Українці тепер знатимуть, кому саме переказують гроші незалежно від банку - НБУ

Нововведення НБУ покликане посилити боротьбу з шахрайством

Перекази на банківські картки. Фото: Getty Images
Перекази на банківські картки. Фото: Getty Images

Національний банк анонсував важливе нововведення. Регулятор планує зробити доступною під час надсилання грошей від одного користувача іншому інформацію про прізвище, ім'я, номер рахунку отримувача коштів. Ця ініціатива допоможе НБУ боротися з шахрайством.

Наразі таке доступно лише в межах одного банку, а буде - навіть при переказі коштів. Втім, це станеться не одразу. За планом НБУ, подібне стане можливим з 1 жовтня 2025 року. Про це йдеться у проєкті постанови правління НБУ "Про затвердження Змін до Положення про порядок емісії та еквайрингу платіжних інструментів". Надавачас послуг, які здійснюють емісію та еквайринг платіжних інструментів, потрібно буде привести свою діяльність у відповідність до запланованих змін.

Завдяки новим правилам перекази з картки на картку стануть безпечнішими. Навіть якщо відправник і отримувач мають рахунки в різних банках, відправник бачитиме, кому саме надсилає кошти.  Це означає, що шахраї більше не зможуть легко ошукати людей, оскільки під час переказу відображатимуться дані одержувача. У разі підозрілих дій громадянин зможе звернутися до поліції та надати точну інформацію про одержувача коштів. В НБУ наголошують, що раніше така інформація не фіксувалась, тому люди нерідко ставали жертвами шахрайства, довірливо надсилаючи гроші незнайомцям.

Мова не лише про банки, але й про інші фінансові організації. За кожною такою інформацією еквайр (банк чи інша фінансова організація) будуть мати інформацію і про платника і про отримувача коштів. Як зазначають наші читачі, подібна практика є у сусідніх країнах Європи. Зміни мають на меті:

  • зобов’язати банки передавати емітенту інформацію про платника та отримувача, зокрема: код за ЄДРПОУ – для компаній; повний номер платіжного інструменту – для фізичних осіб;
  • уточнити вимоги до формування банків платіжних інструкцій та визначити обов’язкові їх реквізити;
  • для онлайн-платежів – зобов’язати банки надавати платникам своє повне найменування до початку ініціювання операції.

Ознайомитися з матеріалами для обговорення можна за посиланнями: проєкт постанови; порівняльна таблиця до проєкту постанови; аналіз впливу проєкту постанови. Зауваження та пропозиції до проєкту постанови приймаються згідно з формою подання зауважень та пропозицій. Крайній термін - 4 квітня 2025 року включно.

“Очікувані результати прийняття проєкту сукупно матимуть позитивний вплив на функціонування платіжного ринку, учасників платіжного ринку та користувачів платіжних послуг. Ураховуючи специфіку сфери правового регулювання проєкту, не вбачається за можливе обчислення кількісних розмірів позитивних і можливих негативних наслідків його прийняття”, – стверджують автори пропозиції.  

Шахраї крадуть гроші через відеоігри

У Кіберполіції України попередили про новий тип шахрайства. Шахраї крадуть гроші через міжнародні компанії-розробники відеоігор. Вони використовують викрадені карткові дані жертв, включаючи CVV-код, і без відома власників списують кошти дрібними транзакціями, поповнюючи ігрові акаунти. Пізніше ці гроші потрапляють на рахунки зловмисників.

Жінка, яка стала однією з жертв такої афери, зазначила, що гроші почали зникати з банківської картки 10 грудня – знімалися однакові суми по 15,99 долара. У результаті за кілька годин списали приблизно 1 тисячу доларів.

У відділенні банку жінка дізналась, що кошти з її карти пішли на рахунок американської компанії відеоігор (наприклад, Blizzard). Банк відмовився компенсувати втрати через необхідність проведення внутрішнього розслідування, яке може тривати до шести місяців. Щоб повернути кошти, вона звернулася безпосередньо до компанії-розробника, надавши офіційну виписку з банку англійською мовою. Уже наступного дня гроші їй повернули. Після цього до громадянки почали звертатися інші жертви подібного шахрайства, і їй вдалося допомогти ще чотирьом людям.

Фахівці не відкидають і витік інформації із самого банку, оплати на різних маркет-плейсах або ж популярний "буст" акаунтів – тобто коли прокачують ігрові акаунти без участі у цьому власника. Проте, найрозповсюдженіший метод банківських шахрайств – це надсилання шкідливих лінків в месенджерах або реклама підроблених сайтів. Проте і це ще не останній варіант віртуальних афер.

"Десь колись користувач натиснув лінк або завантажив файл, чи ще якимось чином був інфікований, і тепер зловмисники мають віддалений контроль за девайсом. Це надзвичайно дорогі атаки", – додав експерт з кібербезпеки Констянтин Корсун.

Фахівці з кібербезпеки радять керуватися здоровим глуздом та критичним мисленням. Краще – зареєструвати додаткову банківську картку для інтернет-оплат та не тримати на ній великих сум. І ніколи та нікому не повідомляти свій тризначний код та дату кінця терміну картки.

Віктор Ожогін з 2014 року захищає Україну

Інформатор просить Президента присвоїти йому звання Герой України
Image

 

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube