" Суліма Ямадаєва.

Чутки про смерть Кадирова мають вплив на путіна

Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що тривале занепокоєння станом здоров'я Рамзана Кадирова в російському інформаційному просторі підкреслює залежність президента росії володимира путіна від очільника Чечні у питанні збереження стабільності в регіоні.

"Дестабілізація правління Кадирова в Чечні стала б серйозним ударом по режиму путіна, частково через те, що встановлення стабільності в Чечні через жорстоку і криваву війну було ключовим для ранньої популярності путіна в росії", - вважають експерти.

Окрім цього Кадиров, якщо він ще живий, та інші російські чиновники, можуть бути стурбовані через постійні чутки про стан його здоровʼя - це може вплинути на довгострокову стабільність Кадирова та контролю путіна над Чечнею, додали в ISW.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube