НБУ знизив облікову ставку до 16%: чому та що це означає

Регулятор вирішив понизиту дану цифру одразу на чотири відсотки

НБУ знизив облікову ставку
Облікову ставку зрівняють зі ставкою за депозитними сертифікатами овернайт

Національний банк України (НБУ) в четвер, 26 жовтня, прийняв рішення різко знизити облікову ставку. Вона зменшилася аж на чотири відсотки: з 20% до 16%. Рішення регулятора було досить раптовим та неочікуваним.

Облікову ставку зрівняють зі ставкою за депозитними сертифікатами овернайт. Про це повідомляє пресслужба НБУ. 

Про нову ухвалу Нацбанку стало відомо з брифінгу та ЗМІ. Регулятор каже, що таким чином НБУ модернізує свою монетарну політику.

"У такий спосіб Національний банк модернізує свій операційний дизайн монетарної політики за системою "нижньої межі", - пояснив голова правління Нацбанку Андрій Пишний.

Ставки за іншими операціями НБУ з банками встановлені таким чином: за тримісячним депозитним сертифікатом це облікова ставка +4 в.п., тобто 20%. А от за кредитами рефінансування загальний відсоток становитиме вже 22%: це облікова ставка + 6 в.п. Тобто фактично рівні ставок за операціями НБУ залишаються незмінними.

У регуляторі пояснюють, що модернізація операційного дизайну монетарної політики посилить сигнальну роль облікової ставки в умовах структурного профіциту ліквідності. В свою чергу, це дасть змогу НБУ утримувати короткострокові гривневі міжбанківські ставки близькими до облікової. 

"В результаті зросте спроможність НБУ впливати на очікування економічних агентів та мотиви їхньої економічної поведінки", - обіцяє Пишний. 

Експерти в цілому розділяють думку очільника НБУ та кажуть, що дане рішення назріло давно. Зокрема, про це в ексклюзивному коментарі "Інформатору" сказав економіст, експерт УІП Денис Гаєвський.

"Зниження облікової ставки НБУ є давно очікуваним і необхідним кроком. По-перше, в умовах зниження інфляції у 2023 році (проти показників 2022 року) ставка у 20% виглядала вкрай високою. По-друге, економіці, особливо сектору матеріального виробництва, потрібні більш дешеві кредити, а системі державних фінансів - зниження витрат на обслуговування майбутніх емісій облігацій внутрішнього держборгу, номінованих у гривні. Саме для цього приймається рішення про зниження облікової ставки НБУ", - зазначив Гаєвський.

Що таке облікова ставка та навіщо вона потрібна

Облікова ставка - це процент по кредитам, який центральний банк встановлює для комерційних банків. Вона, ця ставка, визначає вартість грошей, яку комерційні банки отримують при взятті кредиту від центрального банку. Облікова ставка також впливає на процентні ставки, за якими комерційні банки надають кредити своїм клієнтам.

Зниження облікової ставки означає, що центральний банк позитивно оцінює прогноз по інфляції, а тому зменшує процентну ставку, за якою він надає кредити комерційним банкам. Це може мати наступні наслідки:

  1. Зниження процентних ставок для клієнтів. Комерційні банки зазвичай передають зміни облікової ставки своїм клієнтам. Таким чином, зниження облікової ставки призводить до зниження процентних ставок на кредити та іпотеки, що робить їх більш доступними для позичальників.
  2. Збільшення запиту на кредит. Зниження облікової ставки зазвичай стимулює попит на кредити, оскільки вони стають дешевшими для позичальників. Це може стимулювати підприємства та особистих споживачів брати кредити для розширення бізнесу, вкладання у нові проекти або придбання товарів та послуг.
  3. Збільшення інвестицій та економічного зростання. Зниження облікової ставки може також стимулювати інвестиції, оскільки підприємства можуть отримати доступ до дешевших кредитів для розширення своєї діяльності. Це може призвести до зростання виробництва, збільшення зайнятості та загального економічного зростання.
  4. Зниження вартості валюти. Зниження облікової ставки може призвести до зниження вартості національної валюти, оскільки іноземні інвестори можуть менше зацікавлені в інвестуванні в країну з низькими процентними ставками. Це може зробити експорт товарів більш конкурентоспроможним, але збільшити вартість імпорту.

Загалом, зниження облікової ставки є інструментом, який центральні банки використовують для стимулювання економічного росту, збільшення попиту на кредити та споживання. Однак, це також може мати деякі негативні наслідки, такі як інфляція або зниження вартості валюти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube