Президент РФ все більше залежить від Китаю, а не від США
Попри публічні заяви Дональда Трампа щодо війни в Україні, реальний вплив на Кремль має не він, а лідер Китаю Сі Цзіньпін. Про це пише видання The Times. США можуть загрожувати тарифами та вторинними санкціями, однак Путін знає, що більшість цих заяв — порожні.
Про це йдеться у статті The Times під назвою "Сі, а не Трамп, має найбільшу владу над Путіним. Чи скористається він нею?". Видання аналізує нещодавній ультиматум, який президент США поставив Путіну і роль Сі Цзіньпіна в цьому.
Президент США висунув Росії ультиматум: припинити вогонь протягом 50 днів, інакше він запровадить 100% тарифи на весь російський імпорт. Однак економічний ефект може бути обмеженим — частка РФ у експорті до США становить лише 0,65%. Інвестори відреагували оптимістично і заявили, що московська біржа зросла, розцінивши погрози як політичний тиск без реального наслідку.
Набагато серйознішою є загроза вторинних санкцій проти країн, які купують російську нафту. У 2024 році РФ отримала $192 млрд доходів від енергоносіїв. Але ключові партнери Москви — Китай і Індія — навряд чи змінять свою політику. Аналітики вважають заяви Трампа радше блефом, додає видання.
За даними журналістів, Пекін підтримує Москву не лише політично та економічно, а й потенційно військово. Китай:
Є ознаки й того, що китайські боєприпаси надходять до РФ через Північну Корею. Утім, це лише частина глибшого процесу — реального підпорядкування Росії Китаю.
Пекін дедалі активніше витісняє Москву з її традиційних регіонів впливу: в Центральній Азії, Африці та навіть на Кубі. РФ переходить на китайські платіжні системи, а її внутрішній ринок все більше залежить від китайських товарів.
Попри офіційні заяви про дружбу, відносини між Москвою і Пекіном не ідеальні. Обидві сторони активно шпигують одна за одною, а ознаки напруження час від часу спливають через джерела в медіа та дипломатичні маневри.
«Під прикриттям дружби Китай фактично підпорядковує собі Росію», — пише The Times.
Автори публікації вважають, що вплив Сі Цзіньпіна на Путіна більший, ніж будь-які заяви з Вашингтона. Сі не хоче, щоб Путін завершив війну в Україні, бо вона вигідна Китаю — це відвертає Захід і робить Москву ще більш залежною.
Публічні заяви про «стратегічне партнерство» між Росією і Китаєм — лише ширма. У Кремлі насправді бояться КНР і готуються до можливого конфлікту. Як повідомлялося у внутрішньому звіті ФСБ, який злила кібергрупа Ares Leaks, Пекін намагається вербувати росіян — особливо вчених, чиновників та журналістів — задля доступу до військових технологій.
КНР вивчає війну в Україні, щоб зрозуміти тактику Заходу — зокрема, застосування дронів. У документі є натяки на можливі територіальні претензії Китаю до РФ у майбутньому.
Путін і Сі регулярно демонструють "братство", але всередині ФСБ Китай вважають не меншою загрозою, ніж США. До того, ж Росія боїться залежності: економічної, військової та політичної.
Аналітики вважають, що витік дає шанс Заходу розколоти союз Сі та Путіна, якщо діяти стратегічно. Проте є й ризик, що Москва може ще більше піти в обійми Пекіна, якщо тиснути надто сильно.
Ти часом, The Times повідомляло, що 3 вересня Китай може провести військовий парад до 80-річчя завершення Другої світової війни. Пекін нібито хоче зібрати на зустріч Сі, Путіна та Трампа. У Кремлі заявили, що про це «нічого не знають».