Найбрудніші ТЕС Європи знаходяться в Україні: кому вони належать

Читать на русском

Українські ТЕС викидають отруйного пилу більше, ніж усі країни Європейського Союзу, Туреччина та Західні Балкани разом узяті

Читать на русском
Найбрудніші ТЕС Європи знаходяться в Україні: кому вони належать

Українські ТЕС викидають отруйного пилу більше, ніж усі країни Європейського Союзу, Туреччина та Західні Балкани разом узяті

Українські вугільні теплоелектростанції (ТЕС) очолюють рейтинг найбрудніших підприємств Європи. Бурштинська ТЕС — найтоксичніша й найстаріша електростанція континенту за обсягами викидів двоокису сірки.

Про це повідомляє громадська організація «Екодія» з посиланням на дослідження міжнародного аналітичного центру EMBER, передає Інформатор.

Найбрудніші ТЕС Європи знаходяться в Україні: кому вони належать 1

Найбільше забруднень повітря зваженими частинками розміром до 10 мікронів (PM10) дають Курахівська, Бурштинська, Трипільська, Луганська, Зміївська, Вуглегірська, Слов’янська й Ладижинська електростанції України. Усі вони були введені в експлуатацію в 60–70-х роках минулого століття.

Найбрудніші ТЕС Європи знаходяться в Україні: кому вони належать 2

У рейтингу тридцяти найбільших забруднювачів оксидами азоту Україна представлена дев’ятьма електростанціями. Наша Запорізька ТЕС займає друге місце серед найбільш токсичних із цього виду викидів підприємств Європи.

Найбрудніші ТЕС Європи знаходяться в Україні: кому вони належать 3

За даними дослідження, в Україні 34% споживання електроенергії покривають 20 ТЕС, побудованих до 1976 року, з яких жодна не оснащена обладнанням для десульфуризації (процес видалення сірки, сіркоочищення - ред.) За винятком другого енергоблоку Трипільської ТЕС. На ньому встановили систему в якості пілотного проєкту. В аналізі сказано, що з часу приєднання України до Договору про Енергетичне Співтовариство 10 років тому жодна з українських ТЕС не була приведена у відповідність до вимог Директиви ЄС щодо викидів.

При цьому, Україна продовжує субсидувати збиткову вугільну енергетику. У 2018-2019 роках держава виділила гірникам 751 мільйон євро допомоги. І продовжує виділяти: у 2021-му вугільна галузь отримає більше, ніж за останні п'ять років. У плані бюджету на 2021 уряд заклав майже 4 мільярди гривень на підтримку гірників. Для порівняння: у 2013-2014 роках щомісячні збитки державних вугільних підприємств коливалися від 1 до 1,5 млрд грн і покривалися з бюджету.

У дослідженні говориться, що під час спалювання вугілля при виробництві електроенергії в повітря виділяються небезпечні речовини, які несуть шкоду здоров'ю і викликають передчасні випадки смерті. Оскільки ці речовини можуть переноситися на тисячі кілометрів, проблеми окремих країн стають проблемами всього континенту. Для вирішення цього завдання потрібні інвестиції, але Україні це не під силу. Хоча є й інший вихід - відновлювана енергетика, яка поступово може взяти на себе вироблення потрібної для країни е / е.

Хто труїть повітря

Бурштинська ТЕС, яку в дослідженні назвали найбруднішою електростанцією Європи, входить у холдинг ДТЕК найбагатшого українця Ріната Ахметова. За останній рік його статки збільшилися з 2,8 до 7,6 млрд доларів, і ДТЕК приніс із цієї суми 2,1 млрд доларів прибутку.

До слова, Бурштинська станція в березні цього року відновила продаж е / е в європейську енергосистему ENTSO-E. Тобто, європейці зазначають шкідливість роботи українського підприємства, але не бойкотують покупку такого енергоресурсу. Зрозуміло чому: з 2017 року ДТЕК скоротив викиди CO2 в атмосферу на 22% і переніс 157 гнізд білого лелеки на спеціальні платформи.

Крім цього, Запорізька, Ладижинська, Луганська й Курахівська ТЕС, про які говорили в дослідженні, також входять у холдинг ДТЕК. Але це ще не весь список токсичних компаній олігарха. За інформацією аналітичної платформи YouControl, Курахівська ТЕС входить у сферу інтересів Ріната Ахметова через «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».

Решта підприємств - Трипільська, Вуглегірська та Зміївська ТЕС належать держпідприємству Центренерго. Остання, Слов'янська станція через компанію «ДОНБАСЕНЕРГО» належить Артуру Володимировичу Яловому. У складі депутатів Київради ми знайшли вихідця з Кривого Рогу Ялового Володимира Борисовича. Журналістам столичний обранець відомий тим, що через свого сина Костянтина поріднився з відомим київським забудовником Віктором Пилипишиним.

Про те, як Ахметову пригадали покупку дорогої квартири в Лондоні замість покупки 50 електрофільтрів для його підприємств, можна прочитати тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ірина Логуш

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.