Незаконно вилучали в людей органи: правоохоронці затримали ексзаступника міністра МОЗ Загрійчука та його спільників-лікарів - ЗМІ

Лікарів звинувачують в організації схеми "незаконного вилучення анатомічних матеріалів у людей... з метою їх подальшої трансплантації"

Трансплантація оргнанів Загрійчук
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за декількома статтями КК України

Колишнього заступника міністра охорони здоров'я Михайла Загрійчука та ще 10 лікарів підозрюють у порушенні закону про трансплантацію органів людини. Вони заробляли на махінаціях з чергою на трансплантацію. Медиків затримали та оголосили про підозру.

Про це пише LB.ua з посиланням на власні джерела. Зазначається, що Михайло Загрійчук був заступником міністерки Зоряни Скалецької. Зараз він працює заввідділом трансплантації та хірургії органів черевної порожнини в Інституті серця, який очолює Борис Тодуров.

Його спільникам нібито є лікарі ДУ "Інститут серця МОЗ України", КП "Волинська обласна клінічна лікарня" та КНП "Центральна міська клінічна лікарня" міста Києва. Їх звинувачують в організації схеми "незаконного вилучення анатомічних матеріалів у людей, які перебувають у безпорадному стані та іншій залежності від правопорушників, з метою їх подальшої трансплантації".

Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 1,2 ст. 255, ч. 5 ст. 143, та ч. 3 ст. 362 Кримінального кодексу України - порушення порядку трансплантації анатомічних матеріалів людини, створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній та несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї. Усім одинадцятьом медикам оголосили підозру.

За даними двох співрозмовників LB.ua, обізнаними зі справою, слідство підозрює, що група медиків продавала чергу на трансплантацію, що були замішані й отримували кошти за махінації з чергою трансплант-координатори. Все це робили нібито заради того, щоб саме Інститут серця отримував органи для пересадок.

"Якщо черга посувається, це точно не безкоштовно для того, заради кого її посували", - каже співрозмовник LB.ua, інше джерело видання говорить те саме.

Тобто мова йде про втручання в ЄДІСТ - Єдину державну інформаційну систему трансплантації. Обоє співрозмовників також кажуть про те, що слідчі довго вели цю справу, використовували технічні засоби для прослуховування.

"Ми не даємо ніяких коментарів, звертайтеся до правоохоронних органів", - сказали LB.ua у приймальній Бориса Тодурова та кинули слухавку.

Гучна справа та затримання стількох медиків призвело до того, що в Україні два тижні не проводять пересадки. Лікарі бояться, каже обізнаний співрозмовник, констатувати смерть.

Трансплантація органів в Україні

За даними МОЗ, Єдина державна інформаційна система трансплантації повноцінно запрацювала в Україні у серпні 2021 року. Тоді провели перші пересадки органів і кісткового мозку. Того ж року вперше в Україні пересаджують серце дитині, проводять трансплантацію легень та симультантну пересадку (одночасну трансплантацію серця й нирки). Запрацювали 26 центрів трансплантації із 14 регіонів України.

З лютого по червень 2022 через повномасштабний напад Росії всі пересадки органів були призупинені. Водночас у 2022 році органних трансплантацій відбулося більше, ніж в попередньому. Трансплантцентри провели 361 пересадку органів.

В МОЗ наголосили, що з 2024 року, після завершення пілотного проєкту, напрям "трансплантація" увійшов до Програми медичних гарантій. Медзаклади укладають відповідні договори з НСЗУ, а держава відшкодовує кошти за лікування кожного пацієнта. Окрім безпосередньо трансплантації, держава оплачує ще послуги у дотрансплантаційному та посттрансплантаційному періодах.

У першому кварталі 2024 року вже виконали 131 органну трансплантацію та 109 пересадок гемопоетичних стовбурових клітин. За це держава заплатила медичним закладам понад 140 млн гривень.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube