Фортифікації на Харківщині: чи провалили будівництво укріплень, хто винен та чим це загрожує Україні

Читать на русском

Заяви про поганий стан укріплень неподалік кордону з РФ називали “ІПСО” та “зрадою”, однак проєкт DeepState опублікував підтвердження того, що фортифікації повністю не готові

Читать на русском
Фортифікації у Харківській області
В якому стані фортифікації на Харківщині. Колаж: Інформатор

Заяви про поганий стан укріплень неподалік кордону з РФ називали “ІПСО” та “зрадою”, однак проєкт DeepState опублікував підтвердження того, що фортифікації повністю не готові

Будівництво фортифікаційних споруд на півночі Харківської області дійсно могли провалити. Це підтвердив OSINT-проєкт DeepState, який показав знімки із незавершеними укріпленнями. Зокрема, у населеному пункті Липці, куди українські захисники всіма силами намагаються не пропустити ворога. Попри це, у мережі продовжують називати заяви про складну ситуацію з оборонними спорудами “зрадою” та “ІПСО”, звинувачуючи тих, хто про це каже, у роботі на ворожу пропаганду. Зокрема це стосувалося народного депутата від “Євросолідарності” Олексія Гончаренка, який закликав відправити у відставку міністра оборони Рустема Умєрова через неготовність Харківщини.

Та чи потрібно шукати винних у тому, що фортифікації на Харківщині можливо збудовані не повністю? Хто має відповідати за неякісні роботи? Та чим це може загрожувати для України? Інформатор розібрався у цих питаннях.

Тези про неякісні фортифікації на Харківщині – чи дійсно це ІПСО

Одним із перших, хто почав гучно висвітлювати проблему інженерно-фортифікаційних споруд (ІФС) на Харківщині, став нардеп від “ЄС” Олексій Гончаренко. За це він нарвався на критику, зокрема, з боку публічних осіб, яких пов'язують з Банковою. Серед них - військовий та активіст Євген Карась, який пообіцяв навіть придбати карабін Stag 15 3-Gun SS 16 тому, хто "дасть по обличчю" Гончаренку. Ідею репостом підтримав політтехнолог та ведучий "Ісландії" Володимир Петров. Останній у своїх дописах та на ефірах неодноразово звинувачував нардепа у роботі на користь Росії", зокрема, через різні "гучні" заяви.

Скріншот ефіру Олексія Гончаренка в соцмережах
Скріншот ефіру Олексія Гончаренка в соцмережах

“Коли я щось говорю, значить я про це знаю з першоджерел, а не те, що мені “десь щось на базарі сказали”. Там (на Харківщині – ред.) дійсно погана ситуація, мовчати про це – злочин. Найгірше ІПСО – це мовчати про проблеми, тоді вони будуть тільки посилюватися, а заплатимо ми про це найдорожчим – життями українців. Мовчати про це злочинно, але ще більш злочинно – це те, що там відбулося. ІПСО - це коли розповідають про “взяття Харкова”. Тільки цим займається або російська пропаганда, або провладні депутати лякаються. Взяти Харків росіяни не можуть, а ось вийти на позиції, з яких можуть його обстрілювати, це, на жаль можливо”, – розповів Олексій Гончаренко у коментарі Інформатору.

Виявилося, що заяви про проблеми з фортифікаціями Гончаренка не були "висмоктаними із пальця". Український військовий Денис Ярославський заявив, що першої лінії укріплення та мін у районі Вовчанська "взагалі не було". Правдивість інформації підтвердили аналітики DeepState. Вони опублікували фото з покинутими протитанковими “зубами дракона” на Харківщині, які лежать там з літа 2023 року, а через два дні показали стан укріплень у районі Липців. 

Зуби дракона просто звалені в купу
Зуби дракона просто звалені в купу. Кадри DeepState

На знімках, які показали 14 та 16 травня (а DeepState отримав їх від військовослужбовців), помітно, що будівництво фортифікацій щонайменше досі не завершене. Натомість бійці 92-ї ОШБр імені І. Сірка заявляли, що ІФС не просто у належному стані, а й найкращі. Влада ж говорить, що проблем буцімто немає, але існує ймовірність, що її дійсно могли ввести в оману, коли побудували укріплення, якими можливо не можна користуватися. Такі припущення роблять і аналітики DeepState.

“Не будемо робити висновків, нехай їх зробить комісія, яка розглядатиме добросовісність підрядників, які зводили оборонні споруди, і відповідальних осіб, які мали здійснювати контроль”, – підкреслили аналітики.

Кадри DeepState
Кадри DeepState

Мер Вовчанська Тамаз Гамбарашвілі 13 травня неоднозначно заявив, що фортифікаційні споруди були своєчасно побудовані, але додав, що роботу зробили “не так щільно”. А глава Харківської ОВА Олег Синєгубов казав, що роботи відбувалися, але через обстріли прикордоння було втрачено багато техніки та загинули чотири будівельники, ще 15 людей були поранені. Генерал Олександр Яковець заявляв, що найкращі ІФС - на відстані 17−35 кілометрів від лінії фронту, а ось на першому рубежі (1,5-6 км) їх мають будувати самі військові - тому і Вовчанськ був ненадійно укріплений.

Наступ росіян на Харківщині – чи є тенденція до стабілізації ситуації

ЗСУ вдалося не дати росіянам прорватися вглиб Харківщини - такі дані надає Генштаб ЗСУ. Ворог намагався рухатися по Вовчанську, а у північній частині міста тривають бої, хоча ситуацію називають контрольованою. Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко розповів, що у північній частині Вовчанська російські загарбники беруть у полон цивільних мешканців. Там тривала евакуація, але тепер росіяни не дозволяють людям виїхати – їх викрадають, заганяють у підвали та навіть розстрілюють за спроби втекти. Водночас до села Липці, звідки ворог міг би обстрілювати обласний центр ствольною артилерією, просунутися їм не вдалося. Однак ракети, КАБи та дрони продовжують інтенсивно атакувати місто.

Якщо припустити, що РФ і не планувала захоплювати сам Харків, а лише хотіла зайти вглиб на 8-10 км, то частково свого досягла. На це, як кажуть аналітики та військові, вплинув саме стан укріплень. Сам наступ почався вночі 10 травня, але швидко ворог рухатися не давали наші воїни. Втім, загарбники зайшли у кілька населених пунктів, чим фактично створили там нову "сіру зону". Найгостріші бої тривали до середини тижня. Керівник ГУР Кирило Буданов прогнозував стабілізацію ситуації найближчими днями. А 17 травня президент Зеленський констатував, що цю ділянку фронту вже вдалося стабілізувати, але у найглибшій точці росіяни просунулися до десяти кілометрів

Фото: Генштаб ЗСУ
Фото: Генштаб ЗСУ

Однак на цьому активність РФ не закінчиться. Буданов також прогнозував, що зовсім скоро росіяни підуть на Сумську область. Росіяни навіть почали стягувати все ближче до кордону важку техніку. Офіційно там з фортифікаціями проблем немає, але ситуація на Харківщині показала, що "на папері" та в реальності - речі різні. Яка ж там ситуація насправді - невідомо, військова таємниця. 

В Офісі президента поки відмовчуються від теми фортифікацій. Олексій Гончаренко, який каже, що мовчати злочинно, звинуватив у цій ситуації міністра оборони Рустема Умєрова та головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. 

"За це мають бути покарані відповідні посадовці. Я вважаю, що міністр оборони Умєров має йти у відставку, мають бути серйозні кадрові висновки і розслідування, чи це було нехлюйство, адже це кримінальна стаття", - додав нардеп у коментарі Інформатору.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.