Андрій Пишний наголосив, що одних додаткових витрат із державного бюджету введення шагів за собою не нестиме
Національний банк планує докарбувати наступний тираж монет у 50 копійок вже "шагами". Нова монета з'явиться після рішення Верховної Ради. Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний, в інтерв'ю "Українському радіо".
“2 вересня минулого року НБУ офіційно ініціював цю дискусію. Ця дискусія в своїй основі має дуже глибоке наукове дослідження. Ціла експедиція, яка підтвердила, що питомою українською назвою дрібної монети, однієї сотої фракції української гривні, є шаг. Відповідний указ про це підписав перший президент за часів УНР. Якщо гривня – княжого роду, то шаг має свої витоки з часів Гетьманщини”, - зазначив Андрій Пишний.
Цю історію НБУ розповідає окремо на виставці "Гривня. Більше ніж гроші".
“Давайте не забувати про те, що копійка залишилася тільки в Москві, Мінську і на тимчасово окупованих Росією територіях Молдови. Це те, що дотепер поєднує через 30 років нашої Незалежності монетарні відносини навіть на рівні назви. А решта республік, які входили до складу колишнього Радянського Союзу, цього позбулися. 1992 року ми навіть викарбували першу пробну партію монет шаг. Вони мали стати повноцінною частиною української гривні, але тоді нам не вистачило політичної волі. Якщо не зараз, то коли? Коли буде час повертати своє?” - наголошує очільник НБУ.
Андрій Пишний наголосив, що одних додаткових витрат із державного бюджету введення шагів за собою не нестиме. Жодного вилучення тієї монети, яка є в обігу, не буде. Після ухвалення відповідного рішення Верховною Радою Національний банк припинить карбувати копійки і почне карбувати дрібну питому українську монету – шаги. НБУ вже отримав позитивні висновки Інституту національної пам'яті та абсолютну підтримку Академії наук, Інституту лінгвістики.
Дотепер в обігу є 14 млрд розмінної дрібної монети номіналом 10 і 50 копійок. І Національний банк, щоб підтримувати відповідний обіг монети, повинен щороку докарбовувати щонайменше 20 млн. Вилучаючи ту, яка втратила відповідні ознаки і запускаючи в обіг монети відповідного номіналу. Ми не карбуємо монету 10 копійок, але 50 копійок ми повинні будемо ще певний час докарбовувати. Їх в обігу приблизно на рівні півтора мільярди. І НБУ хоче, щоб наступний тираж, який ми повинні будемо докарбувати, вже був викарбуваний не копійками, а шагами. Для цього потрібно ухвалити лише декілька змін в українському законодавстві.
“Ми відповідні пропозиції парламенту вже надали. Виходячи з мого діалогу з керівниками парламенту, я відчуваю, що підтримка є. Ми за крок до того моменту, коли цю ідею, час якої настав, нарешті не можна буде зупинити. Тільки-но парламент ухвалить рішення, ми одразу розпочнемо процес підготовки відповідного дизайну. Вже сьогодні творча спільнота так відгукнулася на нашу ініціативу, ми вже маємо кілька ескізів. Ми підійдемо до цього дуже відповідально і зробимо просто фантастичні 50 шагів”, - зазначив Андрій Пишний.
Національний банк розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін, які передбачають:
Національний банк розроблятиме дизайн та визначатиме порядок введення в обіг "шагів", а також порядок і строки вилучення з обігу "копійок".Розроблені законопроєкти після узгодження з заінтересованими державними органами Національний банк направить для розгляду та схвалення до Верховної Ради України. У разі ухвалення Верховною Радою України відповідних законів, Національний банк зможе перейти до практичного втілення ініціативи – карбування та введення в обіг українських розмінних монет, номінованих у шагах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.