Найбільші комерційні банки з 1 лютого 2025 року запровадили нові правила карткових переказів, а з 1 червня 2025 року очікуються нові зміни в правилах карткових переказів: ліміт для клієнтів середнього та низького ризику знизиться зі 150 тис. грн / міс. до 100 тис. грн / міс., тоді як для високоризикових клієнтів він залишиться на рівні 50 тис. грн / міс
Національний банк України 1 квітня вирішив не продовжувати дію обмежень щодо переказів з картки на картку у розмірі 150 тисяч гривень. Залишилось питання, чи підтримають це рішення найбільші українські банки, які у грудні 2024 року підписали меморандум про посилений фінансовий моніторинг. На це запитання Інформатора 2 квітня відповіла Анна Довгальська, заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.
“Варто сказати, що обмеження НБУ на карткові перекази, що діяли до 1 квітня, були тимчасовими та саме тому напередодні було дуже багато “сенсаційних” новин про те, що буцімто дія карткових обмежень скасовується. Однак варто нагадати, що ⅔ комбанків, серед яких найпотужніші, уклали Меморандум про запровадження нових карткових обмежень задля запобігання зловживань та протизаконні діяльності через механізм p2p-переказів. І дія цього Меморандуму лишається чинною. Згідно з ним, комбанки з 1 лютого 2025 року запровадили нові правила карткових переказів. А з 1 червня 2025 року очікуються нові зміни в правилах карткових переказів: ліміт для клієнтів середнього та низького ризику знизиться зі 150 тис. грн / міс. до 100 тис. грн / міс., тоді як для високоризикових клієнтів він залишиться на рівні 50 тис. грн / міс”, - зазначила Анна Довгальська.
Щоб уникнути незручностей через нові ліміти, вона радить клієнтам звернути увагу на наступне:
“На мій погляд, кількість громадян, яких можуть зачепити нові карткові обмеження навряд чи перевищить 5%. При цьому, якщо громадянин має офіційний дохід, що значно перевищує запроваджені ліміти на перекази, йому варто звернутися до свого банку з підтверджувальними документами. Банк може зробити виняток із загальної практики виключно на основі цих документів. Також варто зауважити, що скоріше за все банківські установи, що не є учасниками Меморандуму, запровадять власні ліміти на карткові перекази, і найімовірніше вони будуть співмірні лімітам підписантів Меморандуму. Тобто українська банківська система діятиме злагоджено”, - підсумувала Анна Довгальська.
Обмеження стимулювали рішення щодо мінімізації використання платіжної інфраструктури у незаконній діяльності. Під час їхньої дії було досягнути наступних змін:
Зазначається, що аномальний сплеск переказів, який виявили у 2024-му, вже знизився. Тенденція до стрімкого зростання кількості відкритих платіжних карток, яка фіксувалася у вересні-жовтні минулого року, також припинилася - вона була короткостроковою.
"Національний банк і далі моніторитиме ситуацію та працюватиме над іншими ініціативами, які посилять ефективність боротьби зі злочинними схемами за участю дропів, а також за потреби вживатиме додаткових заходів відповідно до свого регуляторного мандата", - додали у повідомленні.
Найбільші українські банки у грудні 2024 року підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. За Меморандумом, надавачі платіжних послуг зобов’язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням упровадженого в банку ризик-орієнтованого підходу.
Згідно з меморандумом, банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема, зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів, ідентифікованих надавачем платіжних послуг згідно з вимогами постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18. Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції: з 01.02.2025 – для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс; для клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.