НБУ відмінив обмеження карткових переказів, але найбільші банки планують їх посилювати

Найбільші комерційні банки з 1 лютого 2025 року запровадили нові правила карткових переказів, а з 1 червня 2025 року очікуються нові зміни в правилах карткових переказів: ліміт для клієнтів середнього та низького ризику знизиться зі 150 тис. грн / міс. до 100 тис. грн / міс., тоді як для високоризикових клієнтів він залишиться на рівні 50 тис. грн / міс

Банківські картки
Банківські картки

Національний банк України 1 квітня вирішив не продовжувати дію обмежень щодо переказів з картки на картку у розмірі 150 тисяч гривень. Залишилось питання, чи підтримають це рішення найбільші українські банки, які у грудні 2024 року підписали меморандум про посилений фінансовий моніторинг. На це запитання Інформатора 2 квітня відповіла Анна Довгальська, заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ. 

“Варто сказати, що обмеження НБУ на карткові перекази, що діяли до 1 квітня, були тимчасовими та саме тому напередодні було дуже багато “сенсаційних” новин про те, що буцімто дія карткових обмежень скасовується. Однак варто нагадати, що ⅔ комбанків, серед яких найпотужніші, уклали Меморандум про запровадження нових карткових обмежень задля запобігання зловживань та протизаконні діяльності через механізм p2p-переказів. І дія цього Меморандуму лишається чинною. Згідно з ним, комбанки з 1 лютого 2025 року запровадили нові правила карткових переказів. А з 1 червня 2025 року очікуються нові зміни в правилах карткових переказів: ліміт для клієнтів середнього та низького ризику знизиться зі 150 тис. грн / міс. до 100 тис. грн / міс., тоді як для високоризикових клієнтів він залишиться на рівні 50 тис. грн / міс”, - зазначила Анна Довгальська.

Щоб уникнути незручностей через нові ліміти, вона радить клієнтам звернути увагу на наступне:

  1. Завчасно подбати про підтвердження доходів (ОК5, ОК7, податкові декларації, зарплатні виписки тощо). Це дозволить банку за потреби переглянути ліміт.
  2. Оптимізувати кількість рахунків – краще закрити непотрібні, ніж розпорошувати кошти.
  3. Автоматизувати платежі через мобільний банкінг (комунальні послуги, передплати тощо).
  4. Використовувати цифрові платіжні сервіси («Дія», електронний кабінет платника податків).

“На мій погляд, кількість громадян, яких можуть зачепити нові карткові обмеження навряд чи перевищить 5%. При цьому, якщо громадянин має офіційний дохід, що значно перевищує запроваджені ліміти на перекази, йому варто звернутися до свого банку з підтверджувальними документами. Банк може зробити виняток із загальної практики виключно на основі цих документів. Також варто зауважити, що скоріше за все банківські установи, що не є учасниками Меморандуму, запровадять власні ліміти на карткові перекази, і найімовірніше вони будуть співмірні лімітам підписантів Меморандуму. Тобто українська банківська система діятиме злагоджено”, - підсумувала Анна Довгальська.

Що про це кажуть в НБУ

Обмеження стимулювали рішення щодо мінімізації використання платіжної інфраструктури у незаконній діяльності. Під час їхньої дії було досягнути наступних змін:

  • ухвалено закон від “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій Нацбанку з державного регулювання ринків фінансових послуг” на основі законопроєкту № 11043, яким передбачене збільшення суми штрафів до порушників платіжного законодавства;
  • розроблено та підписано за координації банківських асоціацій Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг, до якого приєдналася абсолютна більшість банків, які обслуговують роздрібних клієнтів, та надавачі платіжних послуг, які мають ліцензію на ведення розрахункових рахунків роздрібних клієнтів;
  • банки та небанківські надавачі платіжних послуг продовжують поліпшувати роботу систем моніторингу платіжних операцій відповідно до вимог і рекомендацій НБУ;
  • правоохоронці працюють щодо виявлення та припинення злочинних схем. До прикладу, Бюро економічної безпеки нещодавно викрило мережу, яка нараховувала понад чотири тисячі осіб-дропів;
  • НБУ напрацював концепцію реєстру осіб, що потребують посиленого контролю платіжних операцій. Пропозиція буде надіслана відповідному комітету Верховної Ради України для подальшого розгляду у квітні.

Зазначається, що аномальний сплеск переказів, який виявили у 2024-му, вже знизився. Тенденція до стрімкого зростання кількості відкритих платіжних карток, яка фіксувалася у вересні-жовтні минулого року, також припинилася - вона була короткостроковою.

"Національний банк і далі моніторитиме ситуацію та працюватиме над іншими ініціативами, які посилять ефективність боротьби зі злочинними схемами за участю дропів, а також за потреби вживатиме додаткових заходів відповідно до свого регуляторного мандата", - додали у повідомленні.

Що відомо про Меморандум, який підписали банки

Найбільші українські банки у грудні 2024 року підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. За Меморандумом, надавачі платіжних послуг зобов’язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням упровадженого в банку ризик-орієнтованого підходу.

Згідно з меморандумом, банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема, зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів, ідентифікованих надавачем платіжних послуг згідно з вимогами постанови Правління НБУ від 24.02.2022 №18. Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції: з 01.02.2025 – для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс; для клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації: 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube